دردها و ناراحتی های زمان قاعدگی کدامند | چرا برخی از زنان قاعدگی دردناک دارند

دردها و ناراحتی های زمان قاعدگی کدامند | چرا برخی از زنان قاعدگی دردناک دارند

قاعدگی دردناک به معنی احساس درد غیر معمول در ناحیه شکم در هنگام قاعدگی می باشد، که معمولا 50 الی 70 درصد زنان دچار درد در ناحیه شکم در زمان قاعدگی می شود و سبب ایجاد اختلال در کارهای روزانه زنان می گردد. با این حال زنان باید توجه داشته باشند که بین دردهای قاعدگی و سایر دردها تمایز بگذارند.

بسیاری از زنان در موقع قاعدگی با اختلالات مداومی را می گذرانند. این وضعیت را پزشکان به عنوان سندرم قاعدگی (اختلالاتی که قبل از قاعدگی در ارگانیسم زنان وجود دارد) و قاعدگی دردناک (Dysmenorrhea) می گویند.

در درجه اول، چند روز قبل از شروع قاعدگی ناحیه پایین شکم بدون وقفه درد می کند، دفع ادرار زیاد می شود، در حال عمومی انسان تغییر ایجاد می شود، ناراحتی هایی در ناحیه سینه، سر درد، سرگیجه، میگرن، از حال رفتن، افسردگی، واکنش شدید در برابر هر چیزی و بسیاری دیگر از اختلالات و ناراحتی ها به وجود می آید.

بعد از شروع قاعدگی، این ناراحتی ها را بر طرف می شوند و یا افزایش پیدا می کنند، در موقع داشتن قاعدگی دردناک، در زنان ناحیه پایین شکم درد می کند و علائم و نشانه هایی مانند حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه، سر درد، ضعف عمومی و گاهی هم از هوش رفتن مشاهده می شود. در یکسری از زنان، این علائم زودتر بر طرف می شود. اما در برخی دیگر از زنان تا پایان دوره قاعدگی ادامه پیدا می کند.

البته دردهای مختلفی که در زمان قاعدگی در زنان وجود دارد، می تواند در نتیجه بیماری های مختلف مانند بیماری های پاتولوژیک، آندومتریوز (التهاب در غشای رحم)، تغییر در فرم صحیح رحم، بودن زخم در داخل رحم، بودن میوم در رحم و غیره هم باشد.

تنها به این دلیل، اگر در زمان قاعدگی دردهای شدیدی احساس می کنید، حتما به دکتر زنان مراجعه نماید.

لازم به ذکر است که، در بسیاری از مواقع زنانی که در زمان قاعدگی و یا حتی قبل از قاعدگی دردهای شدید در یدن خون احساس می کنند، سالم هستند و هیچ مشکلی ندارند. در این صورت این سوال پیش می آید که، چرا در زمان قاعدگی و یا قبل از آن دردهای شدید و ناخوشایندی ایجاد می شود.

پزشکان متخصص زنان در این باره می گویند، که این شرایط به تغییرات هورمونی در ارگانیسم بدن زنان مربوط می شود. همانطور که آشکار شده است، رحم در زمان قاعدگی به علت ورم کردن، اندازه اش تا حدی بزرگ می شود و نسبت به شرایط قبلی اش تا حدی نیاز به جای بیشتری دارد. لذا در این موقع رحم به اندام های جانبی فشار وارد می کند و این سبب ایجاد درد در ناحیه لگن و پایین شکم می شود.

البته دردهای دوره قاعدگی می تواند در نتیجه ضعف عضلات لوله رحم هم به وجود آید، یعنی در زمانی که بدن شروع به دفع و خونریز می کند، لوله رحم به ناچار بیشتر باز می شود و این سبب ایجاد درد می گردد. در زمان قاعدگی و قبل از آن، تغییراتی که در سیستم عصبی و روحی – روانی زنان به وجود می آید، را پزشکان در نتیجه تاثیر هورمون های جنسی بر روی سیستم عصبی زنان می دانند. در این شرایط، بعد از مشورت با پزشک، بدون توجه به داشتن قاعدگی دردناک، از اینکه در بدن شما هیچ بیماری وجود ندارد، مطمئن باشید. در چنین شرایطی برای اینکه وضعیت عمومی خود را بهتر کنید، می توانید از اصول گفته شده در زیر استفاده نماید.

- در روز شروع قاعدگی و یک روز قبل از آن از یکی از قرص های داروی اسپاسمولیتیک (قرص های شل کننده عضلات) که مناسب شما می باشد، می توانید استفاده کنید. (از اینکه کدام قرص مناسب شما می باشد با دکتر مشورت کنید).

- در موقعی که دردهای شدید دارید، تحت نظر پزشک متخصص زنان از قرص های مسکن استفاده کنید.

- در برخی از زنان، حمام گرم هم کمک بسیاری می کند. حمام گرم سبب تخلیه راحت عضلات می گردد. در نتیجه لوله رحم خیلی زودتر باز می شود. برای این منظور همچنین می توانید به ناحیه پایین شکم کیسه آب گرم، بگذارید.

- داشتن حرکات فیزیکی فعال هم، در بسیاری از موارد برای کاهش درد خانم ها بسیار مفید است.

- برای کاهش درد، این حرکت ورزشی هم می تواند کمک کند. به پشت دراز بکشید و پاهای خود را بر روی دیوار بالا ببرید، تمام عضلات بدن را به صورت کامل شل کنید و به این صورت به مدت 15 دقیقه بمانید.

- در زمانی قاعدگی اگر علائم و نشانه هایی مانند بدن شدن حال عمومی به صورت شدید، تنش های روحی - روانی، واکنش شدید به هر چیزی، افسردگی و غیره وجود دارد، به پزشک مراجعه کنید. در مورد استفاده از قرص های مسکن هم از دکتر سوال کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
دردها و ناراحتی های زمان قاعدگی کدامند | چرا برخی از زنان قاعدگی دردناک دارند
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)