راز خوشبختی چیست | خوشبختی باید در درون انسان باشد

راز خوشبختی چیست | خوشبختی باید در درون انسان باشد
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/06/13

خوشبختی موضوعی است که می توان گفت همه انسان ها به دنبال آن می باشند، ولی کمتر انسانی را می توان یافت که احساس خوشبختی کند و یا بگوید که خوشبخت است، به عقیده بسیاری از کارشناسان و متخصصان روانشناسی خوشبختی انسان با افکار و تفکرات وی ارتباط مستقیم دارد و برای خوشبخت شدن باید افکار و تفکراتمان را درست کنیم.

زندگی شبیه مسابقه ماراتن است، انسان از روزی که به دنیا می آید تا روزی که می میرد، دائما در حرکت می باشد. یکی برای به دست آوردن موفقیت، دیگری برای به دست آوردن مال و ثروت تلاش می کند و یکی هم خود را در روند زندگی رها می کند و یا به زندگی دیگران نگاه می کنند و افسوس می خورد. آرزوهایی که در اطرافیان وجود دارد و دور بودن از آنها، اگر چه برخی را تحریک به رسیدن به آن ها می کند، ولی برای برخی دیگر جزء بیماری چیز دیگری به دنبال ندارد. ناراحتی های موجود در زندگی انسان بر روی سلامتی اش تاثیرات جدی می گذارد.

بر اساس مصاحبه ای که هابیل حسین اوف (Habil Hüseynov) با نشریه زمان – آذربایجان (Zaman-Azərbaycan) انجام داده است، می گوید انسان ها زود به زود خسته، بی حال و به افسردگی های روحی دچار می شوند. امروزه ناراحتی هایی که بسیار از مردم با آن زندگی می کنند، بر روی سلامتی آن ها تاثیرات منفی جدی می گذارد. چنین شرایطی در بسیاری از افراد با زندگی اجتماعی و مشکلات خانوادگی در ارتباط می باشد. مثلاً بسیاری از انسان ها در بانک وام و بدهی دارند، اما تلویزیون انسان های سرمایه دار را نشان می دهد. افرادی که زندگی راحت دیگران را مشاهده می کنند، شروع به شکایت از زندگی خود می کند و در نتیجه به هر چیزی منفی برخورد می کند و این مقدار ترشح هورمونی خوشبختی سروتونین در مغز را کاهش می دهد. و در نتیجه در افراد حالاتی مانند افسردگی و دیدن خواب های بد به وجود می آید. بسیاری از بیمارانی که به پزشک مراجعه می کنند، بعد از معاینه مشاهده می شود که مشکلاتشان روحی روانی است. که بعد از دریافت مشاوره های لازم بیماری به صورت کامل درمان می شود.

راز خوشبختی چیست | خوشبختی باید در درون انسان باشد

در ارتباط با همین موضوع روانشناس مرکز روانشناسی آذربایجان النور رستم اوف (Elnur Rüstəmov) در مصاحبه با نشریه زمان آذربایجان می گوید: افکار انسان ها در زندگی آنها نقش بسیار بزرگی دارد. اگر ما خوب باشیم، مردم هم خوب خواهند بود. انسان در افکاری که دارد، زندگی می کند. مشکل و سختی برای هر کسی وجود دارد. می توان گفت که در دنیا انسانی نیست، که بدون مشکل باشد. قاعده زندگی این گونه است. اگر وضعیت موجود را نمی توانیم، تغییر دهیم باید به آن نگاهمان را تغییر دهیم. برای خوشبخت شدن چیز زیادی لازم نیست. برای آن به دور دست ها رفتن نیاز نیست. خوشبختی باید در درون انسان باشد.

یکی از گرمای تابستان شکایت می کند و آرزو می کند، زمستان زودتر بیاید و دیگری از سرمای زمستان شکایت دارد و آرزو می کند، تابستان زود بیاید. ما با این راضی نمی شویم، حس می کنیم که حق مان در زندگی توسط دیگران نقض شده است. کم نیستند افرادی که از خیانت دوست، کوتاهی معلم، ترک شده از سوی معشوق و غیره شکایت می کنند. از هر کسی و هر چیزی شکایت دارند. در خانه از سر و صدای کودکان و یا از دست همسر شکایت دارند. از گرم یا سرد بودن غذای سفره شکایت می کنند. در کار از مدیر، از اینکه زیاد کار می کنند و کم در آمد دارند، شکایت می کنند و بعد از همه این نوع تفکرات انسان در به دست آوردن موفقیت ها ناتوان می شود.

پیدا کردن پاسخ به این ها آنقدر هم سخت نیست، دلیل شاید صرف کردن تمام وقت خود به شکایت کردن می باشد. یکی از بزرگان چنین جمله ای دارد: «به جای شکایت از تاریکی، یک شمع روشن کن». بله اگر وضعیت موجود ما را راضی نمی کند، در برابر مان دو راه وجود دارد: یا برای تغییر آن هر کاری از دست مان بر می آید را باید بکنیم و یا شکایت کردن را کنار گذاشته و همین وضعیت را قبول کنیم.

راز خوشبختی چیست | خوشبختی باید در درون انسان باشد

مثلاً کثیف بودن شهری که زندگی می کنیم، ما را ناراحت می کند، چاره شکایت کردن نیست. چاره تمیز کردن است. نمی گویم برای تمیز کردن آن باید جارو به دست بگیرید و سراغ کوچه بروید. یعنی افکار خود را تمیز کنیم. برای این در درجه اول خودمان اشغال به زمین نریزیم و به اطرافیان خود هم یاد دهیم، که این یک حرکت اشتباهی می باشد.

گاهی با انسان هایی روبرو می شویم که، به علت مشکلی که خودش ایجاد کرده دیگران را مقصر می داند. این مانند شکایت کسی است، که قبض تلفن موبایل اش چند برابر بیشتر از در آمد ماهانه اش می باشد. شکایت کردن انسان ها از هر چیزی با افکار آن ها ارتباط دارد. این گونه افکار روابط با اطرافیان را تعیین می کند. به این شرایط بیشتر در شبکه های اجتماعی مواجه می شویم. گاهی مشاهده می شود که، فردی را انتقاد می کنند و نمی پسندند و حتی گاهی تحقیر می کنند. در حالی که این خصوصیات را خودشان هم دارند و با گذر زمان این رفتار تهاجمی به خانواده هم سرایت پیدا می کند.

بهتر است که همین افراد خودشان را درست کنند. با شکایت کردن از هر چیزی نمی توان جامعه را تغییر داد. اما هر کسی می تواند خودش را تغییر دهد. اگر ما اصلاح شویم جامعه هم اصلاح می شود.

منبع: "Zaman Azərbaycan"

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 84
تعداد کل آرا: 3152
تعداد کل بازدیدها: 486012

نظرات کاربران

*