دلیل چاقی کودکان چیست؟ آیا چاقی کودکان بیماری می باشد؟

دلیل چاقی کودکان چیست؟ آیا چاقی کودکان بیماری می باشد؟

در دنیا مدرن و صنعتی امروز، بسیاری از کودکان به علت نداشتن تحرک کافی و خوردن غذاهای ناسالم، از از اضافه وزن و چاقی رنج می برند و این موضوع باعث نگرانی خانواده های آنها شده است. اما چاقی چیست؟ معنای اصلی چاقی وجود چربی های زائد در بدن است. برای چاقی کودکان تعریف خاصی وجود ندارد و دلایل چاقی در آنها متفاوت است. بسیاری بر این عقیده اند که کودکی که وزنی ۲۰ درصد بیشتر از وزن معمول دارد، دچار چاقی است.

چاقی دوران کودکی یکی از مهم ترین مسائل پزشکی و بهداشتی است. چاقی تاثیر زیادی بر روی زندگی کودک دارد و خطر ابتلا به بیماری ها را در او افزایش می دهد؛ همچنین باعث ایجاد مشکلات روحی و اجتماعی می شود. احتمال بروز چاقی در بزرگسالی در کودکان چاق زیاد است و همچنین خطر بیماری هایی مثل بیماری قلبی و سکته را افزایش می دهد.

بقراط فیلسوف معروف یونانی گفته است: انسان های بسیار چاقی استعداد فوت یکباره را دارند.

سازمان جهانی بهداشت و سلامت کودکان، چاقی و اضافه وزن کودکان را به عنوان یکی اپیدمی جهانی معرفی می کند. اضافه وزن و چاقی دلایل مختلفی می تواند داشته باشد، که یکی از مهمترین این دلایل می تواند به از بین رفتن تعادل در جذب انرژی و مصرف آن باشد.

چاقی در کودکان موجب می شود که رشد آنها با سایر کودکان فرق داشته باشد، در تضعیف قوای جنسی نقش دارد. قد کودکان دچار چاقی معمولا کوتاه می شود. علل دیگر چاقی در کودکان می تواند به ژنتیک، شرایط محیط اطراف، از بین رفتن تعادل هورمون ها، بیماری متابولیسم و یا از بین رفتن تعادل در هورمون های گرسنگی و سیری و دلایلی مانند این مربوط باشد.

و یا اینکه علت چاقی کودک مربوط به بیماری دیابت نوع دو، بیماری قلبی، کم کاری تیروئید، و غیره ربط داشته باشد.

بیماری هایی که در سنین میانسالی و سن بالا، انسان به آن مبتلا می شود، در دوران کودکی هم می تواند به وجود آید، به همین دلیل در بسیاری از کشورها، کودکانی که حتی علائم هیچ بیماری را ندارند، مورد آزمایش غربالگری انجام می شوند. اولین آزمایش غربالگری در بین سنین 9 تا 16 سال، دومین آزمایش غربالگری در سنین 17 تا 21 سال انجام می شود.

اگر والدین می خواهند وزن کودک چاق خود را کاهش دهند بایستی از یک مشاور تغذیه یا متخصص مربوطه راهنمایی بخواهند. ولی به دلیل اینکه والدین بیش از سایر افراد بر روی فعالیت و عادات غذایی کودک خود نظارت دارند، بنابراین می توانند تأثیر بیشتری در تغییر عادات فرزند خود داشته باشند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1117
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
دلیل چاقی کودکان چیست؟ آیا چاقی کودکان بیماری می باشد؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)