دعای ماه صفر یا دعای شدید القوی چیست؟ اعمال ماه صفر و ثواب خواندن دعای ماه صفر

دعای ماه صفر یا دعای شدید القوی چیست؟ اعمال ماه صفر و ثواب خواندن دعای ماه صفر
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/08

یکی از دعاهایی که در کتب دینی نقل شده است دعای ماه صفر است که از محدث بزرگ فیض کاشانی نقل شده است.

گفته می شود که ماه صفر به ماه بدیمنی و نُحوست معروف است و بدین جهت توصیه شده است که در این ماه افراد صدقه داده، استعاذه یعنی توبه در درگاه خداوند کنند و دعا بسیار بخوانند از جمله دعای زیر که از فیض کاشانی نقل شده است.

برخی از اعمال وارده برای روزهای ماه صفر به شرح زیر هستند:

روز اوّل: در سال سى و هفتم جنگ صفين درگرفت، و در اين روز در سال شصت و يكم به قولى سر مبارك حضرت سيّد الشهداء عليه السّلام را وارد دمشق كردند، و بنى اميّه آن روز را عيد قرار دادند، و آن روزى است كه در ان غصّه ها تازه مى شود.

روز سوم: سيّد ابن طاووس از كتابهاى اصحاب ما اماميه نقل كرده است كه در اين روز خواندن دو ركعت نماز مستحب است كه در ركعت اول سوره هاى حمد و انا فتحنا و در ركعت دوم سوره هاى حمد و توحيد خوانده و پس از سلام صد مرتبه صلوات، و صد مرتبه اللّهمّ العن ال ابى سفيان و صد مرتبه استغفار بگويد، آنگاه حاجت خود را بخواهد.
در روز اربعین (بیستم ماه صفر) زیارت امام حسین(علیه السلام) مستحبّ است و مورد تأکید قرار گرفته. در روایتى که «شیخ طوسى» از امام حسن عسکرى(علیه السلام) نقل کرده، چنین آمده است: نشانه هاى مؤمن پنج چیز است: به جاى آوردن پنجاه و یک رکعت نماز (17 رکعت نماز واجب و 34 رکعت نافله) و زیارت اربعین (امام حسین(علیه السلام)) و انگشتر را بر دستِ راست نهادن، و پیشانى را به هنگام سجده بر خاک گذاردن و بسم الله الرّحمن الرّحیم را در نماز بلند گفتن...

در مطلب متن، ترجمه و فایل صوتی دعای ماه صفر یا دعای شدید القوی با خط درشت می توانید متن دعای ماه صفر یا دعای شدید القوی یا شدید المحال را به همراه فایل صوتی آن مطالعه کرده و بشنوید.

منبع: وبسایت بیتوته، عرفان و دیگر وبسایت های علوم اسلامی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 384
تعداد کل آرا: 4071
تعداد کل بازدیدها: 1652804

نظرات کاربران

*