چگانه، فرصتی طلایی برای انتقال دانش و کسب درآمد پویا...|

به منظور بهینه‌سازی محتوای تولید شده برای موتورهای جستجویی همچون گوگل، بینگ و … می‌بایست ۲ حوزه را مد نظر داشت: عوامل تاثیرگذار اصطلاحاً On-page و عوامل Off-page. به طور کلی منظور از عوامل On-page بهبودهایی است که روی ساختار صفحهٔ مد نظر صورت می‌گیرد و منظور از عوامل Off-page، عوامل تأثیرگذار همچون حضور در شبکه‌های اجتماعی، لینک از سایر سایت‌ها به محتوای مد نظر و … است. آنچه در این «راهنمای آموزش سئو» قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم، متمرکز روی عوامل On-page است. با رعایت مواردی که در ادامه ذکر می‌شوند، تا حد زیادی می‌توان این اطمینان را حاصل نمود که محتوای تولید شده از شانس بیشتری برای ایندکس شدن توسط موتورهای جستجو و گرفتن رتبهٔ بالا از دید موتورهای جستجو برخوردار خواهند بود. برخی از این عوامل در سایت چگانه توسط سیستم نرم افزاری رعایت شده اند و دیگر موارد باید توسط نویسندگان مقالات به منظور بهینه سازی محتوای سایت رعایت شوند.

1- مواردی که توصیه می‌شود نویسندگان چگانه در تولید محتوا رعایت نمایند:

1.1- محتوای سایت
در حال حاضر، از دید موتورهای جستجویی همچون گوگل، بینگ و غیره، تاثیرگذارترین عامل در رنکینگ یا بهتر بگوییم جایگاه یک سایت در مقایسه با رقبا در نتایج جستجو، «محتوای فاخر» آن سایت است. پیش از این که به بررسی مفهوم محتوای فاخر بپردازیم، بایستی ببینیم که اصلاً منظور از محتوا چیست؟

به طور کلی، Content یا «محتوا» به هر چیزی گفته می‌شود که بخشی از نیازهای مخاطبین را برآورده سازد که از آن جمله می‌توان به اینفوگرافی، ویدیو، تصویر، پادکست، متن، پاورپوینت و یا هر چیز مفید دیگری اشاره کرد. حال که با مفهوم محتوا آشنا شدیم، بایستی ببینیم که منظور از «محتوای فاخر» چیست؟ در پاسخ به این سؤال بایستی گفت که برچسب فاخر را روی محتوایی می‌توان زد که برای کاربر ارزش افزوده‌یی ایجاد کند، کاربر پس از مطالعهٔ آن احساس مفید بودن کند و از همین روی، اقدام به اشتراک گذاری محتوای مد نظر با سایر دوستانش در شبکه‌های اجتماعی، سایر سایت‌ها و ... نماید.

اگر ما به عنوان یک نویسنده، فاخرترین محتوای وب را هم تولید کنیم اما سایر سایت‌ها امکان لینک دادن به آن محتوا را نداشته باشند، به احتمال زیاد موتورهای جستجو هم علاقه‌یی از خود برای ایندکس کردن محتوای مد نظر نشان نداده و بالتبع در نتایج جستجوی کاربران هم نشان داده نخواهد شد!

حال ممکن است این سؤال پیش بیاید که چه می‌شود که سایر سایت‌ها نمی‌توانند به یک محتوای منتشر شده در وب لینک دهند؟ در پاسخ به این سؤال بایستی گفت که اگر محتوایی تولید کنیم که کاربران صرفاً پس از لاگین کردن در سایت بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند و یا محتواهایی ای‌جکسی داشته باشیم که در لحظه ی لود سایت ایجاد می‌شوند، در چنین شرایطی محتوای سایت ما غیرقابل لینک دادن می‌باشد (منظور از فناوری ای‌جکسی، امکان بارگذاری سایت بدون رفرش شدن است که در نهایت تجربهٔ کاربری بهتری برای کاربران سایت ایجاد می‌کند اما این فناوری از دید بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو خیلی مورد تأیید نیست.)

