خونریزی چیست؟ انواع خونریزی کدامند؟

خونریزی چیست؟ انواع خونریزی کدامند؟

حتما در زندگی خود دچار خونریزی در دست و یا پا شده اید و یا اینکه کسانی که دیده اید که دچار خونریزی شده اند و تلاش نموده اید که حتما خونریزی را بند بیارید، اما لازم است بدانید که برای بند آوردن خونریزی ابتدا باید انواع خونریزی را بشناسید، لذا در این مطلب انواع خونریزی را به شما معرفی می کنیم.

خونریزی شدید در انسان یکی از خطرات اصلی برای سلامتی می باشد. چرا که می توان مقدار خون در اندام های داخلی را به شدت کاهش دهد و در نتیجه فعالیت قلب نارسا می گردد.

علاوه بر این، همه اندام هایی که برای زندگی لازم می باشند، مانند کبد، کلیه ها و به ویژه مغز و سر به کمبود اکسیژن دچار می شود، لذا در این موقع اسپاسم رگ های مغز و بی هوش می توان روی دهد.

اگر رگ های بزرگ صدمه ببیند، به ویژه اگر در کودکان باشد، در عرض چند دقیقه حتی می توان سبب مرگ نیز شود، ارگانیسم بدن کودکان در برابر ارگانیسم بدن بزرگسالان مقاومت کمتری در برابر خونریزی دارد.

در زمان خونریزی در مرحله اول لازم است، که معاینه شود، خونریزی از کدام نوع است، خونریزی سه نوع دارد؟

1- خونریزی مویرگی:

این گونه خونریزی ها در لایه های بالایی سیستم گردش خون (در بسیاری از مواد در موی رگ های نازک) روی می دهد، در چنین شرایطی خونریزی آرام می باشد و زخم را با لایه ای نازک می پوشاند.

2- خونریزی رگ های وریدی:

در این زمان، رگ هایی که خون را به سمت قلب می برند، آسیب می بینند، در چنین شرایطی خون با کمبود اکسیژن مواجه می باشد و بسیار تند رنگ، غلیظ و چسبنده است. در چنین شرایطی خونریزی رخ می دهد.

3- خونریزی شریانی:

در این موقع، رگ هایی که خون را از قلب به سمت اندام های دیگر می برند، دچار آسیب می شود، این خونه به علت اینکه سرشار از اکسیژن می باشد رقیق است و رنگ آن قرمز کم رنگ می باشد. در زمان چنین خونریزی خون، از روی زخم به صورت شدید جاری می شود و ضربات قلب تند می شود.

خونریزی شدید در شریان ها می توان بسیار خطرناک باشد، اما خونریزی های شدید مویرگی و رگ های وریدی خطراتش نسبت به خونریزی شریانی کمتر می باشد. با این حال باید برای فردی که دچار خونریزی شده است کمک های اولیه انجام شود و سپس وی به بیمارستان منتقل گردد.

در صورتی که خونریزی موی رگی ضعیف است مانند خراش و یا زخم های کوچک با بستن معمولی زخم را می توان خونریزی را بند آورد. اما اگر فردی دچار خونریزی رگ های وریدی شدید، ابتدا بهتر است محل زخم با آب ولرم و تمیز شسته شود و بعد از ضدعفونی با گاز استریل بسته شود. اما در خونریزی شریانی نیاز است ضمن تلاش برای بند آوردن خونریزی بیمار فورا به بیمارستان منتقل شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
خونریزی چیست؟ انواع خونریزی کدامند؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)