درمان و معالجه افسردگی بعد از زایمان | چگونه افسردگی بعد از زایمان را درمان کنیم

درمان و معالجه افسردگی بعد از زایمان | چگونه افسردگی بعد از زایمان را درمان کنیم

افسردگی بعد از زایمان اختلال و بیماری بسیار شایع در بین زنان می باشد، این افسردگی به فاصله کوتاهی بعد از زایمان به وجود می آید، روش درمان خاصی ندارد، ولی می توان با انجام برخی از اقدامات از شدت آن کاست و مدت زمان بهبود را کاهش داد.

 

درمان و معالجه بیماری افسردگی بعد از زایمان نسبت به شدت آن تغییر می کند، در زمان افسردگی، مادران جوانی که بیمار هستند، در کنار استفاده از دارو باید روان درمانی هم انجام دهند. مدت معالجه هم بستگی به شدت و سنگینی افسردگی و بیماری دارد. که می تواند چند ماه ادامه داشته باشد، در کنار معالجه نباید کمک های شوهر را نیز فراموش کرد، که در درمان افسردگی بسیار مهم و اثر گذار می باشد. برای اینکه مادران این دوران را بتوانند، به راحتی  بگذرانند، توصیه می شوند کارهای زیر را انجام دهند.

1- یکی از کارهایی که شما را خوشحال می کند، را هر روز انجام دهید، مثلا صحبت کردن با دوستان و یا پیاده روی در هوای آزاد و گذارنند وقت بیشتری با همسر.

2-  از در خواست کمک کردن، اجتناب نکنید، از اطرافیان کمک های معنوی و روحی – روانی بگیرد.

3- اگر امکان دارد، با افرادی که مشکل شما را دارند دیدار کنید و یا به گروه های که در این زمینه تشکیل شده اند، ملحق شوید.

4- لازم است بدایند که، افسردگی بعد از زایمان می تواند به شکل بسیار شدید باشد و حتی یکسال هم ادامه داشته باشد.

5-  روانشناسان می گویند، بسیاری از خانم های جوان بعد از بارداری به علت تغییر قیافه احساس افسردگی می کنند، که یک عمل اشتباهی است.

6- افسردگی بعد از زایمان را نباید با اندوه تازه مادران (Maternity blues )که معمولا بعد از زایمان به وجود می آید، اشتباه گرفت. اندوه تازه مادران در 70 درصد زنان زایمان کرده مشاهده می شود. مادرانی که دارای اندوه تازه مادران می باشد به غم، اندوه، اضطراب، گریان بودن و برخی از علائم افسردگی دچار می شوند. این شرایط به مدت ده روز ادامه دارد و پس از ده روز بر طرف می گردد.

7- افسردگی زایمان می تواند به صورت شدید باشد و یکسال ادامه یابد، ولی در زنانی که تحت درمان می باشند، به سه ماه کاهش می یابد. اما در این مدت مادران با نوزاد خود کمتر احساس خوشحالی پیدا می کند.

8- شیر خوردن نوزاد هم می تواند مادر را دچار افسردگی نماید، چرا که مادران شیر ده دارای زمان کمتری برای خود می باشند و چون استفاده از دارو را برای نوزاد مضر می دانند، دچار استرس می شوند.

9- اگر چه افسردگی بعد از زایمان بیماری شایع می باشد، ولی متخصصان تشخیص روشنی از آن ندارند. بر اساس گفته های روانشناسان، معمولا زنانی که در سن پایین مادر می شوند، با این مشکل بیشتر مواجه می شوند. ریسک ابتلا به افسردگی بعد از زایمان در  مادران کم سن و سال 30 درصد می باشد. در زنانی که در گذشته دچار افسردگی بودند، احتمال افسردگی بعد از زایمان 25 درصد و در زنانی که در زایمان اول خود دچار افسردگی بوده اند، 85 درصد می باشد.

10- مهمترین کمک برای زنانی که بعد از زایمان دچار افسردگی می شوند، حمایت و کمک شوهر می باشد. اما لازم است توجه داشته باشید که این شرایط برای پدران می تواند ترسناک باشد. به همین دلیل طبیعی می باشد که پدران در این شرایط ندانند که باید چکار بکنند.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 6

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
درمان و معالجه افسردگی بعد از زایمان | چگونه افسردگی بعد از زایمان را درمان کنیم
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 6


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)