راهنمای سئو(SEO) و بهینه سازی موتورهای جستجو(2)

راهنمای سئو(SEO) و بهینه سازی موتورهای جستجو(2)

در مقاله راهنمای سئو(SEO) و بهینه سازی موتورهای جستجو(1) درخصوص برخی از روش های بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو با تکیه بر نکات مربوط به تهیه محتوا و نگارش متون در وبسایت توضیح داده شد. در این نوشته در ادامه به دیگر نکات، روش ها و ترفندهای مربوط به بهینه سازی موتورهای جستجو اشاره می شود. این موارد گرچه به تولید محتوا مستقیما ارتباط نمی یابند، اما از لحاظ اینکه ساختار سایت را بدین منظور بهینه کرده اند و در یافتن مطالب مرتبط توسط موتورهای جستجو موثر هستند به بهبود سئو کمک می کنند.

2. موارد زیر از جمله مواردیست که هنگام طراحی وبسایت توسط برنامه نویسان وب باید به منظور بهبود وبسایت برای موتورهای جستجو لحاظ شود:

2.1- تگ تایتل (Title)
تگ‌های تایتل پس از محتوای فاخر سایت، جزو عواملی هستند که از دید موتورهای جستجو بسیار مهم انگاشته می‌شوند. به طور کلی، منظور از تگ تایتل، تگی است که پس از لود شدن یک صفحه از سایت، در تب بالای مرورگر و نتایج موتورهای جستجو نمایش داده می‌شود. توجه داشته باشیم در صورتی که کلیدواژگان به کار رفته در تگ تایتل با کلیدواژگانی که کاربران در موتورهای جستجو استفاده کرده‌اند هم‌خوانی داشته باشند، آن گروه از کلیدواژگان به صورت Bold (بولد یا متمایز) نمایش داده می‌شوند که همین مسأله منجر به جلب توجه بیشتر کاربران می‌شود.

علاوه بر این، زمانی که محتوایی را در شبکه‌های اجتماعی همچون فیسبوک، توییتر و … به اشتراک می‌گذاریم، تگ تایتل صفحهٔ مد نظر که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذاریم نیز در معرض دید کاربران قرار خواهد گرفت.

تگ تایتل یا «عنوان» هر صفحه از وب سایت، می‌بایست دربرگیرندهٔ خلاصه‌یی از محتوای صفحهٔ مد نظر باشد. طول تگ تایتل می‌بایست چیزی در حدود ۵۰ تا ۶۰ کاراکتر باشد اما همواره این نکته را هم مد نظر داشته باشیم که موتورهای جستجویی همچون گوگل و غیره ممکن است بر اساس محتوای صفحه، تگ تایتل متفاوتی را برای صفحات وبسایت شما انتخاب کرده و در معرض دید کاربران قرار دهند (در صورتی که عنوان در نظر گرفته شده برای صفحه بیش از ۵۰ الی ۶۰ کاراکتر باشد، گوگل بخشی از عنوان را نمایش داده و برای ادامه ی آن از علامت … استفاده می‌کند.)

آخرین نکته در مورد تگ تایتل هم این است که محتوای قرار گرفته در این تگ می‌بایست کاملاً منحصر به فرد باشد و صفحهٔ دیگری با این عنوان در سایت وجود نداشته باشد.

2.2- تگ Alt
در صورتی که در محتوای خود از تصاویر استفاده کرده‌اید، حتماً به خاطر داشته باشید تا عنوانی مرتبط با ماهیت تصاویر نیز برای تگ Alt تصاویر استفاده نمایید.

2.3- آدرس URL
یکی دیگر از چیزهایی که کمک به ایندکس شدن صفحات وبسایت‌مان توسط موتورهای جستجو می‌شود، آدرس URL صفحات است. برای روشن‌تر شدن این مسأله، مثالی می‌زنیم. فرض کنیم سایتی داریم به آدرس www.example.com که در این سایت اطلاعات مرتبط با خودرو ارائه می‌دهیم؛ حال مقاله‌یی در این سایت منتشر کرده‌ایم که مرتبط با تعمیر انژکتور خودروی پژو است. یک یو آر ال مناسب برای چنین مقاله‌یی در سایت فوق می‌تواند به صورت آموزش-تعمیر-انژکتور/پژو/خودرو/www.example.com باشد. در چنین شرایطی، موتورهای جستجو از روی کلیدواژگان قرار گرفته در یو آر ال می‌توانند به سادگی به محتوای سایت دست پیدا کرده و از آن مهم‌تر، در صورتی که کاربری کلیدواژگانی مرتبط را جستجو کند، وی را به سمت سایت‌‌مان هدایت کند.

