دلایلی که نشان دهنده خستگی مغز است | آیا مغز هم خسته می شود؟

دلایلی که نشان دهنده خستگی مغز است | آیا مغز هم خسته می شود؟

همان طور که هرکدام از اعضای بدن می توانند خسته و فرتوت شوند، مغز انسان نیز دچار خستگی می شود. خستگی مغز مسئله ای نیست که بتوان آن را به چشم دید. این مشکل هنگامی که بروز پیدا می کند اختلالاتی در دیگر اعضا از جمله ذهن به وجود می آید.

 

برای شما هم پیش آمده است که هر چه یک پروژه را بررسی کرده اید باز هم به گره بر خورد کرده اید یا این که نتوانید به راحتی درس بخوانید و یا به راحتی از عهده مسائل عاطفی با اطرافیانتان بر نیامده باشید. گاهی اوقات مغز دچار خستگی می شود و توانایی اموری که هیچ وقت نیاز به وقت و فکر کردن نداشته است را به راحتی از دست می دهد. ممکن است شما در این حالت گمان کنید که نیاز به ورزش کردن و یا تفریح دارید تا کمی انرژی خود را مضاعف کنید ولی معمولا حرکات جسمی سنگین در این جور مواقع حال شما را بدتر می کند و خستگی بیشتر می شود. زمانی که مغز انسان خسته باشد هر آن چه که مربوط به فعالیت های مغزی باشد از جمله عملکرد های ذهنی با اختلالات زیادی مواجه می شوند. خستگی مغز می تواند خستگی فیزیکی هم به همراه داشته باشد.

دلایلی که نشان دهنده خستگی مغز است | آیا مغز هم خسته می شود؟

 

ذهن خسته

واضح است، زمانی که مغز شما خسته باشد ذهنتان نیز به همان میزان کند تر و تنبل تر عمل می کند. خستگی مغز می تواند احساس خستگی جسمی را افزایش دهد به صورتی که جسم شما احساس بیماری داشته باشد. در حقیقت خستگی مغز استقامت فیزیکی را کاهش خواهد داد زیرا درک شما از تلاش افزایش پیدا کرده و جسم سریع تر احساس خستگی می کند. هنگام خستگی مغزی یک اثر متابولیت به نام آدنوزین سبب می شود هماهنگی بین ذهن و جسم زیاد شود. معمولا در این گونه موارد حتی نگاه کردن به یک فیلم دوچرخه سواری هم می تواند احساس خستگی در پاها و دیگر اندام ها را افزایش دهد.

مغز خسته چگونه کار می کند ؟

مغز از طریق گلوکز سوخت مورد نیاز خود را تامین می کند. همان طور که سطح گلوکز کاهش داشته باشد میزان آدنوزین و پروتئین dopamine افزایش پیدا کرده و انتقال دهنده های عصبی را مسدود می کنند. ممکن است که شما دوپامین را یک ماده شیمیایی مغذی و مفید برای مغز به حساب آورید اما این ماده نقش بسیار مهمی در هدف گیری رفتار های شما دارد. زمانی که دوپامین نتواند مسئولیت خود را انجام دهد احساسات انسان بد و بدتر می شود در این موقع است که شما احساس خواب آلودگی می کنید و نیاز دارید بخوابید تا مغز کمی خستگی خود را جبرای کرده و شارژ شود. اما در صورتی که شما زمان بیداری این اتفاق برایتان رخ دهد سطح آدنوزین افزایش یافته و کم کم خود را با شرایط وفق می دهد.

چگونه خستگی مغز را برطرف کنیم ؟

به این ترتیب زمانی که مغز به میزان کافی گلوکز دریافت نکند توانایی اش کاهش می یابد و با افزایش آدنوزین مواجه می شویم و این عمل سبب می شود شما توانایی کافی برای انجام کارهای فیزیکی نداشته باشید. اما چگونه می توانید با این پدیده مقابله کنید ؟ کافئین ماده ای است که ساختاری شبیه به آنوزین دارد و می تواند گیرنده های غشای سلولی را به آدنوزین متصل کند. به این ترتیب عملکرد آدنوزین مختل شده و کمتر احساس خستگی می کنید. کافئین سبب کاهش استرس و بهبود استقامت فیزیکی می شود. این خاصیت به شما کمک می کند از لحاظ ذهنی کارهایتان را بهتر انجام دهید و کمتر احساس کسالت داشته باشید.

کافئین موجود در بسیاری از مواد غذایی می تواند در این زمینه بسیار کمک کننده باشد به صورتی که با مصرف این مواد غذایی می توان میزان تمرکز و کسالت ذهنت را کاهش داد. البته علاوه بر این خواب بهترین گزینه برای رفع خستگی مغز و از بین بردن ناتوانایی فیزیکی است.

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 14

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 36
تعداد کل نظرات : 5
تعداد کل آرا: 947
تعداد کل بازدیدها: 4806
دلایلی که نشان دهنده خستگی مغز است | آیا مغز هم خسته می شود؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 14
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)