دلایل زدن فرمان یا کشیدن فرمان ماشین

دلایل زدن فرمان یا کشیدن فرمان ماشین

یکی از مشکلات شایع در ماشین ها بویژه ماشین های کارکرده کشیدن فرمان یا به اصطلاح فرمان زدن ماشین می باشد که دلایل و علت های مختلفی می تواند داشته باشد در زیر برخی از رایج ترین دلایل و علل فرمان زدن یا به اصطلاح گیج زدن فرمان آورده می شود.

اولین دلیلی که می توان برای فرمان زدن یا کشیدن فرمان ذکر کرد، ساییدگی لاستیک ها و از بین رفتن آج لاستیک هاست. کیفیت آج تایرهای ماشین حتی اگر در یک تایر خوب باشد و در تایر دیگر بد باشد، می تواند منجر به فرمان زدن یا کشیده شدن فرمان ماشین شود.

دومین عامل فرمان زدن یا کشیدن فرمان ماشین تنظیم نبودن چرخ های یا میزان نبودن فرمان است که در مقاله تنظیم فرمان یا میزان فرمان چیست و چه زمان به تنظیم فرمان نیاز است؟ توضیح داده شد.

سومین علت فرمان زدن یا گیج زدن فرمان ماشین خراب بودن میل تعادل و بوش های آن است. میل تعادل همانطور که از نامش پیداست سبب می شود که تعادل خودرو را حفظ می کند. این مجموعه به علت ساختاری که دارد از خم شدن بیش از حد خودرو به یک سمت بویژه در پیچ ها جلوگیری می کند. کار اصلی میل تعادل را بوش های آن انجام می دهند که در صورت خراب شدن بوش میل تعادل غربیلک فرمان می زند.

چهارمین علتی که می توان برای فرمان زدن یا کشیدن فرمان ماشین ذکر کرد، خراب بودن بلبرینگ چرخ های ماشین است که عیوب مختلفی در خودرو از جمله فرمان زدن را می تواند ایجاد کند. خرابی بلبرینگ چرخ ها صدای خاصی دارد که از طریق آن می توان به خراب بودن بلبرینگ پی برد.

سیبک خودرو نیز یکی دیگر از قطعاتی است که می تواند عامل فرمان زدن یا کشیدن فرمان باشد. این قطعه از مجموعه قطعات جلوبندی خودروست که حرکت مفصلی داشته و البته نباید حرکت عمودی داشته باشد که در این صورت موجب کشیدن یا فرمان زدن ماشین می گردد.

عامل دیگر فرمان زدن می تواند ناشی از خراب بودن یا شل بودن اتصالات مجموعه چرخ ها و جلوبندی خودرو باشد که با بررسی و آچارکشی تعمیرکار رفع می گردد. خراب بودن بازی سگدست از جمله مواردیست که موجب خراب شدن سیستم جلوبندی و تاثیر روی فرمان ماشین و در نهایت فرمان زدن یا کشیدن فرمان ماشین می گردد. عکس زیر مجموعه قطعات جلوبندی و ارتباط آنها با چرخ ها و فرمان ماشین را نشان می دهد:

 دلایل زدن فرمان یا کشیدن فرمان ماشین

موارد فوق موارد عام مربوط به فرمان زدن یا کشیدن فرمان است که در خودروهای مستهلک شایع و بعضا در خودروهای کم کارکرد نیز دیده می شود. اما حالات خاصی از فرمان زدن یا کشیدن فرمان نیز وجود دارد که در زیر توضیح داده می شوند.

یک مورد خاص از فرمان زدن می تواند هنگام ترمزگیری باشد که این مشکل ناشی از عیب در دیسک های ترمز است. اگر دیسک ترمز تاب داشته باشد می تواند موجب فرمان زدن یا کشیدن فرمان ماشین شود.

حالت خاص دیگر برای فرمان زدن یا کشیدن فرمان ماشین می تواند ناشی از ضربه یا آسیب شاسی ماشین باشد. زیرا با ضربه خوردن یا آسیب شاسی ماشین تنظیمات اصولی و اولیه کارخانه به هم خورده و معمولا برگرداندن آن به حالت اولیه به راحتی صورت نمی پذیرد و چون ابعاد و نسبت اجزاء مختلف شاسی و قطعات به هم ریخته است روی جلوبندی خودرو نیز بسیار تاثیر گذار است و از آنجاییکه جلوبندی خودرو هم به فرمان متصل است سبب فرمان زدن یا کشیدن فرمان ماشین می شود.

مورد خاص دیگری که می تواند روی تنظیمات فرمان ماشین اثر گذاشته و منجر به زدن فرمان یا کشیدن فرمان ماشین گردد، فنر و کمک فنرهای ماشین است. اگر فنر یا کمک فنرهای ماشین ضعیف شده و به اصطلاح ضریب جذب انرژی مختص خود را نداشته باشد روی حرکت خودرو و فرمان ماشین تاثیر می گذارد و می تواند عامل فرمان زدن یا کشیدن فرمان ماشین باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 287
تعداد کل آرا: 2934
تعداد کل بازدیدها: 805324


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)