خون در ادرار نشانه چیست؟ محدوده مجاز و میزان مجاز خون در ادرار چقدر است؟ هماچوری چیست؟

خون در ادرار نشانه چیست؟ محدوده مجاز و میزان مجاز خون در ادرار چقدر است؟ هماچوری چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/07/05

همانطور که در مطلب تفسیر آزمایش ادرار | انواع آزمایش ادرار | اختصارات و تست های آزمایش ادرار در مورد فهرست تست ها و موارد مورد بررسی در یک آزمایش ادرار مشاهده می شود، یکی از موارد تست ادرار، بررسی میزان خون موجود در ادرار است. در این مطلب بیشتر درخصوص علت وجود خون در ادرار(Blood in Urine) و اینکه خون در ادرار نشانه چیست و محدوده مجاز وجود خون در ادرار توضیح داده می شود.

حالتی که در ادرار یک فرد خون مشاهده می شود به زبان انگلیسی و علم پزشکی هماتوریا(Hematuria) یا هماچوری می گویند. دلیل وجود خون -که در واقع سلولهای قرمز خون(RBC) هستند- در ادرار می تواند مشکلاتی در کلیه یا مثانه باشد که اجازه وارد شدن سلول های خونی به داخل ادرار را می دهند. در واقع عفونت مثانه، عفونت کلیوی، سگ مثانه یا سنگ کلیه، پروستات بزرگ/متورم شده، سرطان، مشکلات وراثتی، استفاده از برخی داروها و مشکلات کلیوی از عوامل اصلی وجود خون در ادرار هستند.

لازم به ذکر است که البته همیشه وجود خون در ادرار نشانه بیماری یا مشکلی در سیستم کلیه یا مثانه نیست و وجود خون در ادرار می تواند ناشی از مواردی مانند فعالیت جنسی، ورزش شدید و زیاد، قائدگی، آسیب مغزی/تروما و غیره باشد. بنابراین معمولا با مشاهده خون در ادرار این آزمایش مجددا تکرار می شود. ضمن اینکه به مقدار و محدوده مجاز خون در ادرار نیز توجه می شود.

خون در ادرار اساسا نباید وجود داشته باشد که در این حالت با عبارت انگلیسی Negative در برگه آزمایش ادرار نشان داده می شود و نشانه مثبت بودن وضعیت آزمایش ادرار است. در صورت وجود خون در ادرار مقادیر آن بصورت تعداد هموگلوبین یا گلبول های قرمز در خون است که بصورت ery/ul نشان داده می شود و مقادیر مجاز و مقدار نرمال خون در ادرار بصورت زیر است:

کمتر از 3 ery/ul یا نبود هموگلوبین در خون نرمال است.

مقادیری که نشان دهنده وجود مشکل ناشی از وجود خون در ادرار است بصورت زیر است:

5 ery/ul blood و 10-250 ery/ul hemoglobin

منابع: وبسایت های anytestkits.com و myaoclinic و دیگر وبسایت های علوم پزشکی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3649
تعداد کل بازدیدها: 1292538

نظرات کاربران

*