رازهایی برای کارآفرینان به منظور رشد و توسعه استارتاپ

رازهایی برای کارآفرینان به منظور رشد و توسعه استارتاپ
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1395/11/21

کارآفرینانی که دست روی پاهای خود گذاشته و به صورت فردی دست به راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار نوپا زده‌اند، همواره با این دغدغه دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند که چگونه و با اتخاذ چه خط‌مشی‌هایی می‌توانند کسب‌و‌کار خود را رونق بخشیده و از یک استارتاپ فردی، آن را به یک شرکت موفق با امکان ایجاد فضای کار برای ده‌ها نفر مبدل سازند. در این مقاله، با چگانه همراه باشید تا راه‌کارهایی که منجر به رشد و ترقی استارتاپ‌ها می‌شود بیشتر آشنا شوید.

نوآور باشید
به خاطر داشته باشید که همواره باید راه‌ها، خط‌مشی‌ها و استراتژی‌های خلاقانه و نوآورانه‌یی به کار گیرید تا نسبت به رقبای خود در جایگاه بالاتری قرار گیرید. سعی کنید که تا حد ممکن متفاوت از رقبا عمل کرده، این سیاست را بارها و بارها پیاده‌سازی کنید تا در نهایت موفق به توسعهٔ کسب‌و‌کار خود شوید.

در صنعت کاری خود حرفی برای گفتن داشته باشید
برای این که در حوزه‌ٔ کاری خود حرفی برای گفتن داشته باشید اصلاً نیاز نیست تا آدم مطرحی باشید بلکه اگر آدمی باشید که «روابط عمومی» قوی‌یی دارد و به مهارت‌های «ارتباطات» و «شبکه‌سازی» تسلط دارد، به سادگی می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی و … فالورهای زیادی به دست آورید و پس از کوتاه زمانی، خواهید دید که روزنامه‌ها، مجلات و وب‌سایت‌های بسیاری برای مصاحبه با شما و آگاهی از نقطه‌نظرات‌تان پیشگام می‌شوند.

زمانی که یک کارآفرین در «برندسازی شخصی» موفق عمل کند، این برند ایجاد شده بسیاری کاربردی خواهد بود. به طور مثال اگر زمانی برسد که شما برای جذب سرمایه به دنبال شتابدهنده‌ها بروید، می‌بینید که این برند شخصی برای کسب منافع بیشتر، چقدر به کارتان خواهد آمد.

تفکر سیستمی داشته باشید
اساساً، استراتژی اصلی و سنگ زیربنای هر کسب‌و‌کاری که توسعه یافته است، به کارگیری از «سیستم‌» های مختلف در جای جای کسب‌و‌کارتان است. به گفتهٔ برخی فعالان اکوسیستم کارآفرینی، فرایندها و سیستم‌ها به مراتب ارزشمندتر از خدمات و محصولات هستند چرا که خدمات و محصولات می‌آیند و می‌روند اما یک فرایند یا سیستم کارا و مؤثر، می‌تواند تا دهه‌ها به کار گرفته شود.

نکته‌یی که در اینجا حتماً باید مد نظر قرار داده شود این است که اگر سیستم یا فرایندی در نظر گرفتید و خروجی آن سیستم چیز خوبی از آب درآمد، فوراً به سراغ کار بعدی نروید بلکه این سیستم‌ را بارها و بارها تست کنید تا ببینید که آیا در شرایط مختلف، نتیجهٔ یکسانی دریافت می‌کنید یا خیر؟ در نهایت هم که از کارکرد درست سیستم اطمینان حاصل کردید، سیستم را به دست فرد دیگری بسپارید تا باز هم مطمئن شوید که سایر افراد هم همان نتیجه‌یی که شما دریافت کردید را دریافت می‌کنند یا خیر؟ صرفاً در چنین شرایطی است که می‌توانید بگویید یک سیستم را درست طراحی کرده اید.

آینده‌نگر باشید
یک کارآفرین موفق کسی است که همواره آینده‌نگر باشد؛ شما به عنوان یک صاحب کسب‌و‌کار، باید قبل از آن که نیاز بازار به خدمات یا محصولات شما افزایش یابد، سازوکاری بیندیشید که در صورت تقاضای زیادتر از عرف بازار، با هیچ گونه کمبودی مواجه نشوید.

حال این سؤال ممکن است پیش بیاید که اگر کسب‌‌و‌کار ما به گونه‌یی خدمات-محور باشد و برای ارائهٔ خدمات به مشتریان، بایستی افراد بیشتری را استخدام کرد، در چنین شرایطی این احتمال وجود دارد که کارمندان در برهه‌هایی بیکار بمانند و در چنین شرایطی چه باید کرد؟

در پاسخ به سؤال فوق باید گفت که می‌توان سیستم‌ها و فرایندهایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد را به گونه‌یی تعریف کرد که افراد اصطلاحاً Multi-task باشند که در اوقات فراغت خود، بتوانند در سایر حوزه‌ها و به سایر اعضای تیم کمک کنند.

