راهنمای جامع خرید لامپ کم مصرف یا LED

راهنمای جامع خرید لامپ کم مصرف یا LED

با گران شدن قیمت برق، بسیاری از افراد به دنبال راه حلی برای کاهش دادن هزینه های برق خود هستند. تا چند سال پیش بسیاری از مردم از لامپ های رشته ای استفاده می کردند برای کاهش هزینه های برق، استفاده از لامپ های کم مصرف یا LED رو به افزایش رفت. قیمت لامپ های LED بیشتر از لامپ های رشته ای و معمولی است اما مصرف برق آن ها به مراتب کمتر از لامپ های معولی است. در این مطلب قصد داریم چند نکته در مورد خرید لامپ های ال ای دی برای شما ارائه کنیم.

نکاتی که در هنگام خرید لامپ های ال ای دی باید به آن ها توجه کرد، میزان وات(watt) و میزان نور دهی آن ها می باشد که با لومن (luman) مشخص می شود.

وات در لامپ به چه معنا است؟

وات به معنای میزان مصرف برق است. یعنی اینکه یک لامپ 100 وات رشته ای، 100 وات برق مصرف می کند. اما یک لامپ کم مصرف ال ای دی که میزان مصرف آن 20 وات است می تواند به اندازه ی یک لامپ رشته ای نور تولید کند. پس اگر دیدید که میزان وات یک لامپ ال ای دی کم است به این معنی نیست که لامپ ضعیفی است. بلکه به این معنی است که مصرف کمی دارد.

لومن(luman) در لامپ به چه معنی است؟

لومن واحد سنجش نور تولید شده می باشد. برای مثال یک بر روی یک لامپ نوشته شده 100lm این بدان معنی است که این لامپ می تواند 100lm روشنایی دارد. هرچه این عدد بیتشر باشد، روشنایی لامپ بیشتر است.

مضرات و معایب لامپ های LED

تحقیقات نشان داده که نور سفید لامپ های ال ای دی، طیف نور آبی از خود منتشر می کنند که این نور به دلیل سرکوب ترشح ملاتونین در بدن، باعث اختلال در الگوی خواب انسان می شود.

در تصویر زیر لیست بهترین لامپ های ال ای دی موجود در بازار ایران را مشاهده می کنید

همچنین در این جدول لیست قیمت لامپ های ال ای دی موجود در بازار را نیز می توانید مشاهده کنید.

 راهنمای جامع خرید لامپ کم مصرف یا LED

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 594
تعداد کل آرا: 3995
تعداد کل بازدیدها: 650137


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)