در طول روز چقدر باید آب بخوریم | عوارض و خطرات کمبود آب در ارگانیسم بدن انسان

در طول روز چقدر باید آب بخوریم | عوارض و خطرات کمبود آب در ارگانیسم بدن انسان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/23

آب مایه حیات است، متخصصان توصیه می کنند که افراد برای داشتن زندگی سالم به مقدار کافی آب بنوشند، ولی بسیاری از ما، از مقدار آبی که روزانه باشد استفاده کنیم خبر نداریم و لذا به اندازه کافی آب نمی خوریم، کمبود آب در بدن انسان عوارض متعددی در پی دارد.

وقتی صبحت از سبک زندگی سالم می شود، علاوه بر داشتن تغذیه سالم، استفاده کافی از مایعات و نیز داشتن تحرک فیزیکی کافی نیز مد نظر می باشد. در این میان شاید استفاده کافی از مایعات برای بسیاری از مردم آنچنان تعریف دقیق و مشخصی نداشته باشد و خیلی از افراد و مردم از اینکه روزانه چقدر باید آب بنوشند، اطلاع دقیقی ندارند. در صورتی که انسان بر حسب وزن بدن خود باید روزانه آب بنوشد تا زندگی سالمی داشته باشد.

- وزنتان هر چقدر می باشد، به همان مقدار هم باید آب بنوشید

جالب است بدانید که، منابع مختلف هر روزه در مورد آب و اهمیت آن اطلاعات گوناگونی را انتشار می دهند. یکی از موضوعاتی که به صورت گسترده انتشار یافته است، عبارت از این می باشد، که مقدار آبی که روزانه باید بنوشید باید با وزن بدن شما متناسب باشد. در بسیاری از موارد، انسان ها نوشیدن آب را با نوشیدن دیگر مایعات اشتباه می گیرند. یعنی نوشیدن آب میوه به معنای نوشیدن آب نمی باشد. برای داشتن متابولیسم سالم، لازم است هر روز به مقدار معین آب بنوشید. مقدار آب مصرف شده بر حسب وزن بدن متغیر می باشد.

آیا مقدار آبی که روزانه باید بنوشید، را می دانید؟ جدول زیر به شما کمک می کند.

در طول روز چقدر باید آب بخوریم | عوارض و خطرات کمبود آب در ارگانیسم بدن انسان

 

اگر قصد دار به مقدار آب مورد نیاز روزانه خود، آب بنوشید، ولی نمی توانید در این موقع به داخل آبی که می خواهید بنوشید به اندازه یک قارچ لیمو و یا میوه مورد علاقه خود را بندازید و بنوشید. این کار هم ظاهر آب را زیباتر می کند و هم آب را زنده می کند. بر اساس نظر متخصصان، یک برگ سبز در داخل آب موجب با نشاط و زنده تر شدن آب می شود. لذا سعی کنید به آبی که می خورید، دقت داشته باشید.

- در صورت کمبود آب در ارگانیسم بدن چه اتفاقی می افتد؟

کمبود آب برای ارگانیسم بدن انسان خطرناک می باشد. خشکی پوست، شکننده شدن موها و غیره از عوارض کمبود آب در ارگانیسم بدن انسان می باشد. همانطور که مشاهده می شود، مشکلات و اختلالات زیبایی تنها به دلیل کمبود آب در بدن روی می دهد. بسیاری از ما احساس تشنگی و گرسنگی از هم تشخیص نمی دهیم. به همین دلیل متخصصان توصیه به نوشیدن آب با استکان می کنند. اگر شما در جایی شاغل هستید، تلاش کنید به همراه خود آب نگه دارید، اما در ظرف های بزرگ آب نخورید، خوردن آب به اندازه کم کفایت می کند.

خستگی مزمن و شدید می تواند در نتیجه کمبود آب در بدن ایجاد شود. دلیل این است که اگر در ارگانیسم بدن انسان کمبود آب وجود داشته باشد، خون غلیظ تر می شود و لذا تپش قلب کُند می گردد و خون به سمت مغز به کُندی پمپاژ می شود و واقعیت این است که کمبود آب سبب به وجود آمدن روحیه و حال بد در انسان می شود.

در زمان غذا خوردن و در وسط خوردن غذا آب نوشیدن مضر می باشد، چرا که مایعات، اسیده معده را رقیق می کند و سبب می شود که غذا بد هضم شود و این امر در آینده می تواند موجب ایجاد مشکلات گوارشی شود. به همین دلیل نوشیدن آب بلافاصله بعد از غذا خوردن توصیه نمی شود. اما برخی از کارشناسان عکس این مسئله فکر می کنند. بر اساس تحقیقات دانشمندان دانشگاه کلگری (University of Calgary) کانادا، نوشیدنی ها به هیچ وجه بر روی اسید معده تاثیر نمی گذارند. بلکه میزان اسیده معده را تنظیم می کند. لذا بر اساس عقیده این دانشمندان نوشیدن آب در حین غذا و قبل از آن به انسان کمک می کند که کمتر غذا بخورد. از این رو، لازم است انسان در کنار هر غذایی و در بین آن به مقدار یک استکان آب بنوشد.

- نوشیدن بیش از 3 لیتر آب در روز و اما

فرمولی موجود است، که نشان می دهد انسان برای هر یک کیلوگرم وزن خود باید به مقدار 30 تا 40 میلی لیتر آب بنوشد. به طور متوسط فردی که دارای 70 کیلوگرم وزن می باشد، روزانه باید 2.5 لیتر و کمی بیشتر آب بنوشد. البته این معنای این نیست که انسان روزانه 3 لیتر آب بنوشد. چرا که انسان آب را از منابع دیگر هم به دست می آورد. آب میوه ها، سوپ ها، سبزیجات و غیره هم آب بدن را تامین می کنند. به طور متوسط روزانه ارگانیسم بدن انسان دو لیتر (در فصل گرم بیشتر از این) مایع ترشح می کنند. تنها کلیه ها روزانه حدوداً یک لیتر تا سه لیتر مایع ترشح می کند. علاوه بر این پوست، روده ها و ریه ها هم آب ترشح می کنند.

برخی از انسان ها کمتر آب می نوشند، به همین دلیل این افراد در سلامتی خود با مشکلات متعددی مواجه می شوند، از جمله آن بیماری کلیوی، یبوست و ... می باشد. این گونه افراد پوست شان زودتر پیر می شود و طراوت خود را از دست می دهد. بر اساس نظر برخی از پزشکان، تنها دلیل برخی از مشکلات و اختلالاتی که در سیستم ایمنی بدن انسان به وجود می آید، ناشی از کمبود آب در ارگانیسم بدن می باشد.

برخی دیگر از انسان ها، در طول روز حتی بیشتر از 3 لیتر آب می نوشند، البته این امر هیچ گونه تاثیر منفی بر سلامتی انسان ندارد. اما در زمان مبتلا بودن به بیماری های قلبی، کلیوی و برخی دیگر از بیمارها بهتر است، مصرف آب را محدود کرد. البته این مسئله را پزشک معالج تعیین می کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276314

نظرات کاربران

*