1.2- یافتن کلیدواژگان مرتبط
زمانی که محتوایی تولید کردیم و قصد کردیم که آن را در اینترنت منتشر کنیم، پیش از هر چیز می‌بایست بسنجیم ببینیم کاربرانی که فکر می‌کنیم گروه هدف‌مان هستند چه چیزهایی سرچ می‌کنند که ممکن است موتورهای جستجو بر اساس آن کلیدواژگان، ایشان را به سمت وبسایت‌مان هدایت کند.

یکی از راه‌هایی که از آن طریق می‌توان فهمید که کاربران مخاطب احتمالی ما چه چیزی سرچ می‌کنند، رفتن به سراغ موتور جستجوی گوگل است به این صورت که شروع کنیم به جستجو کردن با تعدادی از کلیدواژگانی که فکر می‌کنیم بیش از مابقی با محتوای سایت ما هم‌خوانی دارند؛ به طور مثال، اگر قصد داریم مقاله‌یی در مورد نحوهٔ تعمیر انژکتور بنویسیم، شروع به جستجوی عباراتی همچون «آموزش تعمیر انژکتور»، «تعمیر انژکتور خودرو»، «چگونه یک انرژکتور را تعمیر کنیم؟» و … کنیم اما دکمهٔ اینتر را نزده تا ببینیم که خود گوگل چه پیشنهاداتی به ما می‌دهد؛ پیشنهاداتی که گوگل به ما در حین تایپ کردن می‌دهد، دقیقاً همان‌هایی است که سایر کاربرانی که به دنبال مقاله‌یی مرتبط با تعمیر انژکتور بوده‌اند جستجو کرده‌ لذا گوگل با نمایش دادن آن‌ها، قصد دارد به ما در فرایند جستجو کمک کند.

1.3- استفاده از کلمات مترادف
تکرار کردن کلیدواژگان بارها و بارها اصلاً کمکی به بهبود رتبهٔ محتوای شما در موتورهای جستجو نمی‌کند و به جای این کار،‌ راه‌کاری که توصیه می‌شود این است که از کلمات مترادف کلیدواژگان انتخابی در صورت لزوم استفاده شود.

1.4- تگ Meta Description
تگ Meta Description یا تگ «توصیف مختصر محتوای صفحه» حاوی توصیفی کوتاه -در حدود ۱۵۰ الی ۱۶۰ کاراکتر- در مورد ماهیت صفحه‌یی از سایت است؛ در تکمیل این بخش، می‌بایست از کلمات کلیدی که پیش از این یافته‌ایم حتماً استفاده کنیم. در نگارش محتوای تگ Meta Description می‌بایست همواره این نکته را مد نظر داشته باشیم که محتوا را به گونه‌یی نگارش کنیم که کاربران را ترغیب به کلیک روی لینک کنند چرا که محتوای قرار گرفته در این تگ، دقیقا همان چیزی است که به عنوان خلاصه‌یی از محتوای سایت در نتایج جستجو در معرض دید کاربران قرار می‌گیرد.

1.5- عناوین مقاله
در هر محتوایی که منتشر می‌شود، حداقل یک تگ H1 می‌بایست وجود داشته باشد چرا که وجود تگ H1 در محتوای هر مقاله‌یی از دید موتورهای جستجو بسیار مهم است. علاوه بر این، در صورتی که مقاله ی شما نیاز به عناوین دیگری دارد، می‌توانید از سایر تگ‌ها -H2 و H3 و غیره- نیز در صورت لزوم استفاده نمایید.

1.6- کپی کردن محتوا از سایر سایت‌ها ممنوع!
در تولید محتوای فاخر همواره این نکته را هم مد نظر داشته باشیم که تحت هیچ عنوان نمی‌بایست از سایر سایت‌ها محتوا را کپی‌برداری کرده و در سایت خود نمایش دهیم؛ این کار نه تنها ناقض قانون کپی‌رایت است، بلکه این کار از دید موتورهای جستجویی همچون گوگل، بینگ و … نیز ناپسند بوده و از طرف این موتورهای جستجو، جریمه‌یی برای سایت‌هایی که محتوای کپی‌برداری شده منتشر می‌کنند در نظر گرفته خواهد شد به این شکل که سایت کپی کننده، در نتایج جستجوی کاربران نمایش داده نخواد شد.

