دانشمندان طعم پنجم را کشف کردند : کلسیم | عوارض مصرف بیش از حد کلسیم

دانشمندان طعم پنجم را کشف کردند : کلسیم | عوارض مصرف بیش از حد کلسیم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/16

کلسیم همانند یک شمشیر دو لبه است. اگر بیش از حد نیاز بدن از این عنصر مصرف شود به همان اندازه خطرناک است که می تواند فقدان و کمبود آن داشته باشد، همچنین کمبود کلسیم می تواند بر سلامتی تمامی جانداران از انسان ها تا حیوانات و از موش و تا مگس تاثیر می گذارد.

طعم کلسیم را می توان بسیار مهم دانست. گرچه آن را به عنوان پنج طعم اصلی نمی توان معرفی نمود، ولی  گیرنده های زبان می توانند طعم کلسیم را تشخیص دهند - شیرین، ترش، نمکی، تلخ و اومامی (umami) - انسان می تواند طعم کلسیم را تشخیص داده و آن را به عنوان طعمی بین تلخ و ترش تمییز دهد.

تحقیقات جدید توسط دانشمندان دانشگاه سانتا باربارا  UC Santa Barbara با همکارانشان در کره انجام شده است که طعم کلسیم حتی در مگس ها هم (Drosophila melanogaster) وجود دارد. این گروه همچنین به یک طبقه و کلاس منحصر به فرد از نورون گیرنده گندم (GRN)  دست یافتند که برای طعم کلسیم در این مدل های ارگانیسم ضروری است. به طرز شگفتآوری، با توجه به اینکه برخی از کلسیم برای زنده ماندن ضروری است، مگس ها نسبت به کلسیم کم بی تفاوت بوده و نسبت به سطوح بالای ان مخالف هستند. یافته ها در مجله Neuron منتشر شده است.

کریگ مونتل، استاد دانشکده مولکولی، سلولی، و زیست شناسی توسعه و علوم اعصاب، گفت: "ما می خواستیم مکانیسم های پایه ای که برای پاسخ به حضور کلسیم در غذا استفاده می شود، را دریافته و بدست اوریم." "ما نه تنها نورونهای طعم را شناسایی کردیم، بلکه سه پروتئین گیرنده را نیز یافتیم که در اندازه گیری کلسیم مهم هستند. در حقیقت، حذف هر یک از آنها به ما اجازه داد تا تجربه آزمایش زنده ماندن را انجام دهیم."

محققان از ظروف پتری که برای  کشت میکروب استفاده می شود  با یک طرف حاوی قند (فروکتوز) و مخلوطی از قند و سطح بالایی از کلسیم استفاده کردند. مگس های عادی که قندهایی با دور باای کلسیم را رد می کرند وتنها فروکتوز خالص می خوردند زنده ماندند. مگس قادر به تشخیص دو نیمه از غذای ظرف پتری نبودند. در نتیجه، آنها به اندازه کافی از کلسیم مصرف نموده و با گذشت زمان، درگذشتند.

مونتل توضیح داد: "به نظر می رسد که مگس های مکانیزمی برای اندازه گیری کلسیم کم ندارند حتی اگر برای آنها مناسب باشد، اما آنها در تلاش هستند تا از مصرف کلسیم بیش از حد  خودداری کنند."

"به طرز شگفتانگیزی، ما متوجه شدیم که اجتناب از کلسیم از طریق دو مکانیزم رخ داده است: فعال کردن یک سطح منحصر به فرد از GRN، جدا از آنهایی که ترکیبات تلخ را تشخیص می دهند و هنگامی که فعال می شوند، سیگنال متوقف می شود. در انسان، کلسیم بالا با بسیاری از بیماری ها همراه است و حتی می تواند تهدید کننده زندگی باشد. پرداختن به طعم کلسیم می تواند به ما کمک کند تا از مصرف بیش از حد کلسیم اجتناب کنیم.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 726
تعداد کل نظرات : 54
تعداد کل آرا: 953
تعداد کل بازدیدها: 776405

نظرات کاربران

*