در ماه رمضان چگونه روزه بگیریم | شیوه های ورزش کردن در ماه رمضان

در ماه رمضان چگونه روزه بگیریم | شیوه های ورزش کردن در ماه رمضان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/20

آیا ممکن است در حالی که روزه دارید ورزش کنید؟ این یک سوال معمولی است که از همه ورزشکاران در ماه رمضان انان شنیده می شود. مردم فکر می کنند که غذا به آنها انرژی می دهد و دشوار است که همزمان روزه گرفته و تمرین کنند. بعضی از افراد با شغل های فیزیکی، احساس می کنند که نمی توانند روزه گرفته  و درست کار کنند. حقیقت چیست؟

خوب، بیایید به این موضوع برای یک ثانیه کمی منطقی فکر کنیم. وقتی که غذا می خورید، انسولین به بدن شما می گوید که بلافاصله از انرژی آن استفاده کند. باقیمانده به عنوان قند (گلیکوژن در کبد) ذخیره می شود. هنگامی که ذخایر گلیکوژن پر می شوند، کبد تولید چربی (DeNovo Lipogenesis) می کند. پروتئین غذایی به اسیدهای آمینه تجزیه شده است. برخی از آنها برای ترمیم پروتئین استفاده می شوند، اما اسیدهای آمینه اضافی به گلوکز تبدیل می شوند. چربی غذا به طور مستقیم توسط روده جذب می شود. این عمل هیچ تغییری را تحت تاثیر قرار نمی دهد و به عنوان چربی ذخیره می شود.

کار اصلی انسولین مهار لیپولیز است. این بدان معنی است که انسولین باعث مسدود کردن سوزاندن چربی می شود. سر ریز گلوکز ورودی از مواد غذایی به بقیه بدن فرستاده می شود تا به عنوان انرژی استفاده شود.

پس چه اتفاقی در مدت زمان روزه می افتد؟ خوب، روزه گرفتن تنها روند معکوس آن است. ابتدا بدن شما قند ذخیره شده را میسوزاند و سپس چربی ذخیره شده را میسوزاند. در اصل، در طول غذا خوردن، انرژی غذایی را می سوزانید. در طول روزه، شما از غذای ذخیره شده (قند و چربی) انرژی می گیرید.

توجه داشته باشید که مقدار انرژی که برای بدن شما مورد استفاده قرار می گیرد و در دسترس است یکسان می باشد. میزان متابولیسم پایه یکسان است. این انرژی پایه ای است که برای اندام های حیاتی، تنفس، عملکرد قلب و غیره استفاده می شود. مصرف غذا متابولیزم پایه را افزایش نمی دهد، به جز مقدار کمی برای هضم غذا (اثرات گرمایی غذا).

اگر در حالی که ناشتا هستید ورزش کنید، بدن با سوزاندن شکر شروع به فعالیت می کند. گلیکوژن یک مولکول است که از بسیاری قندها تشکیل شده است. هنگامی که زمان برای استفاده از آن انرژی به دست می آید، کبد به سادگی تمام زنجیرها را از بین می برد تا مولکول های شکر تکی را که اکنون برای انرژی استفاده می شود آزاد کنند.

همانطور که قبلا ذکر شد، ذخیره سازی کوتاه مدت انرژی غذایی (گلیکوژن) مانند یخچال است. انرژی غذا به راحتی به داخل و خارج وارد می شود، اما ذخیره سازی محدودی وجود دارد. ذخیره سازی بلند مدت (چربی) مانند یک فریزر است. غذا سخت تر می شود، اما شما می توانید خیلی بیشتر از آن را ذخیره کنید. اگر 3 بار در روز بخورید، مثل اینکه شما برای غذا 3 بار در روز خرید می کنید و هر بار یخچال پر شده و در آن ذخیره می شود. اگر برای یخچال بیش از حد مواد غذایی وجود داشته باشد آن را به فریزر می برد.

پس چه اتفاقی در هنگام ورزش و روزه گرفتن رخ می دهد؟ خوب، بدن به سادگی انرژی را از یخچال خارج می کند. از آنجا که شما به اندازه کافی گلیکوژن ذخیره شده تا به مدت 24 ساعت در یک روز منظم نگهداری می شود، قبل از اینکه بتوانید از این فروشگاه ها استفاده کنید، باید تمرین جدی انجام دهید.

ورزشکاران استقامت گاهی اوقات به این دیوار ضربه می زنند، در حالی که فروشگاه های گلیکوژن از بین می روند نوبت به مغازه فریزر می رسد و بدن به سراغ استفاده از چربی های موجود در بدن یا همان فرزیر می رود. با ورزش کردن در زمانی  که روزه هستید به بدن و ماهیچه های خود یاد می دهید که در حین ورزش کردن به سراغ چربی ها رفته و از آن ها استفاده کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 722
تعداد کل نظرات : 21
تعداد کل آرا: 459
تعداد کل بازدیدها: 224704

نظرات کاربران

*