درمان و رفع بواسیر با غذا | غذاهای مفید برای کسانی که بواسیر دارند

درمان و رفع بواسیر با غذا | غذاهای مفید برای کسانی که بواسیر دارند

بواسیر یا هموروئید (Hemorrhoid) یکی از بیمارها و مشکلات بسیار شایع در بین مردم است، که به گشاد شدن رگ های وریدی در مجرای معقد گفته می شود. که معمولاً افراد زیادی در برهه از زندگی آن را تجربه می کنند، یکی از مهمترین علل ایجاد بواسیر مشکل یبوست می باشد، لذا در درجه اول باید یبوست را برطرف نمود، برای درمان و رفع یبوست غذا بسیار کمک کند است، در این مقاله به بررسی غذاهای مفید برای یبوست می پردازیم.

بواسیر یکی از شایع ترین اختلالات می باشد، یکی از دلایل و علل اصلی ایجاد کننده بواسیر، یبوست مزمن می باشد. در افرادی که دچار بواسیر هستند، یبوست زود به زود رخ می دهد، رگ های گشاد شده خیلی بیشتر ورم می کنند و سبب خونریزی می شوند. در نتیجه بواسیر شدیدتر می شود و عوارض سنگی به دنبال دارد. این گونه افراد، که دچار بواسیر هستند حتماً باید از یبوست جلوگیری نمایند. در این رابطه غذاها بسیار مفید هستند و سبب بهبود فعالیت روده ها می شوند و نیز از یبوست پیشگیری می کنند. از جمله این غذاها عبارتند از:

1- محصولات و غذاهایی که از فیبر گیاهی سرشار می باشند. میوه های تازه و سبزیجات به ویژه چغندر، هویج، گل کلم، کلم بروکلی و غیره و نیز بلغور حبوبات به ویژه بلغور جو و سبوس گندم مفید هستند. علاوه بر اینها زرد آلو و آلو هم تاثیرات ویژه ای بر روی یبوست دارند. این دو میوه حتی در زمان یبوست های شدید هم مفید و کمک کننده هستند. اگر به زرد آلو و آلوی تازه دسترسی ندارید، می تواند از زردآلو و آلوی خشک شده استفاده کنید، که همان تاثیرات را دارد.

سبوس گندم در زمان یبوست بسیار مفید و موثر است. به افرادی که از یبوست اذیت می شوند، توصیه می گردد سبوس گندم را به خوراک های روزانه خود اضافه کنند. به اندازه یک قاشق غذاخوری سبوس گندم را می توانید به غذای مورد علاقه خود مانند سوپ، پوره و غیره اضافه کنید.

درمان و رفع بواسیر با غذا | غذاهای مفید برای کسانی که بواسیر دارند

2- محصولات لبنی به ویژه ماست یا کفیر که غنی شده با بیفیدوباکتر (Bifidobacterium) و لاکتوز هستند برای پیشگیری از یبوست و درمان آن مفید هستند.

البته توجه داشته باشید که، نوشیدن چای، قهوه، آب انار، کیسل (نوشیدنی دسر روسی) و نوشیدنی های الکلی در زمان داشتن بواسیر بسیار مضر می باشند.

3- روغن های گیاهیی از جمله روغن زیتون و روغن کتان مفید هستند، این روغن ها را به سالاد سبزیجات می توانید اضافه کنید. شب ها قبل از خواب به اندازه یک لیوان کفیر را با یک قاشق چای خوری روغن زیتون مخلوط کنید و سپس آن را بنوشید. این مخلوط ساده روده ها را به خوبی به فعالیت می اندازد.

پزشکان برای افراد که از بواسیر اذیت می شوند، این توصیه ها را می کنند:

- در طول روز، زود به زود حدود 5 الی 6 بار غذا در حجم کم بخورید.

- در طول روز به مقدار یک و نیم تا دو لیتر آب آشامیدنی و تمیز بنوشید.

- تحرک داشته باشید، چرا که برای فعالیت روده ها تحرک مفید است.

- از پرهیزهای غذایی استفاده نکنید. به ویژه پرهیزهایی که در حال حاضر مطرح می باشد از جمله پرهیز از برنج و پروتئین بسیار مضر است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.3
sigmaمجموع آرا: 6

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1101
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
درمان و رفع بواسیر با غذا | غذاهای مفید برای کسانی که بواسیر دارند
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.3
sigmaمجموع آرا: 6


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)