دلایل و ریسک های ابتلا به سرطان های سر و گردن کدامند؟ چه کنیم سرطان های سر و گردن نگیریم؟

دلایل و ریسک های ابتلا به سرطان های سر و گردن کدامند؟ چه کنیم سرطان های سر و گردن نگیریم؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/24

در مطلب سرطان سر و گردن چیست؟ انواع سرطان گردن و سر کدامند؟ درخصوص اینکه سرطان های سر و گردن چه هستند و چگونه اعضای مختلف سر و گردن از جمله، دهان، حلق/گلو، حنجره یا حفره بینی می توانند به سرطان مبتلا شوند، توضیح داده شد. اما اینکه چه عوامل یا چه رفتارهایی می تواند ریسک ابتلا به سرطان های سر و گردن را در فرد بالا ببرد، سوالی است که بسیاری از ما ممکن است داشته باشیم. در این نوشته برخی از دلایل و عواملی که ریسک(risk factors) ابتلا به انواع سرطان های سر و گردن که در مقاله بالا توضیح داده شده اند را به اختصار توضیح می دهیم. این عوامل ایجاد کننده سرطان های سر و گردن معمولا به رفتارها و الگوهای تغذیه ای بستگی دارند که در زیر توضیح داده می شوند.

در میان عوامل و دلایل مختلف ابتلا به سرطان های سر و گردن، استفاده از نوشیدنی های الکلی و تنباکو(چه بصورت کشیدن و چه بصورت مصرف خوراکی) از جمله شایع ترین عوامل ایجاد سرطان سر و گردن بویژه سرطان های حفره دهانی، حلق بینی و قسمت انتهایی حلق و حنجره هستند. آمارها نشان داده اند که حداقل 75% از سرطان های ناحیه سر و گردن که ذکر شد ناشی از مصرف الکل یا تنباکو بوده اند(نقل از Cancer.gov). قطعا استفاده از هر دو این مواد ریسک ابتلا به سرطان های سر و گردن را به شدت بالا می برد.

ابتلا به ویروس HPV که یک ویروس عفونی است بویژه HPV نوع 16 یکی از مهمترین عوامل ایجاد و ابتلا به سرطان سر و گردن است. این نوع ویروس شایع ترین دلیل ابتلا به سرطان های ناحیه زبان و لوزه ها هستند.

دیگر عوامل ریسکی و عوامل ایجاد کننده سرطان های سر و گردن شامل موارد زیر می شوند:

استفاده از ترکیبی به نام پان(Paan) یا بتل کوئید که در آن از برگ های نوعی فلفل به نام بتل استفاده می شود یکی از عوامل ایجاد سرطان دهان هستند. این عادت در کشورهای ناحیه جنوب شرقی آسیا وجود دارد.

غذاهای نمک اندود شده یا کنسرو شده از دیگر عوامل ابتلا به سرطان های دهان بویژه سرطان های ناحیه حلق بینی هستند.

سلامت دهان و دندان نیز در ابتلا به سرطان های حفره دهانی موثر است. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان یا نداشتن دندان می تواند از جمله عوامل ایجاد سرطان دهان و دندان باشد. استفاده از مواد شوینده دهان که در آن از الکل زیاد استفاده شده است، خود می تواند یکی عامل ریسکی برای ابتلا به سرطان های حفره دهانی باشد.

عامل دیگر ابتلا به سرطان های دهان، عوامل شغلی است که از جمله آن می توان به شغل هایی که در معرض گرده های چوب، مواد شیمیایی مانند آزبست هستند. تحقیقات نشان داده اند که افرادی که در شغل های ساخت و ساز، آهن، نساجی، سرامیک، چوب بری، صنایع غذایی(که برخی از آلودگی های شیمایی یا گرد و غبار دارند) خطر/ریسک ابتلا به سرطان حنجره را افزایش می دهند. در معرض ذرات چوب یا غبار نیکل قرار گرفتن ریسک ابتلا به سرطان های حفره بینی و سینوسی را افزایش داده است(نقل از cancer.gov).

در معرض تشعشعات رادیویی قرار گرفتن یکی از عوامل ریسکی سرطان های غدد بزاقی است.

در نهایت هم ژنتیک یا عوامل وراثتی یکی از عوامل و دلایل ایجاد سرطان های حفره دهانی بویژه قسمت حلق بینی است. برای مثال این نوع از سرطان های در میان آسیایی ها بویژه چینی ها بیشتر شایع است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3649
تعداد کل بازدیدها: 1292561

نظرات کاربران

*