در فصل پاییز از چه غذاهایی استفاده کنیم؟ غذاهای مفید برای فصل پاییز کدامند؟

در فصل پاییز از چه غذاهایی استفاده کنیم؟ غذاهای مفید برای فصل پاییز کدامند؟

یکی از نیازهای اساسی انسان، خوردن غذا می باشد، و معمولا همه انسان ها در طول روز سه وعده غذاهای مختلف را مصرف می کنند. اگر چه غذا خوردن یکی از محبوب ترین لذت های دنیا می تواند باشد، ولی بهرت است انسان در هر فصلی متناسب با شرایط و اب هوای آن فصل، غذاهای مفید را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجاند. از این رو، در مطلب حاضر، چندین غذا را که در فصل پاییز بهتر است مصرف شود، خدمتتان معرفی می کنیم.

با تغییر فصل و آغاز شش ماه دوم سال، که هوای به سمت خنکی و سردی پیش می رود، باید در رژیم غذایی خود تغییرات ایجاد کرد. چرا که از دیدگاه طب سنتی هر فصل مزاج خاص خود را دارد و حتما باید سبک زندگی و غذاها نیز متناسب با فصل تغییر کند تا فرد سالم بماند و دچار بیماری‌های روحی و جسمی مرتبط با فصل نشود.

1- لوبیای تازه:

مصرف لوبیای تازه در بهبود عملکرد کلیه ها بسیار مفید است، و سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند. لوبیا به علت داشتن لوتئین[1] (Lutein) در ترکبیاتش برای محافظت از چشم نیز مفید می باشد.

2- سیر تازه:

سیر این خاصیت را دارد که کلسترول بدن را کاهش دهد، و برای سلامتی قلب بسیار مفید باشد. خوردن سیر برای لاغر شدن کمک می کند. و از طرف دیگر التهاب ها و عفونت هایی که در بدن وجود را از بین می برد. و چون دارای خاصیت ضد باکتریایی می باشد، مانع از ایجاد مسمومیت شد، و در نهایت از ریزش مو جلوگیری می کند.

3- پیاز تازه:

به علت داشتن آدنوزین[2] (Adenosine) در ترکیباتش از ایجاد عفونت در بدن جلوگیری می کند، و همچنین میزان لیپوپروتئین پرچگالی[3] (High Density Lipoprotein) را در بدن کاهش می دهد، و برای کاهش فشار خون بالا هم بسیار مفید می باشد.

4- آلو:

آلو سرشار از فیبر می باشد، برای نرمان کردن سیستم گوارشی بدن مفید است، و همچنین یک آنتی اکسیدان قوی می باشد.

5- توت فرنگی:

خوردن توت فرنگی نیازهای روزانه بدن به ویتامین C را تامین می کند، توانایی بدن برای مقابله با بیماری را افزایش می دهد، و برای حفاظت از سلامتی سیستم قلبی – عروقی مفید است، و چون در ترکیباتش دارای منگنز است برای سلامتی استخوان ها هم مفید می باشد.

6- لیمو:

لیمو فواد بسیاری دارد، مصرف لیمو برای فشار بالا، بیماری دندان، تب، یبوست، گوارش، عفونت گلو بسیار مفید می باشد، علاوه بر این برای محافظت از مو و پوست هم بسیار اثر گذار می باشد.

مصرف غذاهایی گفته شد، در این مطلب در کنار غذاهایی دیگر، در فصل پاییز موجب حفظ سلامتی و ایجاد روحیه سالم و با نشاط خواهد بود.

 

[1] - لوتئین به عنوان یک آنتی‌اکسیدان در برخی مواد غذایی مثل سبزیجات برگ‌دار و تیره رنگ مانند کلم برگ و کاهو با برگ‌های سبز تیره یافت می‌شود.لوتئین در زرده تخم‌مرغ و ذرت نیز یافت می‌شود. این ماده مفید علاوه بر مقابله با بیماری‌های مهلکی مثل سرطان و تنگی عروق به پیشگیری از بیماری‌های چشمی و پوستی نیز کمک می‌کند.لوتئین به عنوان یک آنتی‌اکسیدان، رادیکال‌های آزادی را که دائماً در بدن شما به سلول‌ها آسیب می‌رسانند خنثی می‌کند

[2] - آدنوزین نوکلئوزید پورینی است که از اتصال آدنین به قند ریبوز ساخته میشود.آدنوزین با پیوندهای فسفاته مانند ATP و ADP نقش بسیار مهمی در چرخه انرژی سلولی دارد، همچنین ترکیباتی مانند cAMP نقش بسیار مهمی در انتقال پیام و تنظیم عملکردهای سلولی دارند.

[3] - نوعی لیپوپروتئین هستند که به اچ دی ال (HDL) نیز معروفند. این دسته از لیپوپروتئین‌ها کلسترول را از بافتهای خارج کبدی به کبد بمنظور دفع در صفرا تسریع می‌کنند. میزان مناسب این نوع لیپوپروتئینها در خون، خطر ابتلا به بیماری کرنری قلبی را کاهش می‌دهد.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 780
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1523
تعداد کل بازدیدها: 60692


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)