در مصاحبه های شغلی چه کارهایی را نباید انجام داد و چه حرفهایی نگوییم

در مصاحبه های شغلی چه کارهایی را نباید انجام داد و چه حرفهایی نگوییم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/15

یکی از چالش های جویندگان کار در فرایند کاریابی و پیدا کردن کار، انجام مصاحبه شغلی یا مصاحبه استخدامی است. این چالش اگر مصاحبه کننده برای این فرصت شغلی فرد حرفه ای باشد سخت تر نیز می شود. در هنگام مصاحبه شغلی ما باید به سوالاتی پاسخ دهیم که نظر مصاحبه کننده را جلب کند، ضمن اینکه رفتار و حرکات ما نیز در جلب نظر مصاحبه کننده موثر است. در این مقاله برخی از کارها یا سخنانی که در یک مصاحبه شغلی/مصاحبه استخدامی نباید انجام دهیم- که البته برخی افراد سهوا ممکن است انجام دهند- توضیح داده می شوند.

پیش از توضیح درخصوص کارهایی که در یک مصاحبه شغلی نباید انجام دهید یا اشتباهاتی که در مصاحبه شغلی نباید مرتکب شوید، ذکر این نکته ضروری است که در یک مصاحبه شغلی/استخدامی شما به عنوان فردی که در حوزه کاری خود متخصص و متبحر هستید مصاحبه انجام می دهید، بنابراین نگرش شما، طرز بیان و زبان بدن شما بسیار در این خصوص مهم است. بنابراین سعی کنید که با لحنی محکم و استوار و زبان بدنی که نشان دهنده اعتماد به نفس و تسلط شما بر کار و موضوع مصاحبه است، با مصاحبه کننده گفتگو کنید.

در زیر پنج مورد از بدترین و اشتباه ترین کارهایی که می توانید در یک مصاحبه شغلی انجام دهید آورده می شوند:

گرفتن حالت(زبان بدن) یک کودک دانش آموز که معلم او از او سوال می پرسد و دانش آموز تنها جواب می دهد و شاید با ترس و خجالت به معلم نگاه می کند! در عوض سعی کنید با مصاحبه کننده وارد یک گفتگو شوید و در صورت لزوم پرسش های او را با پرسش جواب دهید تا گفتگویی جریان یابد که مانند گفتگوی دو فرد حرفه ای درخصوص یک موضوع تخصصی است. برای مثال اگر مصاحبه کننده از شما درخصوص آشنایی با نرم افزاری پرسید که شما با آن آشنا نبودید، می توانید با ذکر یک نرم افزار مشابه درخصوص آن نرم افزار اطلاعات کسب کرده و توانایی های خود را در این حوزه و نسبت به آشنایی با این نرم افزار نشان دهید. توجه کنید که در این کار افراط نکنید و سعی کنید احترام مصاحبه کننده حفظ شود- حتی اگر او دانشی کمتر از شما داشته باشد.

پرسیدن سوالاتی مانند اینکه چقدر احتمال پذیرفته شدن و استخدام را دارم؟ آیا من صلاحیت این کار را دارم؟ و امثالهم می تواند یک اشتباه بزرگ در مصاحبه های شغلی باشد. توجه کنید که قطعا هم مصاحبه کننده و هم رئیس او درخصوص استخدام شما هنوز فکر نکرده و تصمیم نگرفته اند ضمن اینکه دیگر داوطلبان استخدام نیز برای این شغل وجود دارد که باید بررسی شوند.

اگر کار با ابزار کاری مانند یک نرم افزار را نمی دانید اما ابزارهای مشابه یا کارهای مشابه آن را انجام داده اید، می توانید به مصاحبه شونده بگویید که من از آن ابزار(نرم افزار) استفاده نکردم اما با توجه به تجربه و تخصصم بسیار سریع یاد می گیرم. البته همانطور که گفته شد سعی کنید لحن ملتمسانه نداشته باشید.

از کلماتی که نشان دهنده نیاز شدید شما به کار و التماس برای شغل است اجتناب کنید زیرا اگر شما تخصص و تجربه کافی داشته باشید حتما آنها شما را استخدام می کنند و نیاز به التماس و تضرع نیست.

سعی نکنید در مصاحبه از لحن یا جملاتی استفاده کنید که خوشایند مصاحبه کننده باشد و او را خوشحال کنند، در عوض سعی کنید که خودتان باشید، با لحن و بیان خود گفتگو کنید حتی اگر این کار منجر به ابهام یا مخالفت مصاحبه کننده شود. در واقع باید سعی کنید که حس کنجکاوی و ابهام را در مصاحبه کننده برانگیزید تا او نسبت به شما بیشتر کنجکاو شده و فکر کند.

منبع: فوربس

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.3
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 100
تعداد کل آرا: 1269
تعداد کل بازدیدها: 271893

نظرات کاربران

*
M
مهدی ( 2018-04-01 20:58:20 )
سلام من از فریدونکنار تماس گرفتم میخاستم بدونم چطور باید ثبتنام کنم تو شهر فریدونکنار اگه مديران شما بتونن جوری برنامه ریزی داشته باشن که فعالیت این شرکت بع همراه یه مانور قوی به مردم نشون بدن خیلی زود تمام شهر و روستاهای اطراف از این خدمات دهی استقبال میکنن فقط باید خب تو شهر اعلام بشه ممنونم منتظر هستم تا راهنمایم کنید