راز خوشبختی چیست | چگونه احساس خوشبختی کنیم

راز خوشبختی چیست | چگونه احساس خوشبختی کنیم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/19

همه انسان ها دوست دارند در زندگی خود خوشبخت شوند و برای رسیدن به خوشبختی شب و روز تلاش می کنند و به انباش ثروت می پردازند، غافل از اینکه احساس خوشبختی با داشتن ثروت و پول زیاد به دست نمی آید، بلکه احساس خوشبختی در انسان به بخشندگی و کمک به دیگران در ارتباط می باشد.

خوشبختی آرزوی هر انسانی بر روی کره زمین است، بسیاری از مردم خوشبختی را مساوی با داشتن پول و ثروت زیاد می دانند و برای رسیدن به خوشبختی شب و روز کار می کنند تا بر ثروت خود بیافزایند، در حالی که گاهی انسان افراد ثروتمندی را مشاهده می کند که با وجود داشتن ثروت زیاد احساس خوشبختی نمی کنند و بلکه به افسردگی و دیگر مشکلات روحی – روانی دچار هستند. با دیدن چنین افرادی سوالی که در ذهن آدمی پیش می آید، این است که اگر ثروت و پول منجر به خوشبختی نمی شود، پس راز خوشبختی چیست و چگونه می توان احساس خوشبختی کرد؟

برای پاسخ دادن به این سوال، دانشمندان آمریکایی تحقیقات مختلف را انجام داده اند، متخصصان و کارشناسان دانشگاه استنفورد (Stanford University) آمریکا، در تحقیقاتی که انجام داده اند، به این نتیجه رسیده اند که، انسان می تواند راه های رسیدن به خوشبختی را پیدا کند. در نتیجه تحقیقات مشخص شده است که، وقتی افراد و انسان ها، خوبی هایی که از دستشان بر می آید را در حق دیگران انجام می دهند، خودشان را خوشبخت تر احساس می کنند. در انجام این تحقیقات چند گروه داوطلبانه شرکت کرده اند. در نتیجه تحقیقات اثبات شده است، افرادی که از داشته های خود به دیگران می بخشند، از افرادی که از دیگران چیزی می گیرند، بیشتر احساس خوشبختی می کنند.

متخصصان تاکید می کنند که، دلسوزی و بخشندگی همچنین سبب افزایش طول عمر انسان ها می شود. دانشمندان گفته اند، چیزی که موجب خوشبختی انسان ها می شود، اصلاً مربوط به پول و ثروت پس اندازه شده و اشیای گران قیمت نزد آنها نمی شود. بلکه دلیل اصلی و حقیقی خوشبختی، راضی بودن انسان از زندگی خود می باشد. این رضایت از زندگی، با به دست آوردن و یا گرفتن چیزی از دیگران به دست نمی آید، بلکه با بخشیدن و کمک کردن به دیگران به دست می آید.

البته لازم به ذکر است که نقش پول و ثروت را نمی تواند در رضایت از زندگی و خوشبختی انسان ها کتمان کرد، ولی نکته مهم این است که داشتن ثروت زیاد به خودی خود موجب ایجاد خوشبختی نمی شود، بلکه توانایی بخشیدن و کمک به دیگران که در سایه توان مالی و ثروت افراد امکان پذیر است، موجب خوشبختی شده و حس مفید بودن و با ارزش بودن را در انسان به وجود می آورد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 3000
تعداد کل بازدیدها: 277039

نظرات کاربران

*