دانستنی ها مفید در مورد سزارین | خطرات و مضرات زایمان سزارین

دانستنی ها مفید در مورد سزارین | خطرات و مضرات زایمان سزارین
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/15

امروزه در بسیاری از کشورها، توصیه و تشویق می شود که خانم ها زایمان طبیعی داشته باشند و از سزارین کردن پرهیز نمایند، چرا که عمل سزارین دارای خطراتی برای مادر و نیز نوزاد می باشد.

بر اساس نتایج آخرین تحقیقاتی که صورت گرفته است، نشان می دهد بهتر است بعد شروع پروسه زایمان بانوان عمل سزارین را انجام دهند. بر اساس نظر متخصصان، این هم دارای فوائدی است و هم از نگاه سلامتی مفید می باشد.

ابتدا لازم است گفته شود که، بسیاری از خانم ها اگر چه می خواهند، از سزارین دوری کنند، ولی همیشه امکان زایمان طبیعی وجود ندارد. البته نمی توان گفت که این بد می باشد. حتی تحقیقاتی که در این رابطه انجام شده است، نشان می دهد هر عمل سزارینی مانند دیگری نمی باشد.

در شماره جدید نشریه (Journal of American Medical Associates'te) که این ماه انتشار یافته است، نتایج تحقیقی در اسکاتلند که در بین 321 هزار و 287 نفر در زمان زایمان انجام شده است، را انتشار داده است. از این زایمان ها 4 درصد با برنامه ریزی، 17 درصد اورژانسی(بدون برنامه ریزی) به واسطه عمل سزارین انجام شده اند و دیگر زایمان ها یعنی 252 هزار 917 زایمان هم به صورت طبیعی انجام شده است.

بر اساس این تحقیق حتی در زایمان های سزارینی هم نیاز است، تا منتظر شروع روند زایمان شد. در نتیجه تحقیقات اثبات شده است، نوزادهایی که با عمل سزارین برنامه ریزی شده به دنیا می آیند، در مقایسه با نوزادهایی که به صورت زایمان طبیعی و یا عمل سزارین اورژانسی به دنیا می آیند، نسبتاً بیشتر دچار بیماری می شوند. بر اساس گفته های محققان، حتی عمل های سزارین برنامه ریزی شده هم بهتر است بعد از شروع روند زایمان انجام شود، که در این صورت کم خطرتر می باشند.

دکتر مارید بلک (Mairead Black) در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز (New York Times) در این باره گفته است، نوزادانی که به صورت طبیعی به دنیا می آید، چون با باکتری های موجود در بدن مادر تماس پیدا می کنند، موجب می شود، که سیستم ایمنی بدنشان قوی تر شود. اما در صورتی که امکان زایمان طبیعی وجود نداشته باشد و به اجبار عمل سزارین شود، آیا می توان این مسئله را جبران کرد؟ به گفته این دکتر بله. تحقیقات اثبات کرده است که، بعد از اینکه روند زایمان طبیعی مادر شروع شد، عمل سزارین انجام شود، نوزاد این شانس را دارد، که حتی به مقدار کمی هم که شده با این باکتری ها تماس پیدا کند.

- ریسک ابتلا به دیابت زیاد می باشد؟

یکی از عجیب ترین نتایج تحقیقات این می باشد که، نوزادانی که به وسیله عمل سزارین برنامه ریزی شده به دنیا می آیند در مقایسه با نوزادانی که با عمل سزارین بدون برنامه ریزی شده به دنیا می آیند، حدود 35 درصد بیشتر ریسک ابتلا به بیماری دیابت نوع یک را دارند. در عین حال، ریسک ابتلا به اسم در این نوزدان بیشتر می باشد.

- پس چکار می توان کرد؟

در صورتی که امکان زایمان طبیعی وجود ندارد و یا اثبات شده که زایمان طبیعی سخت است. مانند نچرخیدن نوزاد و غیره، در چنین شرایطی برای برنامه ریزی در مورد عمل سزارین عجله نکنید. بر عکس منتظر باشید تا زایمان طبیعی شروع شود. بعد از شروع روند زایمان (علائمی که نشان از شروع زایمان می دهد)، به عمل سزارین برای زایمان اولویت دهید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276314

نظرات کاربران

*