رابطه نامشروع چیست؟ تعریف قانونی رابطه نامشروع و عمل منافی عفت

رابطه نامشروع چیست؟ تعریف قانونی رابطه نامشروع و عمل منافی عفت
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/07/10

در قانون مجازات اسلامی ایران، مفهومی به نام رابطه نامشروع یا عمل منافی عفت تعریف شده است که کمی نسبت به برداشت عمومی مردم از این واژ متفاوت است. در زیر به تعریف و توضیح رابطه نامشروع در اصول فقهی و قانون جمهوری اسلامی ایران می پردازیم.

ابتدا باید یادآور شویم که طبق ماده 637 قانون مجازات اسلامی هرگاه زن و مردی که بین انها علقه زوجیت نباشد(یعنی زن و شوهر نباشند)، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از  زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه شوند، به مجازات شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد. در این ماده قانونی معنی کلمه تقبیل، بوسیدن و معنی کلمه مضاجعه همبستری و همخوابگی است.

مصادیق رابطه نامشروع

آنچه در این ماده قانونی قابل توجه است این است که رابطه نامشروع یا عمل منافی عفت هرگونه عملی که منجر به معاشقه خواهد شد اما به مواقعه(رابطه جنسی/آمیزش) منجر نشود، رابطه نامشروع یا عمل منافی عفت محسوب می شود. بنابراین می توان اعمالی مانند یک مکالمه عاشقانه یا قدم زدن عاشقانه و از روی شهوت را جزء این موارد محسوب کرد. یادآور می شوم که در این ماده این رابطه نامشروع یا منافی عفت باید حتما فیزیکی باشد. به بیان ساده تر و طبق گفته یکی از قضات دادگاه کیفری، این رابطه نامشروع بین دو جنس زن و مردی که به سن بلوغ رسیده اند حتی می تواند شامل مواردی همچون نشستن در کافی شاپ، قدم زدن در پارک و اعمال مشابه آن باشد. نمونه دیگر روبوسی زن و شوهر  در انظار عموم است بطوریکه عفت عمومی‌ را جریحه‌دار نماید، این کار فقط به حبس از 2 روز تا دو ماه یا تا 74 ضربه شلاق محكوم می‌شود. این مساله نشان می‌دهد روابط زن و شوهر در خارج از چارچوب حریم منزل از نظر قانون قبیح است. البته در رسیدگی به چنین جرائمی‌  همه شرایط و اوضاع و احوال وقوع جرم در نظر گرفته می شود و تنها در صورتیکه ثابت شود مرتکیب جرم سوء نیت داشته است، برای او مجازات در نظر گرفته شود. مثلا اگر زن و شوهری بعد از یك سفر طولانی در فرودگاه با هم مواجه شوند و با هم روبوسی می کنند، طبیعتا این مساله جرم تلقی نمی‌شود، اما در مقابل ممکن است حالتی وجود داشته باشد كه مردی با همسر خودش و زنی دیگر در خانه‌ای تنها بوده و نحوه رفتار او با همسر خودش به گونه ای باشد که در زن دیگر زمینه سوء‌استفاده ایجاد کرده و قانون نیز با چنین مساله‌ای برخورد كرده است. یا حتی نشستن و صحبت کردن زن و مرد در جایی مانند ماشین رابطه نامشروع محسوب می شود.

لازم به ذکر است که دو عبارت رابطه نامشروع و عمل منافی عفت با وجودیکه به هم شباهت دارند اما در قانون از یکدیگر تفکیک شده اند. در عمل منافی عفت هرگاه در انظار و اماكن عمومی و معابر اتفاق بیفتد علاوه بر كیفر عمل صورت گرفته، وفق ماده 638 قانون مجازات اسلامی به مجازات سنگین‌تر از جمله حبس از ده روز تا دو ماه یا تا 74 ضربه شلاق محكوم می‌کند.

در مورد اعمال خلاف عفت عمومی انجام فعلی که خلاف عفت عمومی و ناسازگار با عفت عمومی باشد جرم است. این حالت براساس آنچه در قانون و عرف تعریف شده است، معین می شود. مثلاً پوشش غیراسلامی یا حجاب نداشتن در کشورهای اروپایی جرم نیست زیرا خلاف رویه جامعه رفتار نشده است اما همین عمل در کشور ما جرم است و با آن برخورد می‌شود زیرا جامعه آن را بر نمی تابد و خلاف عفت عمومی است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.8
مجموع آرا: 6

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 392
تعداد کل آرا: 4150
تعداد کل بازدیدها: 1738075

نظرات کاربران

*