درس هایی برای برندسازی(Branding): رسوایی و اشتباهات شرکت های معروف در شبکه های اجتماعی

درس هایی برای برندسازی(Branding): رسوایی و اشتباهات شرکت های معروف در شبکه های اجتماعی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/03/13

بسیاری از افراد یا اشخاص حقوقی ممکن است اشتباهاتی ناخواسته در استفاده از شبکه های اجتماعی(Social Networks) چه به عنوان یک ابزار اطلاع رسانی و چه ابزار بازاریابی انجام دهند. اما این مسئله برای شرکت ها وبرندهای معروف و بین المللی اهمیت خاصی دارد. یک اشتباه کوچک در نحوه بازاریابی یا عملکرد یک شرکت می تواند به سرعت در رسانه های اجتماعی پخش شده و گسترش یابد و منجر به یک رسوایی یا شکست برای آن شرکت و برند(Brand) بزرگ و بین المللی گردد. در این نوشته چند نمونه از اشتباهاتی که شرکت های بزرگ و بین المللی چه در زمینه روش های بازاریابی و تبلیغات و چه در حوزه عملیات و ارائه خدمت انجام داده اند و سبب رسوایی ها و یا اعتراضاتی شده است، آورده می شوند. با خواندن و درس گرفتن از چنین اشتباهات یا رسوایی هایی ما نیز به عنوان یک کسب و کار می توانیم دریابیم و یاد بگیریم که مراقب نحوه رفتار و عملکرد خود چه در حوزه ارائه محصول/خدمت و چه در حوزه بازاریابی باشیم و اشتباهات مشابه این برندهای معروف را تکرار نکنیم.

رسوایی یونایتد ایرلاین(United Airlines)

در ابتدای سال 2017 ویدئویی از داخل یک هواپیما متعلق به شرکت یونایتد ایرلاین منتشر شد که در آن یک مسافر به طرز وحشیانه ای بر روی راهرو هواپیما کشیده می شود تا از هواپیما بیرون رود. گفته می شود که این مسافر به طور تصادفی برای جایگزین شدن با خدمه تعمیرات هواپیما انتخاب شده بود. انتشار این فیلم خود سبب هجمه به این ایرلاین و صدمه به شهرت برند آن شد و چیزی که این صدمه را بیشتر کرد، اظهار نظر مدیرعامل یونایتد ایرلاین بود که با حالتی جانب دارانه از کارمندان هواپیمایی خود به دلیل پیروی کردن از رویه های هواپیمایی قدردانی کرد. البته درست است که ممکن است که این کار طبق قوانین و رویه های خدمت رسانی شرکت های هواپیمایی بوده باشد، اما انجام چنین کاری مستلزم صبر و مهربانی با مسافران است و نه چنین رفتار خشونت آمیزی.

رسوایی شرکت آرایشی بهداشتی داو(Dove)

این شرکت هم در شبکه های اجتماعی به دلیل اینکه سعی داشت تعریف جدیدی از استانداردهای زیبایی ارائه دهد، بسیار معروف شد البته با نگاهی بد. این شرکت در تغییر قوطی های شامپو خود سعی داشت از الگوی بدن انسان(زنان) بهره بگیرد. این کار ممکن است در ظاهر و روی کاغذ جالب باشد اما به سبب اینکه یک الگوی خاص از بدن زنان را به عنوان الگو/شامپو خوب و درست معرفی می کرد، ناراحتی و اعتراضات بسیاری از زنان را برانگیخت.

رسوایی ناخواسته مک دونالد(McDonalds)

در تویئتی(Tweet) از شرکت و رستوران های زنجیره ای مک دونالد در خصوص رئیس جمهور جدید آمریکا یعنی دونالد ترامپ، آمده بود: شما یک نمونه مشمئز کننده از رئیس جمهور هستید و ما دوست داریم که باراک اوباما برگردد. البته مشخصا مک دونالد رسما خود این پست را در توئیتر منتشر نکرده است و این کار هکرها بود ولی نشان می دهد که چقدر یک شرکت باید مراقبت وبسایت و حتی شبکه های اجتماعی خود باشد.

اشتباه در ترفیع فروش شرکت اوبر(Uber)

در زمانی که در اعتراض به قانون محدودیت های مهاجرتی ترامپ رانندگان تاکسی و شرکت تاکسی آنلاین اوبر و لیفت در نیویورک تظاهرات می کردند. مسئولان شرکت اوبر تصمیم گرفتند که از این فرصت استفاده کرده و طرح قیمت گذاری افزایشی(Surge pricing) که در آن در زمان و مکان های اوج تقاضا قیمت خدمات و کرایه تاکسی رانندگان اوبر افزایش پیدا می کرد، را طبق اعلام در شبکه اجتماعی توئیتر خود برداشتند. این کار را بسیاری یک اقدام ضد اعتراض به ترامپ دیدند. در این زمان رقیب این شرکت یعنی لیفت(Lyft)، پیامی در همبستگی با این اعتراض و حمایت از معترضین فرستاد که این اقدام منجر به افزایش قابل توجهی در کاربران تاکسی انلاین لیفت شد.

انتخاب کلمه نامناسب توسط آدیداس(Adidas)

این رسوایی و اشتباه شرکت آدیداس تنها به سبب یک اشتباه ناخواسته و ساده در انتخاب کلمه مناسب صورت گرفت. بعد از ماراتن بوستن، این شرکت در یک تویئت نوشت: تبریک که از ماراتن بوستن نجات یافتید. با توجه به یک بمب گذاری در ماراتن 2013 بوستن، استفاده از کلمه نجات یافتن تداعی کننده آن بمب گذاری بود و تاثیر بسیار ناراحت کننده ای بر مخاطبان و خوانندگان این توئیت داشت. البته شرکت آدیداس عذرخواهی مودبانه ای از این استفاده نادرست از کلمات کرد.

درسهایی که می توان از این اشتباهات برندهای معروف در فعالیت های تبلیغاتی، برندسازی، بازاریابی و عملیات یک شرکت داشت، این است که باید به دیدگاه ها،، نظرات، عواطف، نیازها و خواسته های مشتریان و مخاطبان در فعالیت های مختلف برندسازی از جمله تبلیغات، ترفیع فروش، نحوه خدمت رسانی و تجربه مشتری توجه کرد که حتی ممکن است از انتخاب یک کلمه ای که کمی بار منفی دارد نیز ناراحت شوند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 117
تعداد کل آرا: 1462
تعداد کل بازدیدها: 415314

نظرات کاربران

*