دین رایج در کشور ژاپن | دین های ژاپن | مذهب ژاپنی ها

دین رایج در کشور ژاپن | دین های ژاپن | مذهب ژاپنی ها
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/09

دین و مذهبی که در کشور ژاپن رایج است، بسیار ناشناخته است و افراد بسیار بسیار کمی مذهب این کشور را میدانند و از آن مطلع هستند. در این مقاله به دین ناشناخته ژاپن و مذهب آنها میپردازیم و شما را با آن آشنا میکنیم.

مذهب ژاپنی ها | ادیان در ژاپن | دین های ژاپن

یک جمله معروف است که میگوید، در ژاپن با دین شینتو به دنیا می آیی، با دین مسیحیت و آیین کلیسا ازدواج میکنی، و با آیین بودایی به خاک سپرده میشوی. بهتر است که برای دینداری مردمان ژاپن کلمه دین را استفاده نکنیم و کلمه فرهنگ را جایگزین آن کنیم.

ژاپنی ها شینتو به دنیا می آیند، مذهبی ساده، بدون خدایی مشخص و بدون هیچ پیامبر و کتابی که سه اصل بسیار مهم را در خودش جای داده است:

1- صداقت و وجدان کاری
2- نظم و پاکیزگی
3- احترام به طبیعت

 

دین رایج در کشور ژاپن | دین های ژاپن | مذهب ژاپنی ها


این مذهب به جهان پس از مرگ اعتقادی ندارد و در این دین از هیچ پیامبر و واعظی خبری نیست، اما ژاپنی ها یک موعظه گر درونی همیشگی دارند. به ندرت میتوانید ببینید که فردی در ژاپن به این سه اصل پایبند نباشد. در صورت انجام خطایی، آنها نیاز به تنبیه نخواهند داشت! عذاب وئجدان و شرمندگی از خطا برای از پای در آوردن یک ژاپنی کافی است و در بعضی از اوقات هم این شرمندگی به خودکشی پایان یافته است.

چیزی که درباره این مردم جالب به نظر میرسد، انعطاف پذیری مردم این سرزمین در مواجهه با ادیان دیگر است. به عنوان مثال آنها مهمولا شیوه ازداواج به سبک مسیحیت و در کلیسا را ترجیح میدهند و معمولا هم به این روش ازدواج میکنند. موقعی هم که زمان مرگشان فرا میرسد، در اینجا مکتب و مذهب بودایی ارجعیت پیدا میکند، دلیل این امر را هم میتوان گفت که این مذهب به تولد دوباره پس از مرگ تاکید دارد و این امر برای یک ژاپنی که به دنیای بعد از مرگ اعتقادی ندارد و دوست دارد که جاوانه باشد بسیار جالب و دوست داشتنی است.

این انعطاف پذیری در مواجهه با ادیان، مختص به این چند دین گفته شده نیست. برای مثال ماه مبارک رمضان مسلمانان برای ژاپنی ها الهام بخش است. هر ساله مراسم افطاری با شکوهی در شهر کیوتو برگزار میشود و بیش از 500 مهمان دارد، آن هم در شهری که مسلمان زیادی در آن وجود ندارد.

 

دین رایج در کشور ژاپن | دین های ژاپن | مذهب ژاپنی ها


به عنوان مطلب آخر میتوان به جرئت گفت که، با تعداد بی شمار عبادت گاه های زیبا و سرسبز، با گلچین کردن بهترین بخش های سه آیین ذکر شده، مذهب را به یک فرهنگ تبدیل کرده اند و این فرهنگ به فرهنگ مقدس برای مردمان این سرزمین به حساب می آید.

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 54
تعداد کل نظرات : 2
تعداد کل آرا: 115
تعداد کل بازدیدها: 77185

نظرات کاربران

*