درمان مسمومیت با الکل | درمان مسمومیت مشروبات الکلی

درمان مسمومیت با الکل   |  درمان مسمومیت مشروبات الکلی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/07/08

امروزه خوردن مشروبات الکلی در بین جوانان شایع شده است و بلایی که این روزها  باعث شده عده ای زیادی  از مصرف کنندگان را به کام مرگ بکشاند خوردن مشروبات الکی دست ساز است این مشروبات که عموما در اشپزخانه ی زیر زمین درست میشود در ترکیبات ان از ماده های سمی استفاده شده که میتواند عوارض خطرناکی برای فرد ایجاد کند و گاهی نیز مرگ را به همراه داشته باشد. در مدت اخیر از امار بدست امده ابتدا چند نفر در رفسنجان، سه نفر در شیراز، سپس پنج نفر در کرمان بر اثر مصرف مشروبات دست‌ ساز کشته شدند. پس بهتر است برای مباارزه با تولید مشروبات الکلی دست ساز ودستگیری عاملان آن تلاش کنیم و همچنین از عوارض مرگ بار مشروبات الکلی دست ساز مطلع شویم و اگاهی خود را در این زمینه بالا ببریبم.

خطرات مشروبات الکلی دست ساز|عوارض مصرف الکل

در کل اگر فردی به مدت طولانی مشروبات الکلی مصرف کند مسمومیتی در بدن فرد شکل میگیرد که بستگی به میزان  مصرف ان و بدن فرد  مصرف کننده متفاوت است. عوارض که الکل ایجاد میکندشامل : سرخوشی، اختلال در تکلم، تلوتلو خوردن، خواب‌آلودگی، استفراغ، اسهال، اختلال در بینایی، افزایش زمان عکس‌العمل‌های فردی، از بین رفتن تفکر منطقی، کاهش سطح هوشیاری، از دست رفتن حافظه، صدمات ناشی از حوادث در اثر عدم هوشیاری مانند تصادفات رانندگی، سقوط از ارتفاع، نزاع، سوختگی یا غرق‌شدگی، در ادامه مصرف طولانی‌مدت الکل مشکلات زیادی برای سلامت فرد ایجاد می‌کند که می‌تواند شامل موارد زیر باشد: بیماری‌های قلبی و عروقی، مشکلات کبدی، بیماری‌های گوارشی، آسیب به سلول‌های عصبی،  ایجاد اختلالات دائمی در عملکرد مغز، سوءتغذیه و سرطان.علاوه بر ان ممکن است فرد مصرف کننده نوعی وابستگی حاد به الکل پیدا نماید که به ان الکسیم میگویند


خوردن بیش از حد الکل و مشروبات الکلی حتی اگر دست ساز نباشد خطرات جبران ناپذیری به همراه دارد اما در این بین خوردن مشروبات الکلی دست ساز عوارض خطرناک تری برای فرد مصرف کننده دارد .مصرف مشروبات الکلی با توجه به بدن فرد و میزان نصرف میتوتند فرد مصرف کننده را به کما و حتی مرگ بکشاند.

چه مادهای در الکل منجر به مرگ میشود؟

در تولید مشروبات الکلی دست ساز که حاوی ماده ای سمی  خطرناک به نام متانول است  که می‌تواند منجر به بروز مسمومیت‌های شدید منجر به مرگ و یا کوری دائمی در فرد شود. البته متانول جز در مشروبات الکلی دست‌ساز، در مایع شیشه‌شوی، برخی از ضدیخ‌های خطوط گاز، مواد دستگاه‌های کپی، حلال‌ها و پاک‌کننده‌های کاربراتورهای ماشین نیز موجود است.متانول در بدن به موادی تجزیه می‌شود که این مواد شدیدا سمی است. مسمومیت با متانول اغلب از طریق خوردن این ماده گزارش شده ولی مسمومیت از طریق تنفس و تماس پوستی هم دیده شده است.در مسمومیت خفیف تا متوسط، بیمار به صورت ناگهانی علایم مسمومیت را بروز می‌دهد مانند عدم تعادل، از بین رفتن خویشتن‌داری، درد شکمی، تهوع و استفراغ، سردرد و اشکال در بینایی.


