درآوردن چرخ های ماشین از چاله و گِل و لای

درآوردن چرخ های ماشین از چاله و گِل و لای
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1398/07/24

در مقاله های چگونه در جاده ناهموار و گل و لای رانندگی کنیم؟(1) و چگونه در جاده ناهموار و گل و لای رانندگی کنیم؟(2) نکات و تکنیک های حرکت و راندن خودرو در یک مسیر یا جاده ناهموار و مملو از گل و لای یا هر سطحی که سبب گیر کردن تایرها شود، آموزش داده شدند. در این مطلب دقیقا نکاتی که مربوط به تکنیک ها و روش های بیرون آوردن و خارج کردن تایرها از گل و لای و چاله است آموزش داده می شوند.

هنگامیکه در یک مسیر ناهموار و گل آلود خودروی شما در چاله یا حفره ای گِل آلود گیر کرده است، اولین کاری که باید انجام دهید این است که چراغ خطرهای خودرو را روشن نمایید. اگر علامت خطر نیز دارید، آن را باز کرده و در انتهای خودرو قرار دهید تا دیگر وسایل نقلیه از حضور شما آگاه شوند.

اگر با فشار پدال گاز و چرخش تایرها در یک چاله یا حفره احساس کردید که خودرو حرکت نمی کنید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که دیگر گاز ندهید چون این کار سبب می شود که خودرو بیشتر در گِل یا ماسه بادی فرو رود. در این حالت می توانید با چرخاندن فرمان و زاویه دار کردن چرخ ها وضعیت خودرو در چاله را امتحان کنید – ممکن است با این کار خودروی شما از چاله بیرون آید. توجه کنید که این مانور برای خارج کردن خودرو از یک چاله گِلی برای خودروهای دنده ای در حالت دنده بالا/سبک عمل می کند.

راه دیگر برای بیرون آوردن خودرو از یک چاله یا حفره گل آلود یا ساحلی کم کردن باد تایرهاست. البته دقت کنید که زیاد باد تایرها کم نشود. با این کار شما چسبندگی و کشش بیشتری برای خودرو ایجاد می کنید.

سعی کنید که برای حرکت و سفر در چنین جاده های ناهموار و گل آلود با خود ماسه به همراه داشته باشید. اگر هم ماسه همراه ندارید، سعی کنید تکه سنگ های ریز یا خرده ریزهای آشغال را اطراف تایرهای ماشین بریزید، این کار به شما کمک می کند که کشش چرخ ها برای خارج شدن از گِل بهتر باشد.

اگر مانورها و تکنیک های فوق برای خارج کردن ماشین از گل و لای یا چاله موثر نبود، می توانید از ابزاری که در دسترس بسیاری از افراد است یعنی کفپوش های خودرو استفاده کنید. بدین منظور می توانید زیر هر چرخ خودرو یکی از کفپوش ها را انداخته به گونه ای که نزدیک به تایرها باشد. این کار سبب می شود که در جلو چرخ ها مسیری خشک و محکم ایجاد شود که چسبندگی تایرها به سطح را نیز بهبود بخشد.

راهکار دیگر برای بیرون آوردن چرخ های گیر کرده ماشین از گل و لای استفاده از یک بیل برای کندن فضای اطراف چرخ هاست. اگر شما بتوانید به اندازه کافی سطوح مرطوب زمین اطراف چرخ ها را بکنید که به سطح خشک برسید می توانید چسبندگی تایرها به سطح را افزایش دهید. اگر هم بیل در دسترس ندارید، می توانید از وسیله مشابه بدین منظور استفاده کنید.

موارد فوق تنها برخی از روش های مفید و کاربردی برای بیرون آوردن تایرهای گیر کرده در گل و لای و چاله بود که ممکن است در برخی موارد کارساز نباشد و شما در نهایت باید از نیروهای کمک و امداد برای خارج کردن خودرو از چاله کمک بگیرید. بنابراین فراموش نشود که حتما هنگام سفر در مسیرهای ناهموار دستگاه های ارتباطی مانند تلفن همراه هوشمند و مجهز به ارتباطات شبکه ای و دیتا به همراه داشته باشید تا بتوانید در صورت میسر نبود یک وسیله ارتباطی از وسایل و روش های دیگر برای کمک خواستن بهره بگیرید.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 390
تعداد کل آرا: 4142
تعداد کل بازدیدها: 1730952

نظرات کاربران

*