در زمان گازگرفتگی حیوانات چکار باید بکنیم؟ طریقه معالجه گاز گرفتگی حیوانات

در زمان گازگرفتگی حیوانات چکار باید بکنیم؟ طریقه معالجه گاز گرفتگی حیوانات

هر ساله دردنیا برای بسیار از مردم پیش می اید که توسط حیوانات مختلف گاز گرفته می شود، که معمولا اولین واکنش آنها فریاد زدن می باشد، ولی بعد از آن بسیاری از مردم نمی دانند که باید چکار کنند. از این رو، در مطلب زیر شما را به طریقه معالجه گاز گرفتگی حیوانات اشنا می کنیم.

گاز گرفتگی حیوانات شاید در بین مردم شایع نباشد، اما باید با با کسب آگاهی از خطرات آن، آمادگی لازم را برای چنین حوادثی بدست اورد. شما باید از کارهایی که بعد از گاز گرفتگی حیوانات باید انجام شود مطلع باشید، و تا جان خود و یا شخص دیگری که توسط حویانات گاز گرفته شده را نجات دهید و همچنین از ابتلا به انواع بیماری ها از جمله هاری پیشگیری کنید. متسفانه وقتی حیوانی مانند سگ یا گربه و شما را گاز گرفت و یا چنگ انداخت که منجر به بریدگی و زخم در بدنتان شدهف احتمال ابتلا به هاری بسیار زیاد می باشد. بنابراین باید از خود مراقبت کنید و بلافاصله اقدامات درمانی را انجام دهید.

خطرات اصلی گاز گرفتگی حیوانات عبارتند است از: تحریک موضعی، سپسیس Sepsis (آلودگی به خونریزی)، هاری (بیماری شدید عفونی). گازگرفتگي  باعث تخريب پوست و بافتهاي زيرپوستي انسان مي گردد که معمولاً يک يا چند ناحيه از بدن در معرض اين صدمات قرار مي گيرد .اين آسيب در اثر گاز گرفتگي سگ،  گربه، موش، موش خرما، خرگوش، حيوانات وحشي و يا انسان رخ مي دهد که در اثر آن باکتريهاي بي هوازي و هوازي در محل صدمه قرار مي گيرند.

بر اساس تحقیقات بر اثر گاز گرفتگی حیواناتی مانند گرگ، سگ، گربه، روباه، گاو، گوسفند، موش و ... ویروس هاری می تواند به انسان انتقال یابد.

این ویروس در زمان گاز گرفتگی از حیوان بیمار وارد بدن انسان می شود. و از یک انسان به انسان دیگر هم می تواند منتقل شود.

اگر حیوان، گردن و صورت را گاز بگیرد، بسیار خطر ناک است و اگر فردی که به وسیله حیوانات گاز گرفته شده درمان نشود، صد در صد احتمال مرگ وجود دارد. از این رو، بعد از گاز گرفتگی فرد را حتما به پزشک منتقل کنید.

طریقه معالجه گاز گرفتگی حیوانات

در درجه اول زخم را با آب جاری و صابون به مدت 5 دقیقه بشورید. سپس به زخم ضد عفونی کننده هایی مانند ید و الکل بمالید. و بعد از آن زخم را با باند استریل پانسمان کنید.

پس از انجام این کارها، لازم است که فرد مجروح به به بیمارستان منتقل شود. در بیمارستان زخم را معاینه و سپس به خود زخم و اطرافش آمپول ایمونوگلوبولین (Immunoglobulin superfamily) زده می شود. و در ادامه به فرد بیمار واکسن هاری تزریق می شود. واکسن در بیشترین حالت 6 بار و در روزهای مختلف (اولین روز، سومین روز، 7 مین روز، 14 مین روز، 30 مین روز، و 90 مین روز) به دست بیمار تزریق می شود.

بعد از تزریق واکسن لازم است که بیمار حداقل به مدت 30 دقیق تحت نظر پزشک باشد. بعد از اتمام دوره درمان به بیمار گواهی نوع واکسن، داده می شود. و همچنین قرص های آنتی بیوتیک هم برای بیمار تجویز می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 786
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1539
تعداد کل بازدیدها: 61854


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)