راهنمای ثبت برند(نشان تجاری)

راهنمای ثبت برند(نشان تجاری)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/06/06

برند که در ایران و در زبان فارسی به آن نشان تجاری می گویند، در تعریف می تواند شامل همه یا یکی از موارد زیر باشد: یک نام، عبارت، طرح، نماد یا هر ویژگی متمایز کننده دیگری است که یک تولید کننده ارائه دهنده خدمات یا محصولات را از دیگران متمایز می کند. با در نظر گرفتن این موارد هر صاحب کسب و کاری که می خواهد از رقبای خود متمایز باشد، باید برند خود را ثبت کند. در این مقاله و مقاله مدارک و مراحل ثبت برند به توضیحاتی پیرامون ثبت برند می پردازیم.

اهمیت و ضرورت ثبت برند

برند متمایز کننده یک ارائه دهنده، تولید کننده یا فروشنده محصولات/خدمات است.

صاحب برند حق انحصاری استفاده از آن برند را داشته و در صورت استفاده یا سوء استفاده اشخاص ثالث از برند او می تواند از آنان طرح شکایت کند.

صاحب برند می تواند حق استفاده از آن برند را به شخص دیگری واگذار کند.

یک برند از لحاظ حقوق مصرف کننده نیز اهمیت دارد، به جهت اینکه بواسطه متمایز بودن یک برند از محصولات/خدمات مشابه مصرف کنندگان بهتر و راحت تر می توانند محصول/خدمت مدنظر خود را انتخاب کنند.

همچنین برند برای فضای تجاری و کسب و کارها و اقتصاد یک کشور به دلیل هویتی که آن برند می تواند در سطح ملی و بین المللی ایجاد کند، حائز اهمیت است.

نکات و راهنمای ثبت برند

ابتدا ذکر چند نکته درخصوص ثبت برند ضروریست:

ثبت برند برای کسب و کارها الزامی نیست مگر در موارد خاصی که قوانین و آیین نامه های خاص دولتی ثبت برند را اجباری کرده باشد.

کسی که برندی را قانونی و رسمی ثبت کرده حق انحصاری استفاده از آن برند را دارد.

برند قابلیت انتقال به اشخاص ثالث را دارد.

هنگامیکه برندی ثبت می شود به صاحب برند گواهی ثبت برند انحصاری اعطا می شود که مدت اعتبار این گواهی در ایران 10 سال است و پس از پایان این مدت، صاحب برند می تواند به تمدید گواهی ثبت برند اقدام نماید و اگر طی 6 ماه پس از انقضا مدت گواهی ثبت برند گواهی خود را تمدید ننماید، دیگران قادر به استفاده از آن برند هستند.

هر شخص حقیقی یا حقوقی می تواند همزمان چندین برند را ثبت کند و باید مراحل جداگانه ای را برای ثبت هر کدام از برندها طی نماید.

قوانین، استانداردها و محدودیت های ثبت برند

همانطور که ذکر شد برند شامل یک نماد یا علامت تجاری به همراه نام می باشد که این نماد و نام ها باید شرایط زیر را داشته باشد:

نباید عام و توصیفی باشد،

خلاف عرف، شرع و قانون باشد،

به گونه ای تعریف شده باشد که از دیگر کالاها یا خدمات مشابه قابل تمیز دادن باشد،

مانند و مشابه برندی که ثبت می شود موجود نباشد.

برای ثبت برند تاریخ ثبت تقاضای ثبت آن برند بسیار مهم است، از این جهت که اگر یک برند تجاری همزمان دو متقاضی داشته باشد، آن متقاضی که زودتر تقاضای ثبت برند خود را ثبت کرده باشد، می تواند آن برند را به ثبت برساند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 2
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 356
تعداد کل آرا: 3770
تعداد کل بازدیدها: 1379446

نظرات کاربران

*