درمان فوری جوش صورت به روش ساده | بر طرف کردن انواع جوش ها با روش های خانگی و ساده

درمان فوری جوش صورت به روش ساده | بر طرف کردن انواع جوش ها با روش های خانگی و ساده
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/09/23

جوش صورت در همه مردم و افراد به وجود می آید، برخی از مردم بعد از خوردن غذاهای چرب جوش می زنند و برخی دیگر از جمله خانم ها بعد از اصلاح و تیغ یا بند انداختن صورت جوش می زنند، از این رو درمان و پیشگیری و بر طرف کردن جوش با زمینه های مختلف برای بسیاری از مردم به ویژه خانم ها بسیار مهم و حیاتی می باشد.

 1- درمان جوش های ناشی از تغذیه:

گفته می شود که رژیم غذایی در ایجاد و یا بدتر شدن جوش ها نقشی ندارد، اما با این حال بعضی از افراد با خوردن مواد غذایی حاوی چربی زیاد مانند شکلات، آجیل و چیپس جوش صورت شان بدتر می شود. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید، از خوردن غذاهای که فکر می کنید، باعث بدتر شدن جوش هایتان می شود، خودداری کنید.

در بسیاری از افراد جوش صورت ارثی هست و هیچ کار خاصی هم نمی شود کرد. با این وجود، درمان هایی وجود دارد که با انجام آنها می توان این دوره را پشت سر گذاشت. ژنتیک در ابتلا به جوش صورت نقش مهمی دارد.

هیچ وقت کرم های تقویتی و مرطوب کننده یا لوازم آرایشی چرب استفاده نکنید. اگر می خواهید لوازم آرایشی استفاده کنید، حتماً از نمونه فاقد چربی Oil Free استفاده کنید و از همه چیز مهم تر استفاده از کرم ضد آفتاب است که Oil Free و مخصوص پوست های چرب و جوش دار است. همیشه 15 دقیقه قبل از استفاده از محصولات آرایشی ابتدا محلول ضد جوش مانند محلول اریترومایسین (Erythromycin)، 4 % و یا کلیندامایسین (Clindamycin) را به صورت بزنید و بگذارید کاملاً خشک شود و سپس از محصولات آرایشی استفاده کنید و پس از آن رفع نیاز در اولین فرصت حتماً پوست صورت را کاملاً تمیز کنید.

2- درمان جوش بعد از اپیلاسیون یا تیغ زدن صورت:

اگر صورت خود را اپیلاسیون یا Shave می کنید، بهتر است برای جلوگیری از ایجاد جوش به این موارد توجه کنید.

یک ساعت قبل از اصلاح از محلول اریترومایسین به پوست بزنید. سپس بعد از مدت زمان طی شده پوستتان را با آب گرم و صابون کامل بشوئید. سپس ژل اصلاح یا خمیر ریش را حدود دو دقیقه روی پوست به ملایمت ماساژ دهید به این ترتیب پوست هنگام Shave آسیب نمی بیند.

برای جلوگیری از التهاب پوستی بعد از اپیلاسیون یا Shave یا بند انداختن از فرمول مایع زیر استفاده می شود.

- زاج سفید به اندازه یک نخود؛

- یک قاشق غذا خوری الکل سفید؛

- یک قاشق غذاخوری آب لیموی تازه؛

- 60 سی سی آب جوشیده سر شده؛

این مواد را با هم کاملاً ترکیب کنید و روزی 3 بار با پنبه به نقاطی که اصلاح کردید، بزنید. این محلول می تواند به مدت یک هفته در یخچال نگهداری شود. شما می توانید بلافاصله بعد از مو زدایی 3 الی 4 مرتبه روی پوست از کمپرس آب یخ استفاده کنید. و در آخر از دارویی که پزشک یا مشاور پوست به شما توصیه کرده استفاده کنید.

اگر هنگام مو زدایی با تیغ پوست زخم شد، زخم را با آب یخ خوب بشویئد و یک تکه زاج سفید روی زخم بگذارید تا بلافاصله خون ریزی قطع شود.

درمان فوری جوش صورت به روش ساده | بر طرف کردن انواع جوش ها با روش های خانگی و ساده

- درمان های فوری و اورژانسی جوش صورت

در موارد فوری و اضطراری می توانید، از این روش ها کمک بگیرید.

1- کمی جوش شیرین را با آب خمیر کنید و روی جوش بزنید بعد از یک ساعت آن را پاک کنید.

2- شب، قبل از خواب 2 عدد قرص آسپرین را پودر کرده و با آب خمیر کنید و روی جوش بگذارید و تا صبح روی جوش بماند و صبح بشوئید.

3- مقداری آب سیر را روی جوش های که دیده می شوند و به وسیله یک گوش پاکن بمالید و بعد از یک ساعت بشوئید.

4- جوش های روی صورتتان را با کمک قطره های بر طرف کننده قرمزی چشم مانند قطره فلورمتولون (Fluorometholone) یا بتامتازون (Betamethasone) مخفی کنید، به این شکل که 2 الی 3 قطره به وسیله گوش پاک کن به روی جوش ها بزنید و به مدت یک ساعت بگذارید بماند.

5- یک گلوله پنیه ای را دورن آب و نمک ولرم بخیسانید و سپس آن را به مدت 5 دقیقه روی جوش فشار دهید.

درمان فوری جوش صورت به روش ساده | بر طرف کردن انواع جوش ها با روش های خانگی و ساده

6- برای پاک کردن عمق جوش و از بین بردن التهاب و قرمزی جوش، کمی عسل را روی جوش بمالید و بعد از 20 دقیقه صبر کنید و بعد بشوئید.

و آخرین پیشنهاد در موارد اورژانسی که خیلی عجله دارید، از این روش سریع الاثر استفاده کنید.

قبل از خواب مقداری بسیار کمی خمیر دندان را با گوش پاک کن فقط روی جوش بزنید تا جوش را بپوشاند. احتمالاً صبح جوش شما به مرحله پایانی عمر خود رسیده است. اگر صبح اطراف جوش قرمز شده باشد کمی پماد هیدروکورتیزول (Hydrocortisone) روی آن بزنید تا قرمزی و التهاب آن از بین رود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299005

نظرات کاربران

*