دیر خوب شدن زخم نشانه چیست | خطرات و عوارض دیر خوب شدن زخم چیست

دیر خوب شدن زخم نشانه چیست | خطرات و عوارض دیر خوب شدن زخم چیست
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/16

در برخی از مردم موقعی که در بدنشان زخم و یا خراشی ایجاد می شود، مدت ها زمان می برد تا آن زخم و خراش بهبود یابد، در حالی که در دیگر افراد همان زخم و خراش و غیره ممکن است در طول یک هفته بهبود یاید. دیر خوب شدن زخم می تواند نشانه و علائم بیماری و یا اختلال در بدن انسان باشد. لذا توجه و پیدا کردن دلیل چرایی دیر خوب شدن زخم بسیار مهم می باشد.

در طول زندگی، هر انسانی با زخم، جراحت، خراش و غیره مواجه می شود. گاهی انسان متوجه می شود که، زخم در مدت زمان زیادی بهبود نمی یابد. خوب نشدن زخم، جراحت و غیره به مدت طولانی می تواند علائم و نشانه خطر باشد. در چنین مواقع دقیق و هوشیار باشید! در برخی موارد علت اینکه زخم ها دیر خوب می شوند، نشانه بیماری های بسیار جدی می تواند باشد.

- به چه دلیل در برخی از مردم، زخم، جراحت و غیره دیر بهبود می یابند؟

1- سرایت عفونت به زخم:

اگر زخم در طولانی مدت بهبود نیافته است، این می تواند نشانه و علامت سرایت عفونت به زخم باشد. در چنین مواردی زخم ورم می کند، سرخ می شود، درد می کند و دمای بدن افزایش می یابد. اینها علائم خطر می باشند. در این موقع بیمار حتماً باید به پزشک مراجعه نماید.

2- بیماری دیابت قندی:

در زمانی که انسان مبتلا به دیابت قندی باشد، زخم دیر بهبود می یابد. دیر بهبود یافتن زخم یکی از علائم و نشانه های اولیه دیابت می باشد. اگر زخم ها دیر خوب می شوند، حتما میزان قند خون خود را چک کنید.

3- اختلال آویتامینوز:

آویتامینوز (avitaminosis)، اختلالی است که در اثر کمبود یک یا چند ویتامین در بدن ایجاد می‌شود، کمبود ویتامین در بدن هم می تواند از علل و دلایل دیر خوب شدن زخم ها باشد.

4- ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن:

در زمانی که سیستم ایمنی بدن ضعف می شود، زخم های خیلی دیرتر خوب می شوند، به همین دلیل اگر زخم ها خیلی دیر بهبود می یابند، این می تواند علائم و نشانه ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن باشد.

5- مصرف همیشگی مشروبات الکلی:

افرادی که به صورت دائمی از مشروبات الکلی استفاده می کنند هم، بدانند که یکی از دلایل اصلی برای دیر خوب شدن زخم استفاده از مشروبات الکلی می باشد.

6- استفاده از برخی داروها:

استفاده از برخی داروها مانند آسپرین، ایبوپروفن (Ibuprofen)، و دیگر داروهای ضد التهابی که سبب کاهش لخته شدن خون می شود و در نتیجه موجب دیر بهبود یافتن زخم می گردد.

7- تغذیه نامناسب و گرسنگی:

تغذیه نامناسب و گرسنگی هم سبب دیر خوب شدن زخم ها می شود. در این صورت برای سنتز پروئتین کلاژن (Collagen)، که برای بهبود زخم ها مفید است، به اندازه کافی کربوهیدرات، پروتئین، چربی و غیره دریافت نمی شود. ویتامین های A و C و برخی دیگر از مواد معدنی برای بهبود زخم ها بسیار لازم و ضروروی می باشند.

8- بالا رفتن سن:

در ارگانیسم بدن انسان های سن بالا، بسیاری از پروسه ها و عملکردها کند می شود، که از جمله علائم و نشانه های آن دیر خوب شدن زخم ها می باشد. همه می دانند که، ارگانیسم بدن کودک خیلی زود ترمیم و بازسازی می کند، حال خواهی زخم باشد، یا خراش و غیره باشد، خیلی زود خوب می شود. اما در انسان های سن بالا برعکس است.

9- اختلال در گردش خون در بدن:

اختلال در گردش خون، یکی دیگر از علل و دلایل دیر خوب شدن زخم ها می باشد. این اختلالات در زمان بیماری سیستم قلبی – عروقی به وجود می آید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 239945

نظرات کاربران

*