راهنمای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

راهنمای ثبت شرکت با مسئولیت محدود
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/05/24

در مقاله مراحل و مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود درخصوص مراحل، فرایند و مدارک لازم برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود توضیح داده شد. در این مقاله نکات و راهنمایی حقوقی و تجاری به منظور ثبت و فعالیت شرکت با مسئولیت محدود ارائه می شود.

شرکت با مسئولیت محدود از حیث حیطه فعالیت محدودیتی ندارد و کلیه امور تجاری، مهندسی، صنعتی، فناوری اطلاعات و دیگر صنف ها را شامل می شود.

شرکت با مسئولیت محدود بین دو یا بیش از دو نفر برای انجام یک فعالیت تجاری تشکیل می شود و هر یک از شرکا بدون اینه سرمایه شرکت به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد، تنها به میزان سرمایه/آورده خود در شرکت مسئول قروض وتعهدات شرکت هستند.

توجه کنید که در اسم شرکت با مسئولیت محدود باید عبارت با مسئولیت محدود آورده شود و اگر در اسم شرکت با مسئولیت محدود نام یکی از شرکاء آورده شود، این شخص در مقابل اشخاص ثالث حکم شریک ضامن را داشته و در واقع حالت یک شرکت تضامنی را پیدا می کند.

دو عیب و مشکل بزرگ شرکت با مسئولیت محدود این است که غالبا بانک ها، بویژه بانکهای خصوصی به این شرکت ها وام نمی دهند و در مناقصات دولتی نمی توانند شرکت کنند.

البته در مقابل دو مزیت مهم شرکت های با مسئولیت محدود این است که فقط با دو نفر شریک می تواند تشکیل شود و این شرکا هرسال نباید معرفی شده و صورتجلسه مربوطه تنظیم و تایید شود.

شرکت با مسئولیت محدود همانند دیگر انواع شرکت ها(سهامی عام یا خاص) باید مالیات های مربوطه که شامل دو نوع مالیات بر عملکرد شرکت و مالیات بر ارزش افزوده می شود را بپردازند. مالیات بر عملکرد به این طریق محاسبه می شود که شما هزینه ها و درآمدهایی دارید که از حاصل کسر آنها سود حاصل از خدمات یا فروش حاصل می شود. در صورتیکه شما از فعالیت شرکت با مسئولیت محدود خود سود کسب کرده باشید، بر اساس جدول تعرفه مالیاتی (بر اساس نوع فعالیت شرکت) درصدی از سود را به اداره مالیات معرفی و در پایان سالی مالی در دفاتر مالی شرکت اظهار می کنید.
توجه کنید که اگر تنها شرکت با مسئولیت محدود را ثبت کردید و هیچ فعالیت طی یک یا چند سال انجام نداده اید و درآمدی نداشته اید، هیچ مالیاتی به شما تعلق نمی گیرد. اما  حتما باید عدم فعالیت و پلمپ دفاتر مالی شرکت صورت پذیرد و در غیر اینصورت مشمول جریمه های مالیاتی می شوید.

نوع دوم مالیات بر ارزش افزوده است که شما در هنگام معامله بواسطه فعالیت تجاری شرکت از خریدار خدمات یا محصولات خود دریافت می کنید که نرخ مالیات ارزش افزوده آن هر سال تغییر می کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 113
تعداد کل آرا: 1300
تعداد کل بازدیدها: 293817

نظرات کاربران

*