درد در ناحیه تخمدان | علل و دلایل درد در ناحیه تخمدان

درد در ناحیه تخمدان | علل و دلایل درد در ناحیه تخمدان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/21

بسیاری از خانم ها ممکن است با درد در ناحیه تخمدان مواجه شوند، درد تخمدان می تواند نشان و علائم بیماری خطرناک باشد، به همین دلیل لازم است با علل و دلایل به وجود آورنده درد در ناحیه تخمدان آشنا شوید، تا به سرعت روش های درمانی لازم را به کار ببندید.

بسیاری از خانم ها، با دردهایی که در ناحیه تخمدان وجود دارند، مواجه می شوند. این گونه دردها می توانند دلایل مختلفی داشته باشند. از جمله علل و دلایل درد در ناحیه تخمدان می توان به این موارد اشاره نمود:

1- یکی از علل اصلی درد در این ناحیه التهاب تخمدان ها می باشد. دلیل التهاب می تواند عفونت های مختلف مانند، مایکوپلاسما (Mycoplasma)، کلامیدیا (Chlamydia infection)، کاندیدا آلبیکانس (Candida albicans) و غیره باشد. عفونت حتما باید درمان شود. در خیلی از موارد می تواند تشدید شود و منجر به ناباروری شود.

از علائم اصلی عفونت تخمدان می توان به درد در ناحیه پایین شکم و در ناحیه تخمدان ها اشاره کرد. این دردها می تواند به ناحیه کمر هم انتشار یابد.

2- کوچک و چروک شدن تخمدان یا آتروفیت، هم می تواند سبب ایجاد درد باشد. درد ناشی از آتروفیت به صورت، دردهای به شکل گرفتگی می باشد و در برخی موارد هم به صورت دائمی است. اصطراب، احساس سرما، اختلال در سیستم ایمنی بدن از علائم این بیماری می باشد.

3- در برخی موارد درد در این ناحیه نشانه و علائم کیست می باشد. کیست ها در زمانی که کوچک هستند، درد ندارند. اما با بزرگ شدن کیست عصب های اطراف و اندام های اطراف کیست، تحت فشار قرار می گیرند و در نتیجه سبب ایجاد درد می شوند.

4- در نتیجه پیچ خوردن کیست های تخمدان، گردش خون در این ناحیه مختل می شود. التهاب و از بین رفتن بافت ها رخ می دهد، به همین دلیل در زنان دردهای شدیدی ایجاد می شود. در نتیجه می تواند در خانم ها التهاب صفاق (Peritonitis) را به وجود آورد. التهاب صفاق می تواند منجر به مرگ شود. این التهاب تنها با عمل جراحی درمان می شود.

5- پیچ خودن تخمدان ها هم می تواند، سبب دردهای شدید شود. این اختلالات در نتیجه تنش های فیزیکی شدید به وجود می آید. این اختلال بیشتر در کودکان رخ می دهد. علاوه بر این، زنانی که قرص های بارداری مصرف می کنند و زنان باردار هم احتمال دارد، با پیچ خوردن تخمدان مواجه شوند.

درد در ناحیه تخمدان | علل و دلایل درد در ناحیه تخمدان

علائم پیچ خوردن تخمدان عبارتند از: درد شدید در ناحیه تخمدان، حالت تهوع، استفراغ و بزرگ شدن سایز تخمدان می باشد. با عمل جراحی فوری می توان این مشکل را بر طرف کرد. اما اگر درمان های پزشکی لازم به موقع انجام نشود، تخمدان احتمال دارد از بین برود. در چنین زمانی تخمدان را خارج می کنند.

6- در زمان تخمگذاری هم، فولیکول تخمدان بزرگ شده غشای تخمدان را سوراخ می کند و از تخمدان خارج می شود. اما گاهی در زمان تخمگذاری احتمال دارد، تخمدان پاره شود. که به آن «آپوپنی تخمدان» می گویند.

در این موقع خون به حفره شکمی خالی می شود و در نتیجه در خانم های التهاب صفاق به وجود می آید. تنها راه درمان این وضعیت نیز جراحی می باشد. تخم دان پاره شده بخیه زده می شود و خون داخل شکم تمیز می شود و از داروهای مخصوص استفاده می گردد.

دلیل ترکیدن تخمدان گاهی بعد از رابطه جنسی و یا انجام ورزش های سخت روی می دهد و گاهی هم بی دلیل می باشد. از علائم و علل ترکیدن تخمدان می توان به درد شدید و ناگهانی، بی حالی، سر گیجه، استفراغ، افت فشار خون، افزایش ضربان نبض و گاهی ترشحات خونی اشاره کرد.

7- گاهی برای درمان ناباروری در زنان درمان های هورمونی تعیین می شود. در دوره درمان به ویژه اگر طولانی مدت باشد، می تواند در تخمدان زنان موجب ایجاد سندرم Hyperstimulation شود. از جمله علائم این اختلال می توان به بزرگ شدن تخمدان، به وجود امدن کیست با تعداد بالا، درد در تخمدان و علاوه بر اینها افزایش وزن خانم ها، نفخ شکم، تنگی نفس، کاهش ترشحات و ... اشاره نمود.

8- علل دیگر درد در ناحیه تخمدان می توان ورم ها در این ناحیه اشاره کرد.

9- اگر بعد از انجام همه معاینات و آزمایش ها دلیل اصلی درد تخمدان مشخص نشد، به روان درمانگر زنانه باید مراجعه نمود. یک نکته هم که لازم است گفته شود، این است که درد در لگن کوچک می تواند به دلیل افسردگی هم باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 72
تعداد کل آرا: 3056
تعداد کل بازدیدها: 300176

نظرات کاربران

*