دارندگان کدام گروه خونی بیشتر به بیماری معده و روده دچار می شوند؟

دارندگان کدام گروه خونی بیشتر به بیماری معده و روده دچار می شوند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/15

در مورد گروه های خونی مختلف همه اطلاعاتی دارند و از اهمیت آنها با خبر می باشند ولی شاید تا کنون کمتر کسی این نکته را شنیده باشند که دارندگان گروه های خونی مختلف در دچار شدن به برخی از بیماریها با هم تفاوت دارند، کسانی که دارای گروه خونی O می باشد در مقایسه با دارندگان گروه های خونی دیگر بیشتر در خطر ابتلا به بیماری سیستم معده و روده می باشند.

افرادی که دارای گروه خونی o می باشند، زود به زود به بیماری معده و روده دچار می شوند. تحقیقات علمی نشان می دهد که، ریسک ابتلا به برخی از بیماری ها در افرادی که دارای گروه های خونی مختلف می باشند، متفاوت است.

این گونه محسوب می شود، کسانی که دارای گروه خونی o می باشند، در مقایسه با افرادی که دارای گروه های خونی دیگر هستند زود به زود دچار بیماری روده و معده می شوند (به ویژه بیماری معده و روده اثنا عشر) دلیل و علت این امر ناشی از این می باشد که افرادی که دارای این گروه خونی می باشند در مقایسه با افرادی که دارای گروه های خونی دیگر هستند، بر روی سلول های خونی این گروه خونی (بر روی غشاها) ماده آگلوتینوژن[1] (agglutination) وجود ندارد.

تنها به این دلیل، گروه خونی اول را 1(O) گفته می شود. یعنی آگلوتینوژن وجود ندارد. مثلا برای گروه خونی دوم 2(A)، گروه خونی سوم 3 (B)، گروه خونی چهارم 4 (AB) گفته می شود. که همگی نشان از میزان آگلوتینوژن دارند.

در افرادی که دارای خونی 0 می باشند، نه تنها این که آگلوتینوژن بر روی سلول های خونی وجود ندارد، بلکه در این افراد در غشای مخاطی هم از جمله غشای مخاطی سیستم معده و روده هم آگلوتینوژن وجود ندارد.

آگلوتینوژن وظیفه دفاعی و ایمنی بدن را انجام می دهد. در صورت وجود نداشتن آگلوتینوژن، سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود و در نتیحه غشای مخاطی (به ویژه غشای مخاطی روده و معده) به علت تاثیرات منفی آن بی دوام می شوند و لذا در سیستم روده و معده بیماری های مختلف از جمله گاستریت، بیماری اسهال و التهاب روده بزرگ (Colitis) به وجود می آید.

انسان هایی که دارای خونی O می باشند، لازم است که از از بیماری های سیستم روده و معده آگاهی داشته باشند و همیشه مراقبت آنها باشند.

 

[1] - در واکنش آگلوتینه شدن: آنتی ژنها (میکروارگانیسم‌ها) و بعضی از کلاس‌های آنتی بادی ایجاد شده علیه آنها به هم می‌چسبند. به این آنتی بادی‌ها «آگلوتینین» و به این خاصیت «آگلوتیناسیون» گفته می‌شود. در این حالت آنتی‌ژن‌ها به صورت نامحلول (ذره‌ای) یا توده‌هایی از آنتی ژن-آنتی‌کور ظاهر می‌گردند. حال به این دلیل که این ترکیب‌های آنتی ژن-آنتی کور نسبت به ذرات آنتی ژن سریعتر به وسیله فاگوسیت‌ها گرفته می‌شوند، پس باعث زدودن آنتی ژن از خون می‌گردند. این واکنش به واکنش راسب شدن (از لحاظ اصول واکنش) شباهت دارد(منبع ویکی پدیا).

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299062

نظرات کاربران

*