راهنمای سئو(SEO) و بهینه سازی موتورهای جستجو(1)

راهنمای سئو(SEO) و بهینه سازی موتورهای جستجو(1)

به منظور بهینه‌سازی محتوای تولید شده برای موتورهای جستجویی همچون گوگل، بینگ و … می‌بایست ۲ حوزه را مد نظر داشت: عوامل تاثیرگذار اصطلاحاً On-page و عوامل Off-page. به طور کلی منظور از عوامل On-page بهبودهایی است که روی ساختار صفحهٔ مد نظر صورت می‌گیرد و منظور از عوامل Off-page، عوامل تأثیرگذار همچون حضور در شبکه‌های اجتماعی، لینک از سایر سایت‌ها به محتوای مد نظر و … است. آنچه در این راهنمای آموزش سئو قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم، متمرکز روی عوامل On-page است. با رعایت مواردی که در ادامه ذکر می‌شوند، تا حد زیادی می‌توان این اطمینان را حاصل نمود که محتوای تولید شده از شانس بیشتری برای ایندکس شدن توسط موتورهای جستجو و گرفتن رتبهٔ بالا از دید موتورهای جستجو برخوردار خواهند بود.

1- مواردی که توصیه می‌شود نویسندگان در تولید محتوا رعایت نمایند:

1.1- محتوای سایت
در حال حاضر، از دید موتورهای جستجویی همچون گوگل، بینگ و غیره، تاثیرگذارترین عامل در رنکینگ یا بهتر بگوییم جایگاه یک سایت در مقایسه با رقبا در نتایج جستجو، «محتوای فاخر» آن سایت است. پیش از این که به بررسی مفهوم محتوای فاخر بپردازیم، بایستی ببینیم که اصلاً منظور از محتوا چیست؟

به طور کلی، Content یا «محتوا» به هر چیزی گفته می‌شود که بخشی از نیازهای مخاطبین را برآورده سازد که از آن جمله می‌توان به اینفوگرافی، ویدیو، تصویر، پادکست، متن، پاورپوینت و یا هر چیز مفید دیگری اشاره کرد. حال که با مفهوم محتوا آشنا شدیم، بایستی ببینیم که منظور از «محتوای فاخر» چیست؟ در پاسخ به این سؤال بایستی گفت که برچسب فاخر را روی محتوایی می‌توان زد که برای کاربر ارزش افزوده‌یی ایجاد کند، کاربر پس از مطالعهٔ آن احساس مفید بودن کند و از همین روی، اقدام به اشتراک گذاری محتوای مد نظر با سایر دوستانش در شبکه‌های اجتماعی، سایر سایت‌ها و ... نماید.

اگر ما به عنوان یک نویسنده، فاخرترین محتوای وب را هم تولید کنیم اما سایر سایت‌ها امکان لینک دادن به آن محتوا را نداشته باشند، به احتمال زیاد موتورهای جستجو هم علاقه‌یی از خود برای ایندکس کردن محتوای مد نظر نشان نداده و بالتبع در نتایج جستجوی کاربران هم نشان داده نخواهد شد!

حال ممکن است این سؤال پیش بیاید که چه می‌شود که سایر سایت‌ها نمی‌توانند به یک محتوای منتشر شده در وب لینک دهند؟ در پاسخ به این سؤال بایستی گفت که اگر محتوایی تولید کنیم که کاربران صرفاً پس از لاگین کردن در سایت بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند و یا محتواهایی ای‌جکسی داشته باشیم که در لحظه ی لود سایت ایجاد می‌شوند، در چنین شرایطی محتوای سایت ما غیرقابل لینک دادن می‌باشد (منظور از فناوری ای‌جکسی، امکان بارگذاری سایت بدون رفرش شدن است که در نهایت تجربهٔ کاربری بهتری برای کاربران سایت ایجاد می‌کند اما این فناوری از دید بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو خیلی مورد تأیید نیست.)

1.2- یافتن کلیدواژگان مرتبط
زمانی که محتوایی تولید کردیم و قصد کردیم که آن را در اینترنت منتشر کنیم، پیش از هر چیز می‌بایست بسنجیم ببینیم کاربرانی که فکر می‌کنیم گروه هدف‌مان هستند چه چیزهایی سرچ می‌کنند که ممکن است موتورهای جستجو بر اساس آن کلیدواژگان، ایشان را به سمت وبسایت‌مان هدایت کند.

