راهنمای کامل خرید و فروش خودروی دست دوم

راهنمای کامل خرید و فروش خودروی دست دوم

آیا شما هم به دلیل هزینه ی بالای خرید خودرو به دنبال خرید ماشین دست دوم هستید؟ آیا در مورد این که خودرو دست دوم سالم باشد یا خیر نگران هستید؟

نگران نباشید! در این مطلب ما راهنمای کامل خرید خودرو دست دوم را برای شما ارائه کرده ایم. 

به طور کلی در خرید ماشین دست دوم باید به دو نکته ی اساسی دقت کنید: 1. مسائل فنی خودرو  2. مسائل حقوقی خودرو

نکته: برای خرید خودرو کارکرده  بهتر است به سراغ خودرو هایی بروید که کمتر دست به دست شده اند زیرا از نظر فنی و حقوقی دردسر های کمتری دارند.

نکات فنی خرید خودرو دست دوم:

  • در همان ابتدا باید به این نکته توجه کنید که شماره شاسی، موتور و پوسته سرسیلندر باید با  شماره‌هایی که در کارت خودرو، سند و برگه ی سبز ماشین درج شده، یکی باشد تا از صحت مالکیت خودرو مطمئن شوید.
  • دیگر نکاتی که باید در تشخیص سلامت خودرو آن ها را در نظر بگیرید رنگ‌شدگی خودرو که نشان‌دهنده تصادفی بودن یا نبودن یک خودرو است، سلامت شاسی‌ها، موتور، گیربکس، جلوبندی، سیستم ایمنی خودرو، می باشد که بهتر است برای تشخیص این موارد حتما از یک کارشناس که به مسائل فنی خودرو وارد است کمک بگیرید و او را برای خرید خودرو همراه خود ببرید.

نکات حقوقی خرید ماشین دست دوم:

راهنمای سند زدن ماشین:

  • پس از تشخیص سلامت فنی و اصالت خودرو، باید به یک مرکز تعویض پلاک مراجعه کنید. در این مرکز پلاک فروشنده از ماشین برداشته می شود و پلاک جدید برای شما نصب می شود. همچنین در این مرحله با استعلامی که انجام می گیرد، دزدی بودن یا نبودن خودرو مشخص می شود.
  • مرحله ی بعد مراجعه به دفترخانه است. مرکز تعویض پلاک گواهی نامه ای برای دفتر خانه صادر ممی کند و خریدار و فروشننده هر دو به دفتر اسناد رسمی مراجعه می کنند تا کار انتقال سند انجام شود.
  • در این جا خریدار فرم نقل و انتقال سند را دریافت می کند و دوماه فرصت دارد که به دفتر خانه جهت انتقال سند مراجعه کند و اگر دیرتر از این زمان مراجعه کنید، مجددا باید به مرکز تعویض پلاک بروید.

نکته: برگه سبزی که نیرو انتظامی صادر می کند، سند خودرو نیست و شما برای دریافت سند قطعی انتقال، حتما باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید.

نکته: اگر فروشنده ی خودرو هستید و قصد دارید با وکالتنامه معامله کنید، حتما وکالتنامه ی مدت دار تنظیم کنید. در واقع فروشنده به خریدار وکالتنامه می دهد که به مرکز تعویض پلاک برود و کار را انجام دهد. اگر می خواهید چنین کاری کنید وکالتنامه را برای مثال تنها برای دو روز تنظیم کنید.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 680
تعداد کل آرا: 4504
تعداد کل بازدیدها: 870073


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)