در نقطهٔ مقابل، می‌توان به آدرس یو آر ال فرضی www.example.com/car/articles/2245178 اشاره کرد که تحت هیچ عنوان سرنخ دقیقی از محتوای سایت نه به موتورهای جستجو و نه به کاربران نمی‌دهد!

نکتهٔ دیگری که در ارتباط با آدرس URL می‌بایست مد نظر داشته باشیم، این است که آدرس URL خیلی نباید طولانی باشد؛ گرچه موتورهای جستجویی همچون گوگل، بینگ و … مشکلی با آدرس‌های یو آر ال طولانی ندارند، اما اگر بخواهیم تجربهٔ کاربری به مراتب بهتری ایجاد کنیم، استفاده از یو آر ال‌های کوتاه، خلاصه و مفید به مراتب برای کاربران دلپذیرتر هستند (توصیه می‌شود که آدرس یو آر ال بیش از ۱۰۰ کاراکتر نشود.)

گاهی اوقات برای این که بتوانیم یو آر ال‌های کوتاه‌تری ایجاد کنیم، می‌توانیم یکسری کلمات همچون برای، به، از، و … را حذف کنیم اما در عین حال کلیدواژگان اصلی که محتوای صفحه مرتبط با آن‌ها است را در آدرس یو آر ال نگاه داریم.

علاوه بر این، توصیه می‌شود که تا حد ممکن از علایم خاص همچون * و یا ^ و یا ٪ و … در آدرس یو آر ال خود استفاده نکنیم چرا که علاوه بر کاهش دادن میزان خوانایی یو آر ال توسط کاربر، این احتمال نیز وجود دارد که برخی موتورهای جستجو نیز در فرایند ایندکس کردن صفحه به مشکل برخورند.

در صورتی که قرار است آدرس URL به صورت انگلیسی باشد، توصیه می‌شود که همواره از حروف کوچک انگلیسی استفاده شود چرا که این احتمال وجود دارد سرورهای لینوکسی در تشخیص یو آر ال‌ یکسانی که با حروف بزرگ یا حروف کوچک نوشته شده است دچار مشکل شوند.
چنانچه بخواهیم واژگانی که در آدرس URL قرار دارند را از یکدیگر مجزا سازیم، تحت هیچ عنوان نمی‌بایست از Space یا «فاصله» استفاده کنیم چرا که هر فاصله به صورت 20% در معرض دید کاربران قرار می‌گیرد؛ برای جدا سازی واژگان از یکدیگر، می‌توان از علائم _ یا – استفاده کرد.

برخی بر این باورند که اگر یک کلیدواژه را بارها و بارها در آدرس یو آر ال، عنوان صفحه و … تکرار کنند، شانس بیشتری برای ایندکس شدن و قرار گرفتن در رتبه‌های بالای موتورهای جستجو پیدا می‌کنند که باتوجه به الگوریتم‌های پیشرفته‌یی که موتورهای جستجو امروزه استفاده می‌کنند، چنین کاری کاملاً بی‌فایده بوده و حتی می‌تواند شانس گرفتن رتبهٔ خوب برای صفحه را نیز کاهش دهد!

2.4- اشتراک گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی
امروزه شبکه‌های اجتماعی به عنوان بخش لاینفک الگوریتم‌های رنکینگ موتورهای جستجو درآمده‌اند و در همین راستا به اشتراک گذاری محتوای مد نظر در شبکه‌های اجتماعی گوگل پلاس، فیسبوک، توییتر، لینکدین، اینستاگرام، تلگرام و غیره از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ توصیه می‌شود محتواهای منتشر شده‌ٔ خود در وبسایت تان را در شبکه‌های اجتماعی فوق الذکر به اشتراک بگذارید تا بازخورد به مراتب بیشتری از محتوای تولید شده دریافت نموده و بالتبع از درآمد به مراتب بیشتری برخوردار گردید. 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 78
تعداد کل آرا: 1126
تعداد کل بازدیدها: 149247


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
A
ایمان ( 2018-01-09 17:04:03 )
مطلب فوق العاده خوبی بود