راهنمای تقسیم هزینه های آپارتمان و دریافت حق شارژ در ساختمان ها و مجتمع ها

راهنمای تقسیم هزینه های آپارتمان و دریافت حق شارژ در ساختمان ها و مجتمع ها
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/12

در مقالات نحوه مدیریت و اداره ساختمان، مجتمع ها یا آپارتمان ها و قسمت های مشترک یا مشاع در آپارتمان ها طبق قانون تملک آپارتمانها درخصوص برخی از مفاد قانون تملک آپارتمان ها و آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان ها صحبت شد. حال در این نوشته به یکی از مهمترین مسائل مربوط به مدیریت و اداره یک ساختمان/مجتمع یعنی هزینه های اداره ساختمان می پردازیم.

موارد مربوط به پرداخت هزینه های ساختمان، حق شارژ، هزینه ها/پول آب، برق، گاز و امثالهم صریحا در مفاد 25 به بعد قانون تملک آپارتمان ها ذکر شده است که در زیر این مواد قانونی مربوط به هزینه ها و حق شارژ ساختمان ها اشاره می شود:

ماده 25 - جهت پرداخت هزینه­های عمومی که در این فصل مشخص خواهد شد هر ساله مبلغی توسط مجمع عمومی تعیین می‌شود.( در واقع این همان حق شارژ ماهانه است که باید تعیین و از مالکان اخذ شود)

ماده 26 - کلیه ساکنین مکلّف خواهند بود شارژ ماهیانه را بر اساس مصوبه مجمع(ساختمان) حداکثر تا پانزدهم هر ماه مستقیماً یا توسط سرایدار به مدیر ساختمان تحویل داده و رسید دریافت نمایند.

ماده 27 - پرداخت (حق) شارژ  مشمول تمامی واحدها خواهد بود و عدم سکونت در واحد دلیلی بر عدم پرداخت شارژ نیست.

ماده 28 - از محل شارژ ساختمان هزینه­های زیر قابل پرداخت خواهد بود:

الف- هزینه­های مرتبط با سرایدار بر اساس مصوبه مجمع.

ب- هزینه برق عمومی.

ج- هزینه آب.

د- هزینه گاز بر اساس ماده 29 مقررات.

ه- هزینه تعمیرات و نگهداری.

و- هزینه گل­کاری و نگهداری باغچه­ها.

ز- هزینه لوازم مصرفی نظیر لامپ، مواد شوینده، تجهیزات نظافتی.

ح- سایر هزینه­های ضروری به تشخیص مدیر یا تصویب مجمع.

ماده 29 - هزینه گاز در ماههای گرم سال که رادایاتورها بسته است از محل شارژ پرداخت شده و در سایر ماهها بر اساس فرمول زیر به صورت جداگانه دریافت و پرداخت خواهد شد:

هزینه گاز واحد= (کل هزینه گاز- هزینه آبونمان- هزینه عوارض شهرداری)  × ضریب متراژ

ضریب حضور= میزان حضور در دوره تقسیم بر دوره قرائت کنتور

ضریب متراژ= (متراژ واحد×ضریب حضور)تقسیم بر متراژ کل

هزینه گازسوئیت سرایداری و جمع عوراض عمومی (آبونمان و عوارض شهرداری) به عهده شارژ است.

واحدهایی که در دوره مورد نظر در آپارتمان خود حضور نداشته و رادایاتور خود را نیز بسته اند با اطلاع رسانی به مدیر از پرداخت هزینه گاز در دوره مذکور معاف خواهند بود.

ماده 30 - چنانچه خسارتی به اموال عمومی ساختمان از جانب هر یک از ساکنین یا بستگان آنها وارد شود ، آن واحد شخصاً مکلّف به جبران خسارت  بر اساس تصمیم مدیرخواهد بود.

 ماده 31 - چنانچه به موجب اجاره‌نامه یا قرارداد خصوصی پرداخت هزینه‌های مشترک به عهده مالک باشد و مالک از پرداخت آن استنکاف نماید، مستأجر می‌تواند از محل مال الاجاره هزینه‌های مزبور را پرداخت کند.

در صورتی که پرداخت هزینه‌های جاری مشترک (شارژ) به عهده استفاده کننده باشد و از پرداخت استنکاف کند مدیر می‌تواند علاوه بر مراجعه به استفاده کننده به مالک اصلی نیز مراجعه نماید و مالک محق خواهد بود از محل ودیعه نسبت به پرداخت شارژ اقدام نماید.

ماده 32 - هنگام تخلیه ملک توسط مستاجر یا  مالک برگه تسویه حساب شارژ  واحدنیز باید از مدیر ساختمان اخذ شود.

ماده 33 - ازآنجاکه علاوه بر هزینه­های جاری برخی از هزینه­های عمرانی  و سرمایه­ای نیز از محل شارژ انجام می­شود؛ نحوه تسویه حساب این هزینه­ها  فی­مابین مالکین و مستاجرین برعهده ایشان بوده و مدیر تعهدی در این خصوص ندارد. (این مورد شامل مواردی است که به هزینه های جاری و سالانه ساختمان مرتبط نمی باشد و مالک باید خود آن را پرداخت نماید مانند تعمیر تاسیسات یا نصب آسانسور که جزء هزینه های عمرانی و سرمایه ای است و مالک باید آن را پرداخت نماید و نه مستاجر).

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.3
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 510
تعداد کل آرا: 4763
تعداد کل بازدیدها: 2244115

نظرات کاربران

*