دیه سقط جنین در ماه های مختلف بارداری

دیه سقط جنین در ماه های مختلف بارداری
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/05/17

همانطور که می دانید سقط جنین در ماه های مختلف بارداری و مراحل مختلف شکل گیری جنین براساس اصول فقهی و همچنین قانون جمهوری اسلامی ایران – بطور خاص قانون مجازات اسلامی- حرام است و چون به این عمل به عنوان صدمه به یک انسان و در حالت دمیده شدن روح به جنین به عنوان قتل نگاه می شود(البته اگر بصورت عمد باشد)، کسانیکه(زن و شوهر) که مرتکب چنین عمل حرامی شوند باید دیه پرداخت کنند یا در شرایط خاص قصاص شوند(ضمن اینکه باید توبه کرده و کفاره دهد). در زیر به بررسی میزان این دیه و حکم قصاص مربوط به سقط جنین در مراحل مختلف شکل گیری جنین و ماه ها(روزهای) مختلف بارداری – طبق اجماع فتواهای مراجع عظام تقلید- می پردازیم.

برای آشنایی بیشتر با مراحل مختلف شکل گیری جنین می توانید مقاله و فیلم: جنین چگونه شکل می گیرد؟ مراحل فقهی و پزشکی شکل گیری جنین را مطالعه و مشاهده نمایید.

در مرحله نطفه یعنی به مدت 40 روز بعد از لقاح میزان دیه سقط جنین به میزان 20 مثقال شرعی طلا است.

در مرحله علقه یعنی حدود 70 روز یا دو ماه دیه سقط جنین 40 مثقال شرعی طلا است.

در مرحله مضغه یعنی حدود 90 تا 120 روز بعد از لقاح دیه سقط جنین معادل 60 مثقال شرعی طلا است.

در دوره حدود 100 تا 120 روز که استخوان شکل گرفته است اما هنوز در آن دمیده نشده است دیه سقط جنین معادل 80 مثقال طلای شرعی است.

در نهایت بعد از دمیده شده روح در جنین یعنی بعد از یک دوره 4 ماهه از آنجاییکه یک انسان کامل شکل گرفته است، چنانچه جنین پسر باشد، دیه او هزار مثقال و اگر دختر باشد، دیه او 500 مثقال شرعی طلا است.

شاید این سوال پیش آید که هر مثقال شرعی طلا چقدر است؟ فقها هر مثقال شرعی طلای(سکه دار یعنی به حالت مسکوک/سکه) معادل هجده نخود است که آن نیز معادل ۳٫۴۵۶ گرم می باشد.

یعنی در مثال های بالا در حالت نطفه دیه سقط جنین چیزی معادل 68 گرم طلا می شود که ارزش ریالی آن معادل 78 میلیون ریال یا 7 میلیون و هشتصد هزار تومان(با نرخ هر گرم طلا 115 هزار تومان) می شود. برای دیگر مراحل شکل گیری جنین و ماه های بارداری نیز می توانید برهمین اساس مقدار دیه سقط جنین را محاسبه کنید.

چند نکته در خصوص سقط جنین

لازم به ذکر است تا زمانیکه نوزاد زنده به دنیا نیامده باشد، سقط جنین قصاص ندارد.

ضمن اینکه اگر مادر خود نسبت به سقط جنین اقدام کرده باشد باید دیه آن را به وارث جنین(معمولا پدر) بپردازد و اگر ورثه جنین او را ببخشند، دیه نباید بدهد. اما در مورد جنینی که روح در آن دمیده شده است کفاره قتل(حتی در صورت بخشش ورثه) بر او واجب است.

اگر شخصی زن حامله را بزند و جنین او سقط شود و با سقط جنین بمیرد، ضارب قاتل است. حال اگر ضرب از روی عمد بوده باشد، کشته می شود و اگر شبه عمد باشد، دیه را باید از مال خود بپردازد و اگر خطایی غیر عمد باشد، عاقله ضامن است و این چنین است اگر مدتی بیمار بماند و سپس بمیرد یا سالم متولد شود لکن به گونه ای باشد که امثال او زنده نمانند، جانی در همه حال باید کفاره بدهد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 361
تعداد کل آرا: 3860
تعداد کل بازدیدها: 1441520

نظرات کاربران

*