دلیل ایجاد تبخال چیست؟ و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

دلیل ایجاد تبخال چیست؟ و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

برای همه پیش می آید که گاهی بر روی بدنشان تبخال به وجود می آید و موجب ناراحتی و اذیت می شود، اگر چه تب خال همه گیر است و معمولا همه به آن دچار می شوند و بعد از مدتی خود به خود بهبود پیدا می کند، ولی کمتر کسی است که از خود بپرسد که دلیل به وجود امدن تب خال چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟ اگر برای شما این سوالات مطرح است، پس بهتر است این مطلب را مطالعه کنید و پاسخ سوال های خود را دریابید.

به وجود آمدن تبخال در لب ها و نقاط مختلف بدن یکی از مشکلات شایع در میان مردم می باشد. تبخال یک بیماری ویروسی می باشد، که به صورت التهاب و مجموعه تاول های ریز نمایان می شود، تب خال می تواند بر روی لب، دهان، آلت جنسی، چشم و ... مناطق دیگر بدن به وجود آید. اما شایع ترین آن تب خال لب می باشد، شاید بسیاری از مردم ندانند که تبخال یا به طور دقیق تر تبخال لب در اصل یک عفونت عودکننده ویروسی است؛ بدین معنا که ویروسی در ابتدا وارد بدن شده و بعد هر چند وقت یکبار بیماری عود کرده و علائم آن بروز می کند. از این رو، بیماری تبخال به وسیله یکی از اعضای خانواده ویروسی هرپس ایجاد می شود. ویروس تبخال لب HSV1 نام دارد.

در زمانی که سیستم ایمنی بدن تضعیف می شود، تبخال به وجود می آید ویروس هرپس دلیل ایجاد تبخال در چینین زمانی می باشد، این ویروس در مناطق عصبی بدن جای می گیرد و در صورت به وجود آمدن شرایط مناسب منجر به ایجاد تبخال می شود.

ویروس هرپس در ریشه عصب ها جای می گیرد و سپس در همین نواحی موجب ایجاد تبخال و خوره می شود. سبب رشد و نفوذ این ویروس در بدن وجود آمدن برخی بیماری ها می باشد.

کدام بیماری ها سبب ایجاد هرپس می شود

سرماخوردگی، فشار خون، آنفولانزا، تغییرات هورمونی، بیماری قند، انسداد، کمبود ویتامین، و بیماری های مانند استرس می تواند سبب ایجاد ویروس هرپس در بدن شود، و در نتیجه در بدن انسان تبخال به وجود آید. البته توجه داشته باشید که ویروس تبخال یعنی هرپس ویروسی مسری می باشد و مانند سرماخودرگی از شخصی به شخص دیگر منتقل می شود، و یا استفاده از لوازم شخصی فردی که دارای تب خال می باشد می تواند به انتقال ویروس کمک کند.

چگونه می تواند تب خال را درمان کرد.

تبخال با این که بیماری مسری می باشد، ولی خطرناک نیست و معمولا بعد از دو هفته خود به خود خوب می شود، ولی اگر بعد از دو هفته تبخال خوب نشد حتما با دکتر مراجعه کنید. اما اگر تازه تبخال زده اید، برای درمان می توانید از پمادهاص ضد ویروس که باعث کاهش زمان بهبود تبخال می شوند استفاده کنید، از جمله این پمادها می توان به پماد دوکوسانول اشاره کرد. در طب سنتی هم برای درمان تبخال، استفاده از سیر و یا پیاز به عنوان ضد عفونی کنند، خوردن سکنجبین و خاکشیر توصیه شده است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 882
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1919
تعداد کل بازدیدها: 89979


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)