دلیل حرام بودن رقص و رقصیدن از دیدگاه علمی و قرآن با فیلم آموزشی

دلیل حرام بودن رقص و رقصیدن از دیدگاه علمی و قرآن با فیلم آموزشی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/15

همانطور که بسیاری از ما می دانیم، رقصیدن و رقص از نظر شریعت اسلام و فقه حرام است. اما بسیاری از ما شاید این سوال برایمان پیش آمده باشد که دلیل و فلسفه حرام کردن رقص و رقصیدن در اسلام چیست و چرا فقهای اسلامی حکم بر حرام بودن رقصیدن(بویژه رقصیدن زنان در جمع و ملا عام) داده اند. در این نوشته و مقاله فتوای مراجع تقلید درخصوص حرام بودن رقص و رقصیدن سعی می شود که دیدگاه های موافقان رقص و رقصیدن و از طرف دیگر نظرات و دیدگاه های اسلام، قرآن و فقها و مجتهدان بررسی و ذکر شود.

پیش از شروع به بررسی نظرات و دیدگاه مخالفان و موافقان حرام بودن رقص و رقصیدن لازم می دانم که یک دیدگاه و فلسفه کلی که اسلام نسبت به زندگی انسان دارد بیان شود و آن این است که در دیدگاه اسلامی هر کاری که بیهوده باشد و انسان را از یاد خدا غافل نماید جایز نیست و در مواردی با توجه به اثرات و تبعات آن حرام اعلام شده است. در این خصوص به آیه 3 سوره مومنون که خداوند می فرمایند و "آنان که از هر بیهوده و زشت روبگردانند" و در واقع توصیفی از مومنان ارائه می کند، توجه کنید. در جای دیگر در سوره لقمان در قرآن کریم خداوند می فرمایند: و من الناس من یشتری لهو تاحدیث لیضل عن سبیل الله: برخی مردم سخنان بیهوده خریداری می کنند تا مردم را از روی جهل و نادانی از راه خداوند گمراه سازند. بنابراین بطور کلی اسلام انسان را از هرگونه کار لغو و بیهوده که رقص یا موسیقی نیز از جمله آن است منع کرده است.

حال با در نظر گرفتن این اصل کلی اسلام نسبت به زندگی انسان به بررسی دیدگاه ها و نظرات موافقان و مخالفان حرام بودن رقص و رقصیدن می پردازیم.

مخالفان حرام بودن رقص و کسانیکه موافق رقص و رقصیدن هستند، یکی از انتقادهایی که دارند این است که چرا اساسا کاری که موجب شادی و نشاط انسان می شود حرام است از جمله موسیقی و رقص. در پاسخ به این نظر و نقد از حرام بودن رقص باید گفت که درست است که این کار موجب شادی و نشاط است اما باید به اثرات و تبعات این شادی که اساسا سطحی و زودگذر است نیز توجه کرد. به بیان دیگر موسیقی و رقص اگر تنها از جنبه شادی به آن نگاه شود می تواند با بسیاری از موارد دیگر مقایسه شود مانند قرص روانگردان که همانطور که می دانید ممکن است بطور موقتی در فرد احساس شادی(کاذب) ایجاد کند، اما عواقب و اثرات سوء در بلند مدت در فرد دارد. رقصیدن یک زن یا مرد برای نامحرم در یک مجلس یا در یک جایگاه عمومی ممکن است بطور موقتی برای خود آن فرد و تماشاگران حالت شادی و خوشی ایجاد کند، اما قطعا اثرات روحی و جسمی مخربی برای رقصنده و تماشاگران آن دارد که از جمله آن می توان به اعتیاد و وابستگی به این روش شاد کردن اشاره کرد. به بیان ساده می توان گفت که متاسفانه بسیاری از افراد در مواقعی که احساس ناراحتی، خستگی یا افسردگی دارند مانند معتادی که به ماده ای مخدر معتاد است روی به سوی رقص، مجلس لهو و لعب یا امثالهم می آورند تا بطور موقتی شادی داشته و ناراحتی خود را فراموش کنند که بطور قطع این روش تنها یک تسکین دهنده موقت است.

یکی از دلایل حرام بودن رقص شهوت انگیز بودن آن برای جنس مخالف است که البته موافقان رقص ممکن است بگویند که رقص این حالت و تحریک شهوانی را در آنها بوجود نمی آورد. البته درخصوص این اظهارنظر جای شک وجود دارد زیرا در برخی از حالات و مجالس رقص بطور قطع تحریک شهوانی برای هم زن و هم مرد وجود دارد و در کمترین حالت ممکن است فکری شهوانی در انسان خطور کند که این خود نیز جایز نیست و عقل حکم می کند که انسان چنین کاری را انجام ندهد. اما حتی اگر شرایط به گونه ای باشد که نه رقصنده و نه تماشاگران رقص تحریک و شهوت آلود نشوند، باز هم از لحاظ عقلانی و هم از لحاظ شریعت اسلام منطقی نیست که انسان عملی بیهوده انجام دهد که هم او را از کارهای روزمره و هم از یاد خدا که غایت وجودی هر انسانی است غافل کند. به عقیده نگارنده دیدگاه اسلام درخصوص حرام کردن رقص از این حیث را می توان اینگونه تعبیر کرد که اساسا چرا وقتی که فردی می تواند زمان خود را به انجام کاری که هم برای خود و هم برای انسان های دیگر مفید است بگذراند با انجام کاری که (قطعا یا در بهترین حالت ممکن است) برای خود و دیگران ضرر و مفسده داشته باشد، هدر دهد. در واقع فرد می تواند این زمان را به مطالعه، معاشرت، کمک به دیگران و امثالهم بگذراند- یعنی کاری سودمند برای خود و دیگران؛ کاری مفید که هم خود فرد احساس ارزشمند بودن بکند و هم دیگران از کمکی که او به آنها کرده لذت برده و قدردان او باشند.

بطور کلی بسیاری از محرمات و مواردیکه در دین اسلام حرام شمرده شده اند، علی رغم اینکه ممکن است در ظاهر و در کوتاه مدت اثرات و تبعاتی نداشته باشند اما در بلندمدت برای جامعه اثرات و عواقب ناگواری خواهد داشت.

مطالب فوق الذکر دیدگاه و نظرات علمای اسلام و دلیل و فلسفه حرام بودن رقص و رقصیدن بودند که تقریبا بین علمای شیعه و سنی یکسان است. در فیلم زیر نیز یکی از صاحبنظران اسلامی(که ظاهرا از علمای اهل تسنن هستند) درخصوص دلایل و فلسفه حرام بودن رقص و رقصیدن(بویژه برای نامحرمان و در ملاء عام) توضیح می دهد:

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.8
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 373
تعداد کل آرا: 4004
تعداد کل بازدیدها: 1562944

نظرات کاربران

*