دردهای زمان بارداری | دردهای حاملگی کدامند | دردهای دوران بارداری را بشناسیم

دردهای زمان بارداری | دردهای حاملگی کدامند | دردهای دوران بارداری را بشناسیم

زنان بارداری همیشه از دردهای دوران بارداری شکایت دارند، در دوران بارداری وضعیت فیزیولوژیکی زنان دچار تغییرات زیادی می شود و در طی دوران 9 ماهه بارداری، آنها دردهای زیادی را تجربه می کنند.

 

در زمان بارداری زنان با دردهای بسیار مواجه می شوند. گاهی این گونه دردهای مربوط به بارداری و گاهی مربوط به بیماری ها و اختلالات دیگر می باشد. معمولا دردهایی که در ناحیه شکم وجود دارد، زنان را بیشتر اذیت می کند. لاکن در این شرایط نمی توان گفت که بارداری در خطر می باشد. این گونه دردها می تواند در ارتباط با اختلالات سیستم روده و معده باشد.

به طور کلی بارداری بر روی سیستم معده و روده تاثیرات زیادی می گذارد. رحم که بزرگتر می شود به روده ها فشار وارد می کند و افزایش هورمون پروژسترون (Progesterone) که در ارتباط با حاملگی می باشد، بر روی فعالیت نرمال روده ها تاثیر می گذارد. تنها به این دلایل زنان باردار زود به زود به یبوست و دیگر اختلالات گوارشی دچار می شوند. این اختلالات سبب ایجاد دردهای ناشی از یبوست و سایر دردها می شود. در چنین شرایطی زنان برای مقابله و پیشگیری باید به سبک تغذیه خود توجه کنند و در طول روز 4 الی 5 بار در اندازه های کوچک غذا میل کنند. علاوه بر این زن باردار تا حد امکان باید بیشتر قدم بزند و حرکات فیزیکی داشته باشد، تا فعالیت روده ها بهبود یابد.

تنش های و درگیری های شدید فیزیکی هم سبب ایجاد دل درد در زنان باردار می شود. در چنین شرایط تنها دراز کشیدن و کمی استراحت بهتر می باشد. اگر دل درد به همراه سرگیجه، حالت تهوع و تب می باشد. فورا به یک مرکز پزشکی مراجعه کنید. چرا که این علائم نشان دهنده بیماری هایی مانند آپانیس، انسداد روده و یا پانکراتیت (Pancreatitis) می تواند باشد.

متاسفانه دردهای زمان بارداری می تواند نشان دهنده اختلالات جنسی هم باشد و این دردها نیز می تواند نشان از اختلال در بارداری باشد. در این شرایط دردهای جزیی که به سمت کمر پخش می شود، وجود دارد که به یاد آورند درد زایمان می باشد. این دردها با تغییر رنگ در ترشحات واژن هم می تواند، خود را نشان دهد. در صورتی که این علائم را مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

یکی دیگر از علل دردهای باردای می تواند بارداری خارج از رحم هم باشد. که در این شرایط هم لازم است، هر چه زودتر آزمایشات لازم انجام شود.

در زمان حاملگی بخش زیادی از زنان دچار سردرد هم می شوند، سردرد می تواند در یک ناحیه از سر مانند میگرن به وجود آید. معمولا در این شرایط پزشکان هیچ گونه دارویی را تجویز نمی کنند و تنها توصیه به استراحت بیشتر و قدم زدن در هوای آزاد می کنند. اما در برخی موارد سردرد در زنان بارداری دارای علل جدی می باشد. اختلال گردش خون در مغز، افزایش فشار خون شریانی، بیماری کلیوی، مسمومیت شدید می تواند علت سردرد باشد. این بیماری ها و اختلالات برای بارداری و حتی گاهی برای سلامتی زنان هم خطر جدی دارد. لذا در زمان بارداری اگر سردرد داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

در زمان بارداری پستان ها بزرگ می شود و در آنها درد و ناراحتی به وجود می آید. چرا که در این زمان در پستان ها تغییرات زیادی رخ می دهد تا پستان ها آماده شیردهی شوند. این دردها طبیعی می باشد، ولی برای کاهش درد از سوتین های گشاد استفاده کنید و حرکت فیزیکی سبک با دست و شانه انجام دهید.  

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
دردهای زمان بارداری | دردهای حاملگی کدامند | دردهای دوران بارداری را بشناسیم
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)