یکی از راه‌هایی که از آن طریق می‌توان فهمید که کاربران مخاطب احتمالی ما چه چیزی سرچ می‌کنند، رفتن به سراغ موتور جستجوی گوگل است به این صورت که شروع کنیم به جستجو کردن با تعدادی از کلیدواژگانی که فکر می‌کنیم بیش از مابقی با محتوای سایت ما هم‌خوانی دارند؛ به طور مثال، اگر قصد داریم مقاله‌یی در مورد نحوهٔ تعمیر انژکتور بنویسیم، شروع به جستجوی عباراتی همچون «آموزش تعمیر انژکتور»، «تعمیر انژکتور خودرو»، «چگونه یک انرژکتور را تعمیر کنیم؟» و … کنیم اما دکمهٔ اینتر را نزده تا ببینیم که خود گوگل چه پیشنهاداتی به ما می‌دهد؛ پیشنهاداتی که گوگل به ما در حین تایپ کردن می‌دهد، دقیقاً همان‌هایی است که سایر کاربرانی که به دنبال مقاله‌یی مرتبط با تعمیر انژکتور بوده‌اند جستجو کرده‌ لذا گوگل با نمایش دادن آن‌ها، قصد دارد به ما در فرایند جستجو کمک کند.

1.3- استفاده از کلمات مترادف
تکرار کردن کلیدواژگان بارها و بارها اصلاً کمکی به بهبود رتبهٔ محتوای شما در موتورهای جستجو نمی‌کند و به جای این کار،‌ راه‌کاری که توصیه می‌شود این است که از کلمات مترادف کلیدواژگان انتخابی در صورت لزوم استفاده شود.

1.4- تگ Meta Description
تگ Meta Description یا تگ «توصیف مختصر محتوای صفحه» حاوی توصیفی کوتاه -در حدود ۱۵۰ الی ۱۶۰ کاراکتر- در مورد ماهیت صفحه‌یی از سایت است؛ در تکمیل این بخش، می‌بایست از کلمات کلیدی که پیش از این یافته‌ایم حتماً استفاده کنیم. در نگارش محتوای تگ Meta Description می‌بایست همواره این نکته را مد نظر داشته باشیم که محتوا را به گونه‌یی نگارش کنیم که کاربران را ترغیب به کلیک روی لینک کنند چرا که محتوای قرار گرفته در این تگ، دقیقا همان چیزی است که به عنوان خلاصه‌یی از محتوای سایت در نتایج جستجو در معرض دید کاربران قرار می‌گیرد.

1.5- عناوین مقاله
در هر محتوایی که منتشر می‌شود، حداقل یک تگ H1 می‌بایست وجود داشته باشد چرا که وجود تگ H1 در محتوای هر مقاله‌یی از دید موتورهای جستجو بسیار مهم است. علاوه بر این، در صورتی که مقاله ی شما نیاز به عناوین دیگری دارد، می‌توانید از سایر تگ‌ها -H2 و H3 و غیره- نیز در صورت لزوم استفاده نمایید.

1.6- کپی کردن محتوا از سایر سایت‌ها ممنوع!
در تولید محتوای فاخر همواره این نکته را هم مد نظر داشته باشیم که تحت هیچ عنوان نمی‌بایست از سایر سایت‌ها محتوا را کپی‌برداری کرده و در سایت خود نمایش دهیم؛ این کار نه تنها ناقض قانون کپی‌رایت است، بلکه این کار از دید موتورهای جستجویی همچون گوگل، بینگ و … نیز ناپسند بوده و از طرف این موتورهای جستجو، جریمه‌یی برای سایت‌هایی که محتوای کپی‌برداری شده منتشر می‌کنند در نظر گرفته خواهد شد به این شکل که سایت کپی کننده، در نتایج جستجوی کاربران نمایش داده نخواد شد.

در مقاله راهنمای سئو(SEO) و بهینه سازی موتورهای جستجو(2) اطلاعات بیشتری درخصوص بهینه سازی یک وبسایت برای موتورهای جستجو(سئو) و با در نظر گرفتن برخی از نکات در طراحی وبسایت ارائه می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 88
تعداد کل آرا: 1178
تعداد کل بازدیدها: 180078
راهنمای سئو(SEO) و بهینه سازی موتورهای جستجو(1)
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)