راندن و سواری ایمن و بی خطر موتورسیکلت

راندن و سواری ایمن و بی خطر موتورسیکلت
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/11/14

متاسفانه بسیاری از مردم جهان و ایران موتورسیکلت را بدون گذراندن دوره های آموزشی آن می رانند. البته به دلیل اینکه با کمی آموزش و تمرین می توانند راندن آن را یاد بگیرند. اما راندن صحیح و ایمن موتورسیکلت نیازمند رعایت نکاتی است که در صورت عدم توجه به آنها می تواند خطرات مالی و جانی برای راکب و سرنشینان موتورسیکلت به همراه داشته باشد. در زیر برخی از نکات مربوط به راندن صحیح، امن و ایمن موتورسیکلت ذکر می شوند.

نکته و توصیه اول برای راندن ایمن موتورسیکلت این است که آموزش مربوط به راندن موتورسیکلت را بگذرانید. مزیت کلاس ها و دوره های آموزش موتورسواری این است که هم بواسطه آموزش ها شما را از خطرات موتورسواری آگاه کرده و نجات می دهند و هم مهارت های پیشرفته موتورسواری و راندن موتورسیکلت را به شما آموزش می دهند که حاصل آن رانندگی و سواری دلپذیرتر است. در مطلب فیلم آموزشی: چگونه به آسانی موتور سیکلت برانیم؟ یک آموزش ابتدایی راندن موتورسیکلت همراه با فیلم آورده شده است که به عنوان یک آموزش مقدماتی رانندگی با موتورسیکلت می تواند مفید باشد.

بعد از اینکه دوره های آموزش موتورسواری را گذراندید، در هنگام موتورسواری به نکات زیر توجه کنید:

در هنگام راندن موتورسیکلت طوری رفتار کنید که گویی رانندگان خودروها و وسایل نقلیه اطراف شما دیدی روی شما ندارند. دلیل این توصیه این است که معمولا رانندگان وسایل نقلیه نظر خوبی نسبت به موتورسواران ندارند، ضمن اینکه مشکلاتی مانند در نقطه کور بودن موتورسواران نیز دارند. بنابراین سعی کنید طوری موتورسیکلت خود را در خیابان برانید که در نقطه کور رانندگان وسایل نقلیه نباشید. همچنین هنگامیکه خودروها در حال عقب آمدن هستند، اجازه دهید که ابتدا آنها کاملا عقب بیایند و سپس شما حرکت خود را ادامه دهید. اگر وسیله نقلیه ای در حال وارد شدن به لاین شما(به عنوان موتورسوار) است، به آنها راه دهید، زیرا ممکن است شما را نبینند و شما را زیر بگیرند.

در هنگام راندن موتورسیکلت سعی کنید که به حرکت چرخ های وسایل نقلیه جلو یا کنارتان توجه کنید. دلیل این توصیه این است که اگر وسیله نقلیه برای تغییر مسیر یا پیچیدن راهنما نزند، شما با توجه به حرکت چرخ های آن متوجه تغییر مسیر آن شده و می توانید واکنش نشان دهید. همچنین در حالت توقف هم اگر خودرو جلو شما قصد عقب امدن داشته باشد از حرکت چرخهای آن متوجه می شوید.

به موانع موجود در جاده توجه کنید. دست اندازها، سرعت گیرها و دیگر موانع می توانند عامل خطرناک برای راکبان موتورسیکلت باشند. همچنین مشکلات دیگر جاده مانند وجود روغن، خیس بودن جاده، ساقه و اجسام دیگر که ممکن است برای یک راننده خودرو چندان اهمیت نداشته باشد، برای موتور سواران بسیار مهم است، زیرا بواسطه حالت تعادلی که موتورسیکلت دارد با کوچکترین ناهمواری در جاده ممکن است این تعادل به هم خورده و موتوسیکلت واژگون شود.

حتما موتورسیکلت خود را به آینه های جانبی مجهز کرده و از آنها استفاده نمایید. البته همانند راندن یک خودرو باید در بیشتر مواقع نگاه شما به جاده باشد، اما در هنگام تغییر مسیر یا گردش حتما به آینه ها خود نگاه کرده و سپس واکنشی انجام دهید. همچنین بهتر است مخصوصا اگر در خیابان یا بزرگراه می رانید هر از با آینه ها به پشت سر خود نگاه کنید، چون ممکن است که خودرویی با سرعت در حالت سبقت گرفتن از کنار شما باشد که در صورت عدم واکنش مناسب شما می تواند خطرساز باشد.

یکی از رایج ترین تصادف موتورسیکلت ها در دنیا تصادفی است که ناشی از گردش یک خودرو در یک تقاطع است در حالیکه در کنار آن یک موتورسیکلت در حال حرکت است. بنابراین شما به عنوان راننده موتورسیکلت باید نسبت به علائم هشدار دهنده و حرکت خودرو جلوی خود آگاه بوده و واکنش مناسب انجام دهید. معمولا در حالت بالا بهترین کار این است که سرعت موتورسیکلت را کم کرده و یا لاین خود را تغییر دهید.

در هنگام توقف موتورسیکلت(برای مثال در سر چهار راه) حتما ترمز های جلو و عقب موتورسیکلت را با هم بگیرید. بدین دلیل که اگر وسیله نقلیه ای با شما تصادف کند، موتورسیکلت شما به جلو پرت نشده و شما بتوانید واکنش بهتری انجام دهید.

بهترین کار در هنگام توقف در چهار راه ها برای ایمن ماندن شما این است که سعی کنید بین دو خودرو قرار نگرفته و در بین دو لاین و یا در کنار خط هر لاین توقف کنید.

در هنگام راندن در خیابان(بویژه خیابان های شلوغ که سرتاسر خیابان خودرو پارک است) زیاد نزدیک خودروهای پارک شده حرکت نکنید، چون ممکن است عابری از بین آنها بیرون آید و یا درب خودرویی باز شود و شما با آن تصادف کنید.

در پیچ ها نیز با سرعت مطمئنه حرکت کنید، گردش با سرعت زیاد در یک پیچ خطر از بین رفتن تعادل موتورسیکلت و انحراف آن را به همراه دارد. البته اگر به ناچار با سرعت زیادی وارد یک پیچ شدید، ناگهانی ترمز شدید نزنید یا سرعت با ناگهانی با برداشتن دست از روی اهرم گاز کم نکنید، بلکه سعی کنید با حفظ تعادل موتورسیکلت به حرکت خود ادامه دهید.

در نهایت رعایت نکات ایمنی مخصوص یک راننده موتورسوار از جمله داشتن تعداد راکب متناسب با ظرفیت موتورسیکلت، با تلفن صحبت نکردن و ننوشیدن و نخوردن غذا در هنگام موتورسواری عوامل مهمی هستند که به راندن ایمن و بی خطر موتورسیکلت کمک می کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.7
مجموع آرا: 7

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 390
تعداد کل آرا: 4142
تعداد کل بازدیدها: 1731014

نظرات کاربران

*