تفویض اختیار
بسیاری از کسانی که تازه پا به دنیای کارآفرینی می‌گذارند، سعی می‌کنند که تمام کارها را خود انجام دهند اما دیری نمی‌پاید که در مدیریت زمان خود با مشکل مواجه شده و می‌بینند که در زمانی محدود، کلی کار به انجام نرسیده دارند؛ در چنین شرایطی فرد کارآفرین حتماً باید دست به تفویض اختیارات خود بزند که با چنین کاری، فرصت انجام کارهای به مراتب ضروری‌تر را برای خود باز خواهد کرد.

بر اساس قانون ۸۰/۲۰، می‌توان گفت که ۸۰ درصد کارهای شما هستند که سایر اعضای تیم هم می‌توانند انجام دهند اما این در حالی است که ۲۰ درصد از کارها هستند که صرفاً به دست شما قابل انجام شدن هستند به طوری که این ۲۰ درصد، می‌تواند بیش از ۸۰ درصد از درآمد شرکت را تضمین کند!

کاری را انجام دهید که عاشقش باشید
اگر کاری که انجامش می‌دهید شما را به وجد نمی‌آورد، بدانید که در سریع‌ترین زمان ممکن یا باید شرایط کاری خود را دستخوش تغییر سازید و یا در نهایت چنین کاری دست بکشید؛ وقتی آدم کاری را انجام می‌دهد که از انجامش لذت نمی‌برد، دیگر نخواهد توانست در شرایط سخت، چالش‌های چنین کاری را به جان بخرد اما اگر به کاری را که انجام می‌دهیم عشق بورزیم، این بدان معنا است که هرگونه چالشی در این راه -به خصوص زمانی که قصد توسعهٔ کسب‌و‌کار خود را داریم- برایمان سهل و آسان خواهد بود.

مهارت نه گفتن را یاد بگیرید
زمانی که کارآفرینان در حوزهٔ کاری خود موفق می‌شوند، فضا و شرایط بسیاری برایشان پیش می‌آید که می‌توانند از آن طریق دست به شروع ایده‌های جدید و بالتبع کسب درآمد بیشتر بزنند. کارآفرینان موفق کسانی هستند که مهارت «نه» گفتن به چنین شرایطی را به خوبی بلد هستند.

مهارت نه گفتن چیزی نیست که یک شبه به دست آید بلکه مستلزم تمرین و ممارست است؛ شما به عنوان یک کارآفرین موفق، باید بدانید که چگونه به گزینه‌هایی که هم‌سو با خط‌مشی سازمان شما نیست نه بگویید هرچقدر هم که گزینه‌های پیشنهاد، سودآور باشند.

یک منتور خوب پیدا کنید
همان‌طور که در زندگی شخصی داشتن یک «مربی‌ مهارت‌های زندگی» کمک چندانی به بهبود سبک‌زندگی افراد خواهد کرد، در دنیای بیزینس و کسب‌و‌کار هم داشتن یک منتور یا مربی خوب بسیار تاثیرگذار خواهد بود. همان‌طور که در زندگی شخصی خیلی چیزها هست که ما نحوهٔ تعامل با آن‌ها را نمی‌دانیم و مشاوره با یک کارشناس برایمان بسیار راه‌گشا خواهد بود، در حوزهٔ کارآفرینی هم -به خصوص اگر شما تجربهٔ قبلی نداشته باشید- خیلی مسائل وجود دارند که ما از نحوهٔ مقابله با آن‌ها بی‌خبریم و وجود یک منتور خبره و حرفه‌یی می‌تواند به کسب‌و‌کار ما توسعه، رشد، رونق و سرعت قابل‌توجهی بخشد.

امیدواریم که با اتخاذ رویکردهای فوق الذکر، شما به عنوان یک کارآفرین بتوانید پله‌های رشد و ترقی را یکی پس از دیگری بپیمایید. در صورتی هم که علاقمند هستید بدانید که چگونه می‌توان یک استارتاپ موفق به راه انداخت، می‌توانید به مقالهٔ استارتاپ چیست؟ در چگانه مراجعه نمایید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.8
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 12
تعداد کل نظرات : 2
تعداد کل آرا: 56
تعداد کل بازدیدها: 11245

نظرات کاربران

*
M
م.ش ( 2017-02-09 09:19:06 )
مقاله بسیار خوبی است