دعوی و مجازات کیفری چیست؟

دعوی و مجازات کیفری چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/19

در دعاوی که در دادگاه ها مطرح می شوند، دو عنوان دعوای کیفری و دعوای حقوقی مطرح می شود که این دو نوع دعوی و مجازات هایی که برای محکوم علیه در نظر گرفته می شود، متفاوت هستند. در زیر به توضیح دعوای کیفری و مجازات کیفری می پردازیم که البته لازمه توضیح آنها تمیز دادن و تفکیک کردن آنها از دعاوی حقوقی و مجازات های حقوقی است.

وجه تمایز دعوای کیفری و دعوای حقوقی این است که در دعوای کیفری دادگاه مجازاتی(مانند زندان، شلاق و قصاص و غیره) برای کسی که مرتکب آن شده است تعیین می کند اما در دعوای حقوقی دادگاه تنها مرتکب عمل و متخلف را به برگرداندن حق قانونی دیگری یا انجام تکلیفش نسبت به او ملزم می کند.

از حیث نحوه شکایت و تنظیم و ارائه دادخواست دعوی و شکایت کیفری تفاوت هایی با دعوی یا شکایت حقوقی به شرح زیر دارد:

شکایت کیفری را شاکی می تواند در هر کاغذی تنظیم کرده و به مرجع قضایی ببرد(البته باید منظم باشد و شیوه و محتوای نگارش آن نیز تمیز و اصولی باشد که شامل مشخصات شاکی، موضوع شکایت، ذکر ضرر و زیان وارد شده(اگر مالی است)، مشخصات مشتکی عنه/متهم/مظنون، ادله و مدارک یا مشخصات شهود) ولی شکایت حقوقی حتما باید در فرم های مخصوصی که همان فرم دادخواست هستند، نوشته و ارائه شود.

شکایت کیفری برای رسیدگی ابتدا به دادسرا برده شده و بعد از انجام تحقیقات در کلانتری و دادسرا جهت رسیدگی به دادگاه ارسال می شود، اما دادخواست حقوقی باید بصورت مستقیم به دادگاه برده شود. معمولا شکایت کیفری را بدون وکیل هم در دادگستری مطرح می کنند اما شکایت حقوقی باید توسط وکیل دادگستری مطرح شود.

نکته مهم دیگر درخصوص تفاوت دعوای کیفری و دعوای حقوقی در این است که شکایت کیفری در بسیاری از موارد(مانند رشوه، قتل و زنا) حتی با پس گرفتن شکایت از طرف شاکی هم بسته نمی شوند اما شکایت های حقوقی با پس گرفتن دعوا/شکایت از طرف شاکی خاتمه می یابند. در واقع چون شکایت های حقوقی تنها جنبه ضایع شدن حق یک فرد یا گروه را دارد و جنبه عام ندارد با رفع اختلاف و احقاق حق یا پس گرفتن شکایت موضوع خاتمه می یابد.

نکته مهم دیگر این است که در شکایت کیفری برگه ای به نام احضاریه برای متهم ارسال می شود، اما در دعوی/شکایت حقوقی برگه ای به نام اخطاریه به خوانده ارسال می شود.

کدام اعمال یا تخلفات جزایی/کیفری محسوب می شوند

در شرع و قانون ایران اموری که تخطی از آنها مستوجب مجازات است، کیفری محسوب می شود. نمونه هایی از امور کیفری شامل سرقت، کلاهبرداری، خیانت در امانت، افتراء، توهین و فحاشی می شود. همانطور که می دانید در بسیاری از این موارد شکایت کیفری جنبه مالی نیز دارد مانند سرقت و حتی چک بلا محل/چک برگشتی(تحت شرایطی خاص) می تواند جنبه کیفری داشته باشد.

در مقاله شکایت کیفری و اجرای احکام کیفری چگونه انجام می شود؟ درخصوص نحوه طرح شکایت کیفری و اجرای احکام کیفری توضیح داده می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 463
تعداد کل آرا: 4495
تعداد کل بازدیدها: 2004011

نظرات کاربران

*