در زمان وقوع زلزله چکار باید کرد؟ اقدامات لازم در زمان زلزله کدامند؟

در زمان وقوع زلزله چکار باید کرد؟ اقدامات لازم در زمان زلزله کدامند؟

اخیرا در کشورمام زلزله کرمانشاه را شاهد بودم که منجر به کشته شدن تعدادی از مردم و تخریب و خرابی بسیار از روستاها و شهرها شد، به همین مناسبت در این یادداشت برخی از کارها و اقداماتی که در موقع وقوع زلزله می توان آنجام داد تا از صدمات و آسیب های آن در امان بود را تقدیم شما می کنیم.

زلزله یکی از حوادث طبیعی ترسناک در زندگی انسان می باشد. در طول تاریخ در اثر زلزله های وحشتناک، خیلی از انسان ها جان خود را از دست داده اند، حتی در برخی از مواقع کل یک شهر با ساکنانش از روی زمین محور شده است، در ایران همه در زمان های مختلف زلزله های با شدت ریشتر زیاد و یا کم به وجود می آید. چنانکه چند هفته قبل در ایران زلزله ای رخ دادن که منجر به کشته شدن تعداد زیادی از مردم غرب کشور شد. و بعد از آن هم پس لرزه های آن در ایران و حتی کشورهای همسایه موجب ایجاد ترس در بین مردم شد. از این رو، سوالی که مطرح می شود این است که، در زمان زلزله چه باید کرد؟ که تا حد امکان خودمان را از خطر مرگ نجات دهیم؟

برای پاسخ دادن به این سوالات آکادمی علوم جمهوری آذربایجان، توصیه های زیر را ارائه داده است.

- اقدامات لازم برای در امان ماند از خطرات زلزله:

1- در زمان زلزله، و موقعی که زمین می لرزد، انسان می ترسد، و استرس و عصبی شدن به وجود می آید. به همین دلیل در زمان وقوع زلزله اولین کار برای افراد حفظ ارامش خود می باشد.

2- اگر شما احساس کردید که ساختمان و یا زمین دارد می لرزد، به این لرزش واکنش عصبی نشان ندهید، (مانند جیغ زدن از روی ترس، و یا حرکاتی که تاثیرات روانشناختی بر روی انسان های دیگر می گذارد و ...)

3- اگر در محیط بسته می باشید، به سرعت در یک مکان امن مانند چهارچوب در و ... پناه بگیرید. و یا در گوشه ها و کنج های اتاق پناه بگیرید. فراموش نکنید که در زمان لرزش ابتدا دیوارهای خارجی منزل ترک بر می دارد. و یا تخریب می شود، به همین دلیل به سمت پنجره نروید، و یا در زیر پنجره ها هم پناه نگیرید.

4- در زمان وقوع زلزله در کنار لوازم و اشیایی سنگین (مانند یخچال، و ...) پناه نگیرید، احتمال دارد این لوازم بر روی شما چپه شوند.

5- در زمان زلزله سعی نکنید که از ساختمال خارج شوید، در چنین مواقعی نمی توان در راه پله حرکت نمود. اگر این کار را انجام دهید بسیار خطرناک می باشد، چرا که پله ها می توانند تخریب و از بین بروند.

6- اگر شما در یک ساختمان بلند طبقه زندگی می کنید، در زمان زلزله به سمت آسانسور و یا راه پله فرار نکیند، به جای آن سعی کنید در چهارچوب در و یا در گوشه ها و کنج های دیوارهای داخلی ساختمان پناه بگیرید.

7- در زمان زلزله از پنجره ها به بیرون نپرید. این کار می تواند سبب مرگ و یا زخمی شدن شما گردد.

8- در زمان وقوع زلزله اگر در محیط عمومی هستید به سمت جهتی که مردم هجوم می برند فرار نکیند، برای خود مکان امنی پیدا نماید. اگر امکان داشت کودکان کم سن و سال را هم به مکان امن منتقل کنید.

9- اگر در زمان زلزله سوار بر ماشین هستید، تا حد امکان ماشین را بر روی پل و یا روبروی ساختمان های بلند مرتبه نگه ندارید.

10- فراموش نکنید که در زمان زلزله احتمال دارد چندین بار پس لرزه های ان را احساس کنید. به همین دلیل تا اخر سعی کنید از خود مراقبت نماید.

11- زلزله چندین ثانیه طول می کشد. بعد از اینکه لرزش ها تمام شد توجه داشته باشید که ایا خود و یا نزدیکانتان سالم هستند و یا نه، اگر زخمی شده باشند، سعی کنید به آنها با کمک های اولیه کمک نماید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
در زمان وقوع زلزله چکار باید کرد؟ اقدامات لازم در زمان زلزله کدامند؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)