ده نکته ضروری برای والدین در تربیت کودکان | کارهایی که نباید والدین در تربیت کودک انجام دهند

ده نکته ضروری برای والدین در تربیت کودکان | کارهایی که نباید والدین در تربیت کودک انجام دهند
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/07/10

تربیت کودک اگر چه آسان به نظر می رسد ولی کاری سخت و دشوار می باشد، برخی از اشتباهات ناخواسته و ناآگاهانه والدین در روند تربیت کودک تاثیرات منفی می تواند بگذارد و تربیت کودک را مختل نماید. از این رو، والدین در روند تربیت کودک اولاً باید صبور باشند و ثانیاً از تجربیات دیگران استفاده کنند و نیز به به توصیه های گفته شده در این مقاله، توجه نمایند.

والدین بودن کار آسانی نیست، به همین دلیل همه مادران و پدران در روند تربیت به دلیل عدم تجربه و نداشتن صبر و تحمل، در تربیت کودکان خود دچار خطار و اشتباه می شوند.

برای اینکه کوتاهی ها و کمبودهای تربیت کودکان را از قبل از بین برد و یا پیشگیری کنید، به والدین توصیه می شود که، اجاره به وجود آمدن اشتباهات زیر را در روند تربیت کودکان ندهید:

1- جر و بحث کردن با همدیگر: جر و بحث کردن والدین با هم در تربیت کودک، هیچ تاثیری ندارد و تنها سبب یادگیری این رفتار شما می شود.

2- تهدیدات تو خالی کردن: اگر فرزندتان ببیند که، به گفته های خود عمل نمی کنید، دیگر تهدیدهای شما را جدی نخواهد گرفت.

3- بی اهمیت و غیر مهم نشان دادن همسرتان: در موضوع تربیت کودکان بی اهمیت و یا کم اهمیت جلوه دادن نقش همسر به صورت واضح و روشن سبب سرکش شدن کودک می گردد و از نفوذ شما بر روی کودک می کاهد.

ده نکته ضروری برای والدین در تربیت کودکان | کارهایی که نباید والدین در تربیت کودک انجام دهند

4- تعیین نکردن حد و حدود برای کودک: اگر شما از اول به فرزندتان در مورد ممنوعیت ها چیزی نگفته اید، دیگر این حق را ندارید، مثلاً به خاطر فوتبال بازی کردن در داخل خانه او را مجازات و تنبیه کنید.

5- رشوه دادن: درست است که در ابتدا تاثیر خوبی دارد، اما در آینده موجب می شود که کودک در برابر هر خواسته شما، چیزی را طلب نماید.

6- مقایسه کردن: گفتن این موضوع به کودک که چرا مانند خواهرش نیست و یا غیره، موجب ایجاد این حس در وی می شود که، خواهرش از وی بهتر است.

7- کتک زدن: تحقیقات نشان می دهد، کتک زدن کودک را خیلی بیشتر پرخاشگر می کند.

8- تسلیم شدن به بهانه گیری های کودک: اگر بر روی هر چیزی که گفته اید، محکم بایستید دیگر در دفعات بعد کودک با عجز و لابه و یا گریه چیزی را از شما طلب نمی کند و بهانه گیری خود را کاهش می دهد.

ده نکته ضروری برای والدین در تربیت کودکان | کارهایی که نباید والدین در تربیت کودک انجام دهند

9- الگوی بدی بودن: آیا می خواهید کودکتان را به خاطر دورغ سرزنش کنید؟ در چنین صورتی نباید کودک متوجه این مساله شود که والدین هم دروغ می گویند و یا به خاطر رفتارهای بد کودک را سرزنش کردن باید ابتدا آن رفتارها را در خود از بین برد و الگوی خوبی برای کودک بود.

10- ترساندن: با هدف تربیت کردن کودک، ترساندن آن از اشیا و افراد اطرافش، در آینده برای کودک مناسب نخواهد بود و سبب خواهد شد که کودک به عنوان فردی ترسو بزرگ شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 84
تعداد کل آرا: 3152
تعداد کل بازدیدها: 486052

نظرات کاربران

*