خودشناسی یعنی چه؟ و اهمیت خودشناسی چیست؟

خودشناسی یعنی چه؟ و اهمیت خودشناسی چیست؟

همه ی ما تا کنون بارها واژه های خود شناسایی و خودآگاهی به گوشمان خورده اند. اما براستی خود شناسایی چیست؟ خود آگاهی چه نقشی می تواند در زندگی ما بازی کند؟

در این مطلب سعی بر این داریم به صورت خلاصه به نقشی که خودآگاهی و خودشناسی، می تواند در زندگی ما ایفا کند بپردازیم.

خودآگاهی (Self Awareness)  چیست؟

این اصطلاح به معنی داشتن یک درک جامع از احساسات، نقاط ضعف و قوت و شخصیت خود می باشد. خودشناسی این امکان را به شما می دهد، خودتان را بهتر بشناسید و بفهمید دیگران چگونه شما را می بینند.

چرا باید بر روی خودشناسی کار کرد؟

زمانی که شما بر روی خودشناسی خود کار می کنید، می توانید تغییراتی در افکار خود ایجاد کنید . تغییر تحلیل هایی که شما در ذهن خود انجام می دهید، باعث تغییر در احساسات شما می شود و در نهایت راحت تر زندگی می کنید.

خودآگاهی اولین قدم در این راه می باشد که شما ببینید از زندگی چه می خواهید و به دنبال جه می گردید؟ کجا می خواهید متمرکز شوید و به چه می خواهید برسید؟ منشا بسیاری از مشکلاتی که افراد دارند سردرگمی است و خودشناسی می تواند به این سردرگمی پایان دهد.

خودشناسی یعنی چه؟ و اهمیت خوشناسی چیست؟

نقش خودشناسی در روابط: روابط تا زمانی که در آن ها آشفتگی عاطفی و احساسی وجود ندارد، راحت هستند. زمانی که شما به افکار خود کنترل داشته باشید نتیجتا می توانید احساسات خود را نیز کنترل کنید و راحت تر زندگی کنید و کمتر در معرض آسیب های روحی قرار بگیرید. داشتن درکی مناسب از خود می تواند به شما در درک کردن دیگران کمک کند.

هر چه بیشتر بر روی خود شناسی خود کار کنید، بیشتر زوایایی از شخصیتتان برای شما آشکار می شود که قبلا برای شما پنهان بوده.

تعریف خود آگاهی در یک کلام می تواند این باشد که فرد کنترل و افسار افکارش را در دست می گیرد، به جای اینکه افکار او را کنترل کنند.

همچنین در مقاله ی چگونه بفهمم ، من کی هستم ؟ می توانید بیشار در مورد این موضوع بیشتر مطالعه کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.1
sigmaمجموع آرا: 9

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 594
تعداد کل آرا: 3995
تعداد کل بازدیدها: 650137


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)