2. مواردیکه در سیستم نرم‌افزاری چگانه تعریف شده و از پیش رعایت شده اند:

2.1- تگ تایتل (Title)
تگ‌های تایتل پس از محتوای فاخر سایت، جزو عواملی هستند که از دید موتورهای جستجو بسیار مهم انگاشته می‌شوند. به طور کلی، منظور از تگ تایتل، تگی است که پس از لود شدن یک صفحه از سایت، در تب بالای مرورگر و نتایج موتورهای جستجو نمایش داده می‌شود. توجه داشته باشیم در صورتی که کلیدواژگان به کار رفته در تگ تایتل با کلیدواژگانی که کاربران در موتورهای جستجو استفاده کرده‌اند هم‌خوانی داشته باشند، آن گروه از کلیدواژگان به صورت Bold (بولد یا متمایز) نمایش داده می‌شوند که همین مسأله منجر به جلب توجه بیشتر کاربران می‌شود.

علاوه بر این، زمانی که محتوایی را در شبکه‌های اجتماعی همچون فیسبوک، توییتر و … به اشتراک می‌گذاریم، تگ تایتل صفحهٔ مد نظر که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذاریم نیز در معرض دید کاربران قرار خواهد گرفت.

تگ تایتل یا «عنوان» هر صفحه از وب سایت، می‌بایست دربرگیرندهٔ خلاصه‌یی از محتوای صفحهٔ مد نظر باشد. طول تگ تایتل می‌بایست چیزی در حدود ۵۰ تا ۶۰ کاراکتر باشد اما همواره این نکته را هم مد نظر داشته باشیم که موتورهای جستجویی همچون گوگل و غیره ممکن است بر اساس محتوای صفحه، تگ تایتل متفاوتی را برای صفحات وبسایت شما انتخاب کرده و در معرض دید کاربران قرار دهند (در صورتی که عنوان در نظر گرفته شده برای صفحه بیش از ۵۰ الی ۶۰ کاراکتر باشد، گوگل بخشی از عنوان را نمایش داده و برای ادامه ی آن از علامت … استفاده می‌کند.)

آخرین نکته در مورد تگ تایتل هم این است که محتوای قرار گرفته در این تگ می‌بایست کاملاً منحصر به فرد باشد و صفحهٔ دیگری با این عنوان در سایت وجود نداشته باشد.

2.2- تگ Alt
در صورتی که در محتوای خود از تصاویر استفاده کرده‌اید، حتماً به خاطر داشته باشید تا عنوانی مرتبط با ماهیت تصاویر نیز برای تگ Alt تصاویر استفاده نمایید (لازم به ذکر است که در سایت چگانه این کار به صورت خودکار صورت می‌گیرد و عنوان مقاله به عنوان تگ Alt تصاویر نیز در نظر گرفته خواهد شد.)

2.3- آدرس URL
یکی دیگر از چیزهایی که کمک به ایندکس شدن صفحات وبسایت‌مان توسط موتورهای جستجو می‌شود، آدرس URL صفحات است. برای روشن‌تر شدن این مسأله، مثالی می‌زنیم. فرض کنیم سایتی داریم به آدرس www.example.com که در این سایت اطلاعات مرتبط با خودرو ارائه می‌دهیم؛ حال مقاله‌یی در این سایت منتشر کرده‌ایم که مرتبط با تعمیر انژکتور خودروی پژو است. یک یو آر ال مناسب برای چنین مقاله‌یی در سایت فوق می‌تواند به صورت آموزش-تعمیر-انژکتور/پژو/خودرو/www.example.com باشد. در چنین شرایطی، موتورهای جستجو از روی کلیدواژگان قرار گرفته در یو آر ال می‌توانند به سادگی به محتوای سایت دست پیدا کرده و از آن مهم‌تر، در صورتی که کاربری کلیدواژگانی مرتبط را جستجو کند، وی را به سمت سایت‌‌مان هدایت کند.

در نقطهٔ مقابل، می‌توان به آدرس یو آر ال فرضی www.example.com/car/articles/2245178 اشاره کرد که تحت هیچ عنوان سرنخ دقیقی از محتوای سایت نه به موتورهای جستجو و نه به کاربران نمی‌دهد!

نکتهٔ دیگری که در ارتباط با آدرس URL می‌بایست مد نظر داشته باشیم، این است که آدرس URL خیلی نباید طولانی باشد؛ گرچه موتورهای جستجویی همچون گوگل، بینگ و … مشکلی با آدرس‌های یو آر ال طولانی ندارند، اما اگر بخواهیم تجربهٔ کاربری به مراتب بهتری ایجاد کنیم، استفاده از یو آر ال‌های کوتاه، خلاصه و مفید به مراتب برای کاربران دلپذیرتر هستند (توصیه می‌شود که آدرس یو آر ال بیش از ۱۰۰ کاراکتر نشود.)

گاهی اوقات برای این که بتوانیم یو آر ال‌های کوتاه‌تری ایجاد کنیم، می‌توانیم یکسری کلمات همچون برای، به، از، و … را حذف کنیم اما در عین حال کلیدواژگان اصلی که محتوای صفحه مرتبط با آن‌ها است را در آدرس یو آر ال نگاه داریم.

علاوه بر این، توصیه می‌شود که تا حد ممکن از علایم خاص همچون * و یا ^ و یا ٪ و … در آدرس یو آر ال خود استفاده نکنیم چرا که علاوه بر کاهش دادن میزان خوانایی یو آر ال توسط کاربر، این احتمال نیز وجود دارد که برخی موتورهای جستجو نیز در فرایند ایندکس کردن صفحه به مشکل برخورند.

در صورتی که قرار است آدرس URL به صورت انگلیسی باشد، توصیه می‌شود که همواره از حروف کوچک انگلیسی استفاده شود چرا که این احتمال وجود دارد سرورهای لینوکسی در تشخیص یو آر ال‌ یکسانی که با حروف بزرگ یا حروف کوچک نوشته شده است دچار مشکل شوند.
چنانچه بخواهیم واژگانی که در آدرس URL قرار دارند را از یکدیگر مجزا سازیم، تحت هیچ عنوان نمی‌بایست از Space یا «فاصله» استفاده کنیم چرا که هر فاصله به صورت 20% در معرض دید کاربران قرار می‌گیرد؛ برای جدا سازی واژگان از یکدیگر، می‌توان از علائم _ یا – استفاده کرد.

برخی بر این باورند که اگر یک کلیدواژه را بارها و بارها در آدرس یو آر ال، عنوان صفحه و … تکرار کنند، شانس بیشتری برای ایندکس شدن و قرار گرفتن در رتبه‌های بالای موتورهای جستجو پیدا می‌کنند که باتوجه به الگوریتم‌های پیشرفته‌یی که موتورهای جستجو امروزه استفاده می‌کنند، چنین کاری کاملاً بی‌فایده بوده و حتی می‌تواند شانس گرفتن رتبهٔ خوب برای صفحه را نیز کاهش دهد!

2.4- اشتراک گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی
امروزه شبکه‌های اجتماعی به عنوان بخش لاینفک الگوریتم‌های رنکینگ موتورهای جستجو درآمده‌اند و در همین راستا به اشتراک گذاری محتوای مد نظر در شبکه‌های اجتماعی گوگل پلاس، فیسبوک، توییتر، لینکدین، اینستاگرام، تلگرام و غیره از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ توصیه می‌شود محتواهای منتشر شده‌ٔ خود در سایت چگانه را در شبکه‌های اجتماعی فوق الذکر به اشتراک بگذارید تا بازخورد به مراتب بیشتری از محتوای تولید شده دریافت نموده و بالتبع از درآمد به مراتب بیشتری برخوردار گردید.