درمان دارویی مسمومیت با الکل

به دلیل انکه مصرف الکل منع شده است اما عده ای وجود دارند که ان را مصرف میکنند و ممکن است به مسمومیت ان هم دچار شوند به همین خاطر باید سعی شود که در صورت وجود علایم مسمومیت حتما به پزشک مراجعه نمایند عده ای به دلیل ترس ازاینکه به عنوان مجرم شناخته شوند به پزشک مراجعه نمی کنند و جان خود را به خطر میاندازند در صورتی که در مراکز درمانی فقط به چشم بیمار به فرد مصرف کننده نگاه میشود نه مجرم و هدف مراکز درمانی کمک به بیمار و جان انهاس. و هرچقدر فرد زودتر به مرکز درمانی مراجعه کند، احتمال بروز عوارض نیز کمتر می‌شود. نکته مهم دیگر در مواجهه با مسمومیت‌های الکلی، شناسایی منبع آلودگی و حذف آن برای جلوگیری از مسمومیت سایر افراد است. چنان چه فرد در همان ساعات اولیه مسمومیت مراجعه کند، عمل شستشوی معده یا (لاواژ معده) انجام می‌گیرد. برای درمان مسمومیت با متانول یا الکل چوب، تجویز اتانول اساسی‌ترین راه درمان است. بدین صورت که توسط تداخل بین اتانول و متانول، تغییراتی در کبد نیز ایجاد می گردد. در واقع افرادی که مصرف اتانول و متانول همزمان دارند خطر آسیب چشمی کاهش یافته است. در بعضی مواقع تجویز بیکربنات سدیم نیز تاثیر دارد. اگر فردی متانول به تنهایی مصرف کرده باشد شرایط به شدت وخیم‌تر خواهد بود. بسیاری از بیماران به منظور رفع مسمومیت نیازمند دیالیز اورژانسی می‌شوند. برای این گونه از بیماران، داروهایی مانند: گلوکز هیپرتونیک ،آمپول متوکلوپرامید و فاموتیدین تجویز شده و به این دسته از بیماران توصیه می شود به مدت حداقل یک هفته مولتی ویتامین مصرف نمایند

نکات مورد نیاز قبل از امدن پزشک

فردی که دچار مسمومیت با الکل می‌شود، معمولا مقدار زیادی استفراغ می‌کند. یکی از نکات مهم، جلوگیری از ورود استفراغ به راه‌های هوایی است. برای این منظور باید محتویات استفراغ را تا حد امکان از دهان فرد خارج کرد.
 
همچنین باید بدن او را طوری قرار داد که سمت راست قفسه‌سینه بالاتر از سمت چپ آن باشد زیرا ریه راست مسیر مستقیم‌تری دارد و استفراغ خیلی راحت‌تر وارد آن می‌شود. دندان‌های مصنوعی و متحرک نیز باید از دهان خارج شوند. دادن مایعات در این زمان به فرد مسموم ممکن است به ضرر او تمام شود زیرا افراد در این حالت معمولا دچار اختلال هوشیاری هستند و ممکن است با مصرف مایعات در معرض خطر خفگی قرار بگیرند.

پس در صورت وجود علایم مسمومیت جان خود را به خطر نیاندازید و فورا به پزشک مراجعه نمایید

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 2
تعداد کل نظرات : 1
تعداد کل آرا: 3
تعداد کل بازدیدها: 1412

نظرات کاربران

*
S
سیدمصطفی ( 2018-09-30 15:31:12 )
من قبلا مصرف میکردم اما الان پشیمونم. مصرف مشروبات الکلی خیلی ضرر داره. توصیه می کنم هیچکس مصرف نکند.