درد سیاتیک در دوران بارداری | چرایی و علائم درد سیاتیک در دوران بارداری

درد سیاتیک در دوران بارداری | چرایی و علائم درد سیاتیک در دوران بارداری
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/03

بارداری برای بسیاری از خانم ها لذت بخش می باشد و دوران خوبی محسوب می شود، ولی درد سیاتیک که معمولاً در دوره بارداری رخ می دهد می توان لذت و شیرینی دوران بارداری را برای بسیاری از خانم ها ناخوشایند نماید. در این مقاله به بررسی درد سیایتک و علائم و نشانه های آن در دوره بارداری می پردازیم

سیاتیک (Sciatica) در دوران بارداری معمول نیست، اما می تواند اتفاق بیافتد و بسیار ناخوشایند باشد. برای زنان باردار حمل نوزاد از جهات مختلف می تواند، لذت بخش باشد، اما اگر آنها درد سیاتیک را تجربه کنند، که این درد بخشی از بارداری نمی باشد، می تواند لذت بخش بودن بارداری را تا حدی کاهش دهد. تخمین زده شده است، که حدود 50 درصد از خانم های باردار دردهایی در ناحیه کمر و زیر کمر را در دوره بارداری و بعد از زایمان تجربه می کنند. اما این امر همیشه ناشی از درد سیاتیک نیست. مطابق مطالعه و تحقیقی که در ژوئن 2008 در نشریه (Current Reviews in Musculoskeletal Medicine) انتشار یافت، نشان می دهد، سیاتیک تنها در حدود یک درصد از زنان باردار اتفاق می افتد.

- علائم سیاتیک در دوره بارداری:

تغییر سطح هورمون ها همراه با مکانیسم افزایش وزن، تغییر مرکز جاذبه، کشش هسته عضلات می تواند در دوره بارداری در رشد و ایجاد سیاتیک نقش داشته باشد. به گفته (Ai Mukai) متخصص توانبخشی در دانشگاه تگزاس آمریکا، زن ها می توانند، تحریک عصب سیاتیک را با تغییر بدن و سایز در دوره باردای به دست آورند. هورمون های بارداری توانایی آمادسازی مفاصل برای زایمان را از دست می دهند و می تواند موجب ایجاد تغییرات زیاد و کشش در رباط ها و مفاصل لگن شود، که منجر به سیاتیک می گردد.

مطابق گفته های (Atul Patel)، متخصص توانبخشی در شهر کانزاس آمریکا، علائم و نشانه های سیاتیک بعد از افزایش وزن بدتر می شود، که معمولاً در سه ماهه سوم بارداری رخ می دهد. افزایش وزن نوزاد به عصب های سیاتیک فشار وارد می کند، که به همین دلیل زنان باردار درد را در تمام نواحی پایین رحم احساس می کنند.

درد سیاتیک در دوران بارداری | چرایی و علائم درد سیاتیک در دوران بارداری

- فاکتورهای خطر سیاتیک در دوره بارداری

زنانی که در معرض خطر ابتلا به بیماری سیاتیک، در دوره بارداری قرار دارند، عبارتند از:

1- زنانی که سابقه ضایعه (آسیب) لگنی دارند؛

2- زنانی که دچار درد مزمن در کمر می باشند؛

3- زنانی که سابقه درد کمر در بارداری های قبلی را دارند؛

- تفاوت درد سیاتیک با درد ساکروایلیاک (Sacroiliac) چیست؟

گاهی وقت ها به نظر می رسد، آنچه در دوره بارداری رخ می دهد، درد واقعی سیاتیک در ناحیه ساکروایلیاک (مفصل خاجی خاصره‌ای) است. که به ساکروم (sacrum) یا استخوان خارجی متصل می باشد. استخوانی مثلثی شکل که در قسمت پایین ستون فقرات قرار دارد و به استخوان مفصلی ایلیوم (iliac) متصل است، که استخوانی بزرگ و بالدار می باشد که بخش فوقانی لگن را پوشانده است.

مطابق نظر پزشکان درد ساکروالیاک (مفصل خاجی خاصره ای) در دوران بارداری از درد سیاتیک شایع تر می باشد. که دلیل آن آرام بخشی به بدن خانم های باردار می باشد. چرا که هورمون هایی که موجب کاهش انعطاف پذیری رباط ها و تاندون ها در لگن زنان برای آماده شدن به زایمان رخ می دهد، منجر به حرکت بیشتر و از دست دادن ثبات می شود، که برای مفصل خاجی خاصره ای نرمال می باشد و می تواند موجب ایجاد درد شدید در ناحیه مفصل خاجی خاصره ای باشد که به سمت پایین باسن ادامه دارد. یعنی به سمت لگن، کشاله ران و پشت ران ادامه می یابد. که یکی از دلایل آن این است که درد در این ناحیه ناشی از درد ساکروایلیاک است نه درد سیاتیک. این درد به سمت زانوها گسترش پیدا نمی کند، در حالی که درد سیاتیک به سمت پاها گسترش می یابد.

ورزش کردن می تواند به تسکین دردهای ناشی از سالکروایلیاک در دوره بارداری کمک نماید.

- درمان سیاتیک در زنان باردار:

در صورتی که زنی مبتلا به سیاتیک باشد، پزشکان و بیماران با این بیماری به صورت محافظه کارانه برخورد می کنند. اجتناب از دارو و روش های غیر ضروری در صورت امکان انجام می شود. از آنجایی که به خوبی شناخته شده است، که سیاتیک می تواند در طول بارداری رخ دهد و بیشتر زنان متوجه این موضوع هستند که آن می تواند بخشی از روند بارداری باشد و سعی می کنند، بدون اینکه رفتار تهاجمی داشته باشند با آن به بهترین نحو کنار بیایند. با این حال، آنها باید اطلاعات کافی در مورد این درد به دکتر ارائه دهند. با این حال به گفته انجمن بارداری آمریکا (APA)، تنها زنان معدودی می توانند برای از بین بردن درد سیاتیک اقدام کنند، که نیاز به دارو و درمان های خاصی نداشته باشند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299052

نظرات کاربران

*