راههای مقابله با کمبود آهن | چگونه خود را از فقر آهن نجات دهیم؟ | درمان کمبود آهن

راههای مقابله با کمبود آهن | چگونه خود را از فقر آهن نجات دهیم؟ | درمان کمبود آهن
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/24

کمبود آهن از جمله بیماری هایی است که شیوع زیادی به خصوص در بانوان دارد. با اصلاح رژیم غذایی و گنجاندن مواد حاوی آهن می توان تا حدود زیادی از فقر آهن پیشگیری کرد.

آهن یکی از مواد معدنی موجود در خون انسان و یکی از موثرترین، عناصر موجود در بدن است. روزانه باید مقداری از این عنصر در تغذیه عمومی هر انسانی باشد. میزان وجود آهن در تغذیه لزوما ب مقدار جذب آن برابری نمی­کند. گاهی آهن وارد بدن می­شود اما بدن نمی­تواند تمام آن را جذب کند.

 

رایجترین نشانه­ های فقر آهن چیست؟

تابحال حس کرده­اید که بیش از احساس سستی یا خستگی می­کنید؟ خستگی همیشگی یا خستگی درهنگام فعالیت به نوعی یکی از علائم رایج کم­خونی یا فقر آن می­باشد. پس از آن رتبه­ی بعدی به احساس سرگیجه و سر درد تعلق می گیرد. مبتلا شدن پی در پی به بیماریهای ویروسی مانند سرماخوردگی، معقر شدن ناخن، گرسنگی­های بی­دلیل و احساس ضعف بی­موقع از دلایل دیگر این نوع فقر آهن هستند. همچنین خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دست و پاها دیگر نشانه­ای است که در افراد کم خون دیده می­شود. اگر شما از جمله افراد مبتلا به فقر آهن یا کم خونی باشد حتما این را تجربه رده اید که گاهی به شدت دچار رنگ پریدگی و زخم هایی بی جهت می شوید که غالبا در گوشه ی لب پدید می آیند.

 

 

درمان های طب سنتی برای رفع فقر آهن چیست؟

طب سنتی درمان هایی را برای رفع فقر آهن در نظر دارد که همه تهیه شده از مواد سالم و تازه و طبیعی است. یکی از مهم ترین آن ها پالوده ی سیب است که از رنده کردن یک سیب قرمز تازه و متوسط و آمیختن آن با سه قاشق عسل و بیدمشک است. استفاده این پالوده به مدت چهل روز کم خونی را رفع می کند.

درمان دیگر طب سنتی قرار دادن یک میخ تمیز و بزرگ در سیب در مجاورت هوای سالم و آزاد است. از آنجایی که سیب خاصیت جذب آهن دارد. آهن این میخ را به خود می­گیرد و بدین ترتیب به داروی کاملی برای ایجاد خون در بدن تبدیل می­شود.

 

گیاهان و غلاتی که برای کم خونی مفیدند یا به طور کلی موادی که در خود آهن دارند؟

در این باره مواد به دو دسته تقسیم می شوند یکی آن هایی که به سرعت موجب جذب آهن می شوند و دیگری خوراکی هایی که در خود آهن دارند. اگرچه قرص فروس سولفات به راحتی و ارزانی در اختیار افراد قرار دارد اما بهتر است از موادی استفاده کنیم که  فروس سولفات را به طور طبیعی در خود دارند این دست خوراکی ها در درمان و پیشگیری از کم خونی فقر آهن به کار می‌رود. مشهورترین آن ها گوشت و جگر هستند که بیشتر برای بازگرداندن سریع خون به بدن استفاده می شوند و برای کودکان و بیماران و افرادی که خون زیادی را از دست داده اند توصیه می شود. به طور عمومی برای افرادی که می خواهند به مرور آهن از دست رفته را به دست بیاورند، آجیل و خشکباری همچون پسته، ماهی، زرده تخم‌مرغ، سبزیهای دارای برگ سبز تیره مانند جعفری، اسفناج و حبوبات مثل عدس و لوبیا(همه ی انواع آن) همچنین میوه‌های خشک شده و دانه‌های روغنی توصیه می شوند.

مهم ترین چیزی که موجب جذب آهن در بدن می شود و به نوعی مهم ترین مکمل آهن است ویتامین سی می باشد که در موادی همچون سرکه، آبلیمو، میوه هایی چون کیوی، آناناس، موز و توت فرنگی سرشار از ویتامین ث است. در چای و قهوه ماده ای به نام تانن وجود دارد. این ماده و آهن دو عنصری هستند که به هم می‌چسبند و یکدیگر را دفع می کنند. لذا از جذب آهن جلوگیری می کنند. این ماده ممکن است در بسیاری دیگر از دمنوش ها وجود داشته باشد. پس توصیه می کنیم که تا دوساعت پس از خوردن غذا از نوشیدن این نوشیدنی ها خودداری کنید.

 

 

درمان طب اسلامی برای رفع کم خونی چیست؟

خودن قرص خون که از داروهای طب اسلامی برای رفع کم خونی است بسیار موثر است. همچنین گوشت تازه و سالم کبوتر، خروس، بلدرچین، کبک، گوسفند و خوردن مداوم تره و شیره انگور و 21عدد مویز هر صبح ناشتا از جمله درمان های طب اسلامی برای رفع کم خونی و فقر آهن است. خوردن روزانه سه قاشق عسل و چکاندن دو عدد لیموی تازه در آن (در صورت نبود آبلیموی طبیعی اضافه کنید) و مصرف هر روزه آن از مهم ترین عوامل رفع کم خونی است.

افراد کم خون کمتر می توانند در فعالیت های اجتماعی شرکت کنند و همین طور در انجام کارهای روزمره خود دچار ناتوانی و در نتیجه نارضایتی و افسردگی هستند. دایما بی جهت حس خستگی دارند و این یک تهدید بزرگ برای خود و زندگی شان محسوب می شود. پس اگر این علائم را در خود میبینیم با خود مهربان باشیم و به سرعت در صدد مداوای آن بربیاییم.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 21
تعداد کل نظرات : 0
تعداد کل آرا: 7
تعداد کل بازدیدها: 9738

نظرات کاربران

*