راههای خانگی برای از بین بردن جای جوش و آکنه

راههای خانگی برای از بین بردن جای جوش و آکنه

جوش یا آکنه می تواند به اشکال و دلایل مختلف روی پوست ظاهر شود. آثار بیشتر انواع جوش به خودی خود می تواند پس از چندین ماه به طور کامل محو می شوند. اما روش هایی نیز وجود دارند که روند محو شدن آثار جوش را می توانند سرعت بخشندد. در نظر داشته باشید که باید از مصرف صابون‌هایی که موجب بروز حساسیت و واکنش‌های آلرژیک می‌شوند، پرهیز و قبل از خواب از خوردن غذاهای خیلی چرب و ادویه‌دار خودداری کنید چون در بروز آکنه‌ها تاثیر فوق‌العاده‌ای دارند.

در زیر به برخی از راههای خانگی برای از بین بردن جای جوش و آکنه می پردازیم :

1-  دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید؛ بعد یک گوش‌پاک‌کن را به این محلول آغشته کنید و روی جوش‌ها بمالید.سرکه سیب باکتری‌‌های مولد آکنه و سلول‌های مرده سطح پوست را از بین می‌برد و در نتیجه تا حدی التهاب و میزان قرمزی جوش کاهش می یابد.

2- سالیسیلیک اسید از عناصر فعال در آسپرین است، عنصری کلیدی که در بیشتر محصولات ضد آکنه موجود است. یک متخصص متخصص پوست در نیویورک می گوید: یک آسپرین را در آب خرد کنید و خمیرش کنید. با یک تکه پنبه خمیر را درست در جای جوش بمالید و اجازه دهید 10 دقیقه بماند سپس با آب گرم بشویید

3- سیر به غیر از بویش هیچ چیز بدی ندارد. سیر خواص ضد باکتریایی و ضد عفونی کننده ملایم دارد، که اگر به صورت موضعی مالیده شود نیز تاثیر دارد، سیر خرد شده حاوی یک ترکیب ضد باکتریایی به نام آلیسین است. توصیه می شود یک عدد سیر را با آب به شکل خمیر دربیاورید و درست در جای جوش بمالید سپس بعد از پنج دقیقه جای آن را بشویید.

4- محل جوش را با مقداری عسل درمان کنید، و یا می توانید از این ماده ی شیرین روی کل پوست صورت مانند ماسک استفاده کنید. بگذارید 5 دقیقه بماند سپس با آب گرم خوب بشویید. اما لازم نیست از آن عسل همیشگی که داخل کابینت دارید استفاده کنید. عسل طبیعی و خالص به دلیل خواص ضد عفونی کننده و ضد التهابی که دارد به ترمیم پوست و زخم ها کمک می کند. عسل های کارخانه ای هم ممکن است کمک کنند اما تاثیر عسل طبیعی را ندارند.

5- پوست موز نیز در درمان جوش موثر است. به مدت 5 تا 10 دقیقه به آرامی پوست موز را روی منطقه ی تحت تاثیر قرار گرفته بمالید سپس صورت خود را بشویید.

6- توصیه می شود سیب زمینی خرد شده را مانند ماسک روی پوست خود قرار دهید و به مدت 2 دقیقه ماساژ دهید. سیب زمینی کمک می کند جای آکنه کم رنگ تر شود.

7- وست پرتقال حاوی ویتامین C است، که برای بازسازی پوست ضروری است. پوست پرتقال را با آب بکوبید تا حالتی خمیری بگیرد سپس روی پوست خود بمالید، بعد از 10 دقیقه صورت خود را بشویید.

8- خمیر دندان می تواند جای آکنه را ترمیم کند. برای چند ساعت مقداری خمیر دندان را روی جای جوش قرار دهید. البته سعی کنید مرتب از این روش استفاده نکنید، این مورد را به ویژه کسانی که پوستی حساس دارند باید مد نظر داشته باشند.

9- آب لیمو با همراه داشتن ویتامین Cاست. برای مشاهده نتیجه استفاده از این ماده طبیعی برای از بین بردن جای جوش یا آکنه باید به طور منظم و مداوم از آن استفاده نمایید. برای این کار آبلیمو را با مقداری آب مخلوط کرده و صورت خود ( قسمتهایی که دارای زخم های باقی مانده از جوش و آکنه می باشند ) را با آن بشویید. 15 تا 20 دقیقه از شستن آن خودداری فرمایید.

10- یخ می تواند باعث کاهش تورم شود و می تواند التهاب جوش ها را کم کند. یک حبه یخ را داخل یک پارچه بگذارید و یک دقیقه روی جوش نگه دارید. این کار عروق خونی را موقتا آرام می کند و باعث از بین رفتن قرمزی و تورم می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 2
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 140
تعداد کل نظرات : 21
تعداد کل آرا: 1172
تعداد کل بازدیدها: 93191


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)