درمان بیمارهای روحی – روانی با تغذیه مناسب | تاثیر غذا بر سلامتی روحی – روانی انسان

درمان بیمارهای روحی – روانی با تغذیه مناسب | تاثیر غذا بر سلامتی روحی – روانی انسان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/16

همه می دانند که تغذیه و غذای مناسب بر روی سلامتی انسان تاثیر می گذارد، به عقید پزشکان غذا می توان بسیاری از مشکلات و اختلالات ذهنی و روحی روانی را نیز درمان نماید، لذا با استفاده از غذاهای مختلف می توان افسردگی و یا بیماری مانند اسکیزوفرنی و غیره را درمان کرد.

روانشناس معروف فرانسوی فیلیپه پینل (Philippe Pinel)، 200 سال قبل از این گفته بود، که روانی شدن انسان می تواند ناشی از معده و روده باشد.

در سال 1930 در کتاب درسی روانشناسی نوشته شده بود، اساساً بیماری اسکیزوفرنی (Schizophrenia)، در انسان هایی که تغذیه نامناسب دارند، به وجود میث آید. پزشکان در گذشته بر این نظر بودند که تغذیه نامناسب سبب ایجاد اختلالات ذهنی در انسان می شود. تحقیقاتی که در دوره گذشته انجام شده است، تغذیه مناسب و رژیم غذایی درست را برای درمان و معالجه اختلالات ذهنی و ناراحتی های مرتبط با آن موثر دانسته است. متخصصان و کارشناسان برای درمان بیماری های روحی به بررسی و تحلیل تاثیر غذاها بر روی بیماری و درمان آن ها پرداخته اند. توصیه متخصصان برای درمان بیماری های روحی – روانی با غذا عبارتند از:

1- مصرف ماهی؛ تاثیرات مثبتی بر روی افسردگی دارد و سبب کاهش آن می شود:

2- غذاهای تغذیه ای بر روی اختلال در تمرکز هواس، اختلال دو قطبی، ناراحتی و افسردگی تاثیر مثبت دارد و دارای خواص درمان کنندگی می باشد.

3- بر اساس تحقیقات افزایش مصرف امگا – 3، علائم افسردگی را کاهش می دهد. بر اساس نتایج چند تحقیق علمی، مصرف روزانه 1.000 تا 2.000 میلی گرم امگا – 3 به شکل روغن ماهی سبب کاهش علائم افسردگی می شود. حال روحی انسان را بهتر می کند. اساساً این روش بعد از اینکه شروع به درمان کردید، در عرض 3 الی 12 هفته اثرات درمانی خود را نشان می دهد. همچنین مصرف ماهی در وعده های غذایی به صورت سبک، در انسان سبب تاثیرات روحی بسیار مثبت می شود.

4- روغن امگا – 3، در ماهی هایی مانند ماهی قزل آلا و دیگر ماهی های که، در دریای آزاد زندگی می کنند، به مقدار زیاد وجود دارد. استفاده از این روغن ها برای افرادی که به معالجه افسردگی می پردازند، خواص ضد افسردگی دارد. برای بر طرف کردن افسردگی بعد از زایمان نیز بسیار مفید است.

5- برای معالجه بیماری اسکیزوفرنی از ویتامین B3 استفاده کنید. اسم دیگر ویتامین B3، نیاسین می باشد. ویتامین B3 در دنیا برای افرادی که دارای بیماری اسکیزوفرنی می باشند و برای هزاران بیماری دیگر منبع شفا بخش دانسته شده است. پزشک و متخصص معروف آبرام هوفر (Abram Hoffer) که از سال 1917 تا 2009 زندگی می کرد، برای درمان هزاران انسان بیمار تنها از دوزهای متفاوت ویتامین B3 استفاده می کرده است و موجب سلامتی آنها شده است. هوفر گفته است درمان با این ویتامین در 90 درصد مواقع نتیجه موفقیت آمیز گرفته است.

6- رژیم های غذایی با ارزش و علاوه بر این استفاده از اسید آمینه و ویتامین ها برای معالجه و درمان اختلالات ذهنی بسیار مفید است.

7- برای آرامش و داشتن خواب خوب از سنبل الطیب استفاده کنید. سنبل الطیب مانند برخی از داروهای آرام بخش، موجب کاهش برخی ناراحتی ها می شود و علاوه بر این برای راحت خوابیدن به انسان کمک می کند. استفاده از سنبل الطیب در کودکان که به علت عوارض دارو نمی تواند از دارو استفاده کرد و نیز انسان های سن بالا توصیه می شود. البته سنبل الطیب برای اینکه تاثیرات خود را نشان دهد، کمی زمان می برد.

- نکته مهم این است که، قبل از استفاده از گیاهان دارویی، حتماً با پزشک خود مشورت نکنید.

گیاهانی که برای درمان و با هدف دارویی استفاده می شوند، مانند داروها و قرص می توانند دارای عوارض بسیاری جدی باشد. لذا باید ابتدا از تست های مختلف بگذرند. بر اساس گفته های متخصصان افرادی که می خواهند از روش های جایگزین درمانی استفاده کنند، باید این مسئله را مدنظر داشته باشند. چرا که گیاهی بودن و یا داشتن منشا حیوانی دلیل برای اعتبار این داروها نمی باشد.

گیاهان دارویی هم دارای عوارض مختلفی هستند، اینها هم مانند داروهای دیگر دارای تاثیر زیادی می باشند. به همین دلیل قبل از استفاده از روش های درمانی جایگزین، ابتدا با پزشک مشورت کنید به ویژه آن چیزی را که می خواهید مصرف کنید با دکتر در میان بگذارید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 239945

نظرات